Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

Çocuklara Cast

23 Ocak 2013 Çarşamba

 İnternette bir bitkinin yararlarını araştıracaktım. Arama sonuçları arasında ilk sırada, o bitki ile aynı adı taşıyan bir cast ajansının sitesi çıktı (İlk sırada çıktığına göre sitenin tıklanma oranı yüksek bir seviyede demek ki). İlgimi çekti, bir göz atmak istedim. Kendilerini anlattıkları kısımlar var, başvuru ve iletişim yolları belirtilmiş. Siteyi incelemeye devam ederken gördüğüm bir kısım, beni derin üzüntüye sevk etti.

 Cast ajansı denilen bir şey var. Dizilere ve filmlere oyuncu temin ediyorlar. Ekranlarda boy göstermek isteyen kişiler cast ajansına yazılıyor. Yapımcı veya yönetmenler, cast ajansının kataloguna bakıp kendi projelerine uygun oyuncuları seçiyorlar. Oyuncuya ödenen ücretin yanı sıra cast ajansına da yüzde 20-30 komisyon ödeniyor.

Cast ajansının internet sitesi şık bir tasarıma sahip. Ajansa bağlı oyuncuların fotoğrafları ve fiziksel bilgileri yer alıyor. Oyuncular kısmının altında çocuk cast diye bir kısım dikkatimi çekti, tıkladım... Onlarca çocuğun fotoğrafı çıktı. Çocuklarının dizi ve filmlerde rol almasını isteyen aileler cast ajansına yazılmış.

 Çocukların üzerine tuhaf giysiler giydirilmiş, garip pozlar verdirilmiş. Erkek çocukların saçı uzun, kız çocukların üzerinde abiyeler... Çocuk sevimliliğinden eser yok! Bir yapımcının veya yönetmenin dikkatini çekebilsin diye çocuklar görsel meta haline getirilmiş. Cast ajansına kayıtlı 0-15 yaş arası iki yüze yakın çocuk var. Ailelerin tek amacı, çocuklarının ünlü olmasını sağlayıp parayı kırmak. Sonrası hakkında hiçbir duyarlılıkları ve kaygıları yok, yeter ki gelsin paracıklar…

 Bir aile çocuğunun şarkıcı olmasını isteyebilir, futbolcu olmasını isteyebilir. Buna anlam verebiliyorum. Ancak bir aile çocuğunun neden oyuncu olmasını ister buna anlam veremiyorum.

Dizi sektörü batmakta olan bir sektör. Her hafta bir dizi yayından kaldırılıyor. Piyasada oyuncu bolluğu var. Yüzlerce oyuncu işsiz. Dizilerin çalışma koşulları çok kötü. Haftada altı gün, on altı saat çalışıyorlar. Oyuncuların doğru düzgün bir aile yaşantısı yok. Büyük rol kapabilmek için açık saçık sahnelerde oynamak lazım. Set ortamında yaşanan kaprisler de cabası...

 O çocuk bir dizide rol almaya başladı diyelim. Gerçeği, kurguyu ve ekranı birbirinden ayırt edemeyeceği için psikolojisi bozulacak. Çevresinde ona gösterilen ilgi nedeniyle karakteri yanlış şekillenecek. Dizi çekimlerine ayırdığı zaman nedeniyle okulundan geri kalacak, notları düşecek. Sarılacağı tek bir dal kalacak o da ekran.

 Çocuk oyunculukta başarılı oldu, çeşitli dizilerde rol aldı diyelim. Büyüdükçe yüz hatları değişecek ve aranan bir yüz olmaktan çıkıp sıradan bir yüze dönüşecek. Rol bulmakta zorlanan çocuk bir köşede yalnızlığa itilecek. Şöhret, bir çocuğun taşıyamayacağı kadar ağır bir yüktür. O şöhreti kaybetmek ise kocaman bir yıkım...

 Yeşilçam'ın çocuk yıldızları şimdi nerede? 1990'larda televizyon kanallarının parlattığı çocuk yıldızlar şimdilerde ne yapıyor? Hepsi sönüp gitti... Bu yolun sonu kaybolmak! Küçük yaşlarda ekran önüne çıkan çocuklar, yirmi yaşından sonra kayboluyorlar. İyi bir tahsil göremedikleri için ellerinde bir meslek olmuyor. Toplum gerçeklerini öğrenemedikleri için beşeri ve iktisadi alanda başarısız oluyorlar. Harap ve bitap bir vaziyette hayatlarını idame ettirmeye çalışıyorlar.

 Diğer cast ajanslarının sitelerini de inceleme olanağı buldum. Tablo vahim... Şu anda cast ajanslarına kayıtlı binlerce çocuk var. Paragöz aileler çocuklarını bir ateş çemberinin içine atmış durumdalar. İleride çok pişman olacaklar ama ne fayda...

modern.jpg

 Her türlü soru görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 2634 defa okunmuştur
Katılıyorum
Rıdvan Palabıyık
Duyarsız veliler çocuklarının kıymetini bilmiyor ne yazık ki. Kimi arar bulamaz, kimi de çocuğunu piyon olarak kullanır.
28 Ocak 2013 Pazartesi 19:44
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Malumun İlamı
Rıdvan Palabıyık
Benim önerim, o çocukların tahsil görüp veya zanaat öğrenip kendi geçimlerini sağlayacak duruma gelmeleri. Oyunculuğun geleceği karanlık.
25 Ocak 2013 Cuma 09:33
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Tamam da
Hulusi Kentmen
RIDVAN Bey, Tamam iyi diyorsunuzda; sizin öneriniz ne?
24 Ocak 2013 Perşembe 22:17
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri