Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

ÇÖP ATARKEN LÜTFEN DİKKAT

24 Şubat 2015 Salı

 Türkiye’de kişi başı günde 1 kilogram çöp atılıyor. Yani günde 70 bin ton çöp oluşuyor. Peki bu çöpler ne oluyor? Nereye gidiyor? Ne olması lazım? Ne olamıyor? ‘’Ben poşete koyar, çöp kutusuna atarım, gerisine karışmam’’ diyorsanız, lütfen bir kez daha düşünün. Çölleşen bir Türkiye’de yaşamak ister misiniz? Kanserojen bir denizde yüzmek ister misiniz? Meyve ve sebze fiyatlarının artmasını ister misiniz?

 Cevabınız hayır ise çöp atarken lütfen dikkat.

 Çöp öyle bir şey ki, düzgün atılırsa para kazandırır, yanlış atılırsa baş ağrıtır.

 Avrupa’da çöp ve çöplük kavramları yok. Avrupa’da çöpe evsel atık deniliyor. Gıda artıklarından oluşan oluşan evsel atıklardan gübre yapılıyor veya enerji üretiliyor. Kağıt, plastik ve camdan oluşan evsel atıklar geri dönüşüm yapılıyor. Zararlı evsel atıklar ise toprağa karışmayacak şekilde gömülüyor.

 Bu konunun piri İsveç.

 2013 yılında çöpü biten İsveç, komşusu Norveç’ten çöp almaya başladı. İsveç’ten toplanan çöplerin yüzde 96’sı ekonomiye geri kazandırılıyor. İsveç’teki 250 bin evin elektrik ve ısınma ihtiyacı çöplerden üretilen enerjiyle sağlanıyor. İsveç, Norveç’ten aldığı çöplerden gübre yapıyor, bu gübreleri satıp para kazanıyor. Hatta Norveç’in çöpleri alması için İsveç’e para verdiği söyleniyor…

 Çöp konusunun 3 boyutu var:

 * İnsani

 * Çevresel

 * Ekonomik

 Çöpün insani boyutu.

 Kırık bardak, kırık ayna, konserve kutusu, toplu iğne ve jilet gibi kesici ve delici şeyleri lütfen çöp kutusuna rastgele atmayalım. Çünkü bu kesici ve delici şeyler insanların ve hayvanların yaralanmasına yol açıyor. Çöp kutusunda yemek arayan kedilerin yüzü, ağzı veya ayaklarında kesik oluşuyor, zavallı hayvan acı çekiyor. Çöpü karıştıran kişilerin parmağı kesiliyor ve hastalık kapıyor. Kesici ve delici şeyleri lütfen sağlam bir poşete koyalım, koli bandı ile sıkıca bantlayıp çöp kutusuna öyle atalım.

 Maalesef her gün milyonlarca ekmek çöpe atılıyor. Yiyebileceğimiz kadar ekmek alalım. Ekmek yemezsek ölmeyiz veya ekmek yemiyor diye kimse bizi yadırgamaz. Yiyebileceğimiz kadar ekmek alalım. Ekmeği çöpe atmak durumunda kalıyorsak, şeffaf bir poşete koyup çöp kutusunun demirine asalım. Çöp kutusundan ekmek arayan kişiler bu sayede sağlıklı ekmeğe ulaşmış olur. Ekmeği diğer çöpler ile karıştırmamak şu açıdan da önemli. İşyerinde veya bahçede köpek besleyip bayat ekmek arayan birçok insan var. Çöp kutusunun kenarında ekmeği görür ve alır.

 Çöpün çevresel boyutu.

 Kullanılmış pilleri kesinlikle çöpe atmayalım. Pil çöp değildir, pil basit bir metal parçası değildir, pil tehlikedir. Bir pil, 4 metreküp toprağı zehirler. Zehirli topraktaki ağaçlar kurumaya başlar. Zehirli toprakta yetişen meyve ve sebzeler insan sağlığına zararlıdır. ''Evde bir oyuncak var, onun içindeki iki pili çöpe atsam birşey olmaz’’ demeyin. 70 milyonluk ülkeyiz. Herkes 2 pil atsa 560 milyon metreküp toprak zehirlenir. Yapılacak şey çok kolay. Okullarda, alışveriş merkezlerinde, meydanlarda, hastanelerde atık pil kutuları var. Kullanılmış pilleri bu kutulara atalım.

 Atık yağlar ise pilden daha zararlı. Mutfaklarda kullandığımız sıvı yağları, kesinlikle lavaboya dökmeyelim, çöp kutusuna atmayalım. Lavaboya dökülen yağlar, apartmandaki su borularını ve kanalizasyon sistemini tıkıyor. 1 litre atık yağ, 1 milyon litre suyun kirlenmesine yol açıyor. Akarsulara, barajlara ve denizlere karışan atık yağlar insanların ve balıkların hayatını tehlikeye atıyor. Belediyeler bu konuda çok duyarlı. Her ilçede atık yağ toplama merkezleri var. Ayda bir bu merkezlere giderek atık yağları bırakalım.

 Çöpün ekonomik boyutu.

 İşimize yaramayan gazeteleri, defterleri, kağıtları, kartonları poşete koyup çöp kutusunun kenarına koyalım. Çöp toplayan kişiler, en çok kağıttan para kazanmaktadır. Fakat kağıt ıslanınca değeri yarıya düşmektedir. Bu nedenle kağıtları diğer çöplerle karıştırmadan poşetleyelim ve çöp kutusunun kenarına asalım. Bizim işimize yaramayan kağıtlar, çöp toplayanların yüzünü güldürsün. 1 kilo atık kağıt 25 kuruş ediyor. Çöplerden toplanan 1 ton kağıt 17 ağacın kesilmesini önlüyor.

 Plastik, cam, kağıt ve metal eşya üretimi sırasında çok büyük miktarda su ve enerji harcanmaktadır. Su ve enerji faturaları, üretilen eşyanın maliyetini büyük oranda artırmaktadır. Bu durum hem firmalar hem tüketiciler açısından kötüdür. Plastik, cam, kağıt ve metal eşyaları doğaya değil çöp kutusuna atarsak hem ülkemize hem kendimize büyük bir iyilik yapmış oluruz. Çünkü atık plastik, cam, kağıt ve metalden yeni ürün yapmak çok kolaydır. Su ve enerji ihtiyacı çok azdır. Bu da maliyetleri düşürür, ürünlerin fiyatı ucuzlar.

copyyyy.jpg

 Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 4268 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri