Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

Değerli Maliyeci Arkadaşlar

23 Mayıs 2013 Perşembe

 2009 yazıydı... Gölbaşı sürgünü bitti, yeni akademik yılın başlamasını bekliyorum. Ruh hâlim Ağasar’ın Sis Dağı gibi. Yorgun ve heyecanlıyım. Ne olacak, ne bitecek, beni neler bekliyor bilmiyorum. Bildiğim bir şey var. Gölbaşı’ndan sonra Beşevler’e geçmek, eyecenli yoldan asfalt yola geçmek gibi. İçtiğim maden suları sürgündeki panoramayı zihnimin derinliklerine kaldırıyor. Kuyrukta, otların arasında, harap binalarda geçen bir yıl.

 Sürgünde tanıştığım bir arkadaştan tesiri yüksek bir haber aldım. ‘’Hazırlık kaldırılmış, sürgünden dönenlerle yeni kazananlar aynı sıraları paylaşacak’’. Öyle de oldu. 3 şubede 250 can bir araya geldik ve bir olduk. Hazırlığın kaldırılması çok doğru bir karardı. Bu kararın nüfuzu ileriki yıllarda daha çok hissedildi.

 İlk gün geldi çattı. Kara Köprü Narlıktır türküsünü dinleyerek çıktım yola. Yeni bir sayfa açılıyor, ilk satırında Beşevler yazıyordu. Ulaştım Beşevler’e… Çilekli yoğurtlu çikolata gibi farklı bir ortam. Canlı renkler, kalabalık ve akıp giden hayatlar. Kapıdan girince biraz duraksadım. Geçirdiğim süreci düşündüm. Girişteki büyük ağaca baktım, topraktaki karıncalara baktım, pencerelerin mat camına baktım. Dört ilkeyi kendime tekrar hatırlattım.

* Dürüst yaşa

* Örften ayrılma

* Mırığa bulaşma

* Hatıratı unutma

 İlk yıl zevkliydi, atmosferi güzeldi ve getirisi yüksekti. Zaman içerisinde insan hikayeleri ve karakter yansımaları ortaya çıkmaya başladı. Kafamdaki soru işaretleri birer birer azalıyordu. Sonra zor yıllar başladı. Yılmadık. Tüm vasıta ve kaynakları azimkârane bir şekilde kullandık. Zor yılları kenetlenerek, birlik içerisinde aştık. Rötarlı arkadaşlar tecrübesini, sınıf arkadaşları bilgisini, diğer şubedeki arkadaşlar duyumlarını paylaştı. ''Banane'', ''bahane'' ve ''daha ne'' gibi  kelimeler yoktu lügatimizde...

 Serbest zamanlarımda diğer bölümler ve diğer kampüslerdeki ortamı ve kişileri müşahede ettim. Gördüğüm manzara iç açıcı değildi.

 Öyle bireyler var ki, dışı elma, içi portakal, çekirdeği de vişne. Kalıbının keki olan bireylerin oranı yüzde 35 civarı. Dil çıkaranlar, araba bagajına girip fotoğraf çektirenler, kütüphaneye kız kesmeye gidenler, kahvaltıda lahmacun yeyip bununla hava atanlar, Yaşam’a gidip yer bildirimi yapanlar, Manisa’nın il mi ilçe mi olduğunu bilmeyenler, birbirine ‘’hayatım’’ diye hitap eden erkekler, rakip takıma küfür eden holigan kızlar,  Leman’a gidince kültürlü olduğunu düşünenler var.

 Oysaki siz hiç böyle değilsiniz.

 250 kişi içinde bir kişi bile mi havalı olmaz. 250 kişi içinde bir kişi bile mi ikiyüzlü olmaz. 250 kişi içinde bir kişi bile mi çapsız olmaz. 250 kişi içinde bir kişi bile mi özenti olmaz. Bu özelliklere sahip bir kişiye bile rastlayamadım. Malumun ilamını da yapmak gerekir. Beş altı tane yalaka var. Onlara da yapacak birşey yok. Yalakalık ileri düzeyde, teşhis ve tedavide geç kalınmış.

 İyi aile terbiyesi almış, bilgili ve feraset sahibi arkadaşlarla 4 sene geçirmek harika bir duyguydu.

 Okumak sadece fikir verir, bilmek için yaşamak gerekir. Sizlerden birçok şey öğrendim. Sadece belirli zaman dilimlerine mahsus değil. Vivaldi'nin Dört Mevsimi gibi yüksek karakterinizi ve bilgi birikiminizi her zaman yansıttınız. Klişe değildiniz, kimlik sahibiydiniz ve çözüm insanıydınız.

 Adanalı arkadaş, rasyonel düşünceleri ve doğru zamanda müdahaleleri ile her zaman aydınlatıcı oldu. Az bulunan, gerçek bir dost.

 Angaralı arkadaşlar (DAÇSH), atak ve ahlâklı bir hayat felsefesine sahip. Gündemi takip edip, aktivitelerde öncü oldular.

 Antalyalı arkadaş sözünün eri. Muhakeme kabiliyeti ve vizyonuyla standardın üstünde bir birey.

 Bolulu arkadaş kaliteli esprileriyle yüz kaslarımızı çalıştırdı. Çok orijinal bir kişilik. Onun gibi bir karakter ile bir daha karşılaşabileceğimi düşünmüyorum.

 İzmirli arkadaşın kişisel gelişimi üst düzey. Adamın hası ve kara gün dostu.

 Kırıkkaleli arkadaş mert bir insan. Dağ gibi adam, varlığıyla her zaman güç verdi.

 Londra'ya giden arkadaşın insaniyeti hakkında üç dört köşe yazısı yazabilirim. Kalbinde kötülük bulunmayan, sorumluluktan kaçmayan, bencil olmayan bir kişi. Hiçbir zaman desteğini esirgemedi. TT Arena'da loca sahibi olmasını diliyorum.

 Mersinli arkadaşlar beni olumlu manada her zaman şaşırttı. Sokakları tantuni kokan kentten gelen üç farklı karakter. Sergiledikleri davranışlarla kalitelerini hissettirdiler.

 Sakaryalı arkadaş ''iyi insan'' kelimesinin eş anlamlısı. Onun gibisi yetmiş binde bir tane çıkar. Hem çalışkan, hem sosyal, hem yardımsever hem değerlerine bağlı. Onu sevmeyenin insanlığından şüphe ederim.

 Sivaslı arkadaş vefalı ve neşeli bir insan. Alavere dalavere nedir bilmez, hayatı doğrudan yaşar.

 Tekirdağlı arkadaş en zor anlarda bile kararlılığından hiçbir şey kaybetmedi. Lojistik anlamda bir çok yardımını gördük. Barcelona gibi farklı bir boyutta. Örnek bir insan.

 Uşaklı arkadaş yaptığı kıyaklar ile dara düştüğümüz anlarda kurtarıcı oldu.

 Duyarlılığıyla Aydınlı arkadaş, kadirşinaslığıyla Balıkesirli arkadaş, cesaretiyle Bursalı arkadaş, ileri görüşlülüğüyle Çankırılı arkadaş, çevikliğiyle Çorumlu arkadaş, efendiliğiyle Edirneli arkadaş, dengeli yaşam tarzıyla Erzurumlu arkadaş, renkli kişiliğiyle Eskişehirli arkadaş, hoşgörüsüyle Gaziantepli arkadaş, liderlik vasfıyla İstanbullu arkadaş, ilkeli çizgisiyle Nevşehirli arkadaş, karizmasıyla Samsunlu arkadaş, metanetiyle 502'de gördüğüm arkadaş ön plana çıkan isimlerdi.

 Benim maliyeyi pek sevdiğim söylenemez. Fakat sizleri tanıma fırsatı bulduğum için çok şanslıyım. Dört yıl bitiyor ve bize ayrılan sürenin sonuna geldik. Hayatlarımızda yeni evreler başlayacak.

 Allahu Teala’nın sayısız kapısı var. Sizler için en hayırlı kapıları açmasını diliyorum.

antik.jpg

 Her türlü soru görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 2800 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri