Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

Didi’nin Katkısı

25 Temmuz 2013 Perşembe

 Bundan bir ay kadar önceydi… İşlek bir caddede yürüyorum, hızlı yürüdüğüm için terledim ve susadım. Caddenin sonunda bir büfe belirdi. Cüzdanıma baktım, bozuk para var. Büfeye yaklaşıp soğuk bir içecek almak istedim. Büfe büyük, 3 tane soğuk içecek dolabı var. Gazozdan ayrana, maden suyundan süte kadar her şey bulunuyor. 2 dolaba baktım, kararsız kaldım. 3. dolapta lila renkli bir teneke kutu gördüm.

 Üzerinde Didi soğuk çay yazıyor. Elimi uzatıp aldım, buz gibi… Hemen parasını ödedim ve bu yeni ürünün tadına baktım. Didi’nin verdiği o haz, ödediğim paranın çok üzerindeydi. Beş yüz mililitrelik kutudaki içecek birkaç dakika içerisinde tükendi.

 Didi’yle tanışma hikayem böyle.

 Son yıllarda büyük bir atılım içerisinde olan Çaykur, soğuk çay üretimine başladı. Didi markalı soğuk çayın limonlu, şeftalili ve bergamotlu olmak üzere 3 çeşidi var. 500 mililitrelik kutularda satılan Didi soğuk çay, Çaykur'un geniş dağıtım ağı sayesinde yurdun her köşesine ulaştı. Piyasadaki verilere göre Didi 2 ayda 20 milyon adet satılmış, 15 milyon tane de sipariş varmış.

  Türk halkı Didi'yi sevdi. Çünkü Didi bir zeka ürünü.

 Didi'nin 500 mililitrelik kutularda satılması çok akıllıca. Tüketicilere kana kana içme fırsatı sunuyor. Kutunun tasarımı şık, cazibesi yüksek. Didi'nin her 3 çeşidini de tattım. Bergamotlu Didi'nin tadı enfes. Şeftalili Didi ferahlamak isteyenler için ideal. Limonlu Didi'nin şeker oranı biraz yüksek.

 Bir hayalim gerçek oldu. Kutusunda ice tea değil soğuk çay yazan bir soğuk çay içiyorum artık.

 Dilimizde nefret ettiğim üç kelime var: Enstitü, pet shop ve ice tea. Haysiyetsiz kişiler tarafından Türkçe’ye yerleştirilen bu kelimeleri söylemesi zor, yazması zor. Bu iğrenç kelimeler Türkçe’ye uymuyor. Buna rağmen ısrarla kullanıp dilimizi bozmaya çalışanlar var. Türkiye’deki soğuk çay pazarında yabancı markalar egemen olduğu için soğuk çay yerine ice tea kelimesi kullanılıyordu. Gençlerin dağarcığında, lokantaların menülerinde, gazetelerin eklerinde ice tea vardı.

 Didi soğuk çayla birlikte bu durum değişmeye başladı. İnsanlar ice tea yerine soğuk çay demeye başladı. Bir anlamda jeton düştü. Kolayca soğuk çay demek yerine neden ağzımızı eğip ice tea diyoruz diye düşündüler.

 Çaykur’un soğuk çay üretmesi, önemli ve olması gereken bir karar. Paramız yabancılara gitmeyecek, soğuk çay pazarında rekabet artacak, fiyatlar düşecek. Vatandaşın lehine bir durum. Ancak bundan daha önemli bir şey var! Çaykur'un soğuk çay kelimesini yaygınlaştırması.

 İce tea kelimesinin kullanımının azaldığını görmek Türkçe sevdalılarına mutluluk veriyor.

 Dilimize yaptığı katkıdan dolayı Çaykur idarecilerini kutluyorum.

didi.jpg

 Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 7088 defa okunmuştur
sn. palabiyik
kenan
çaykur geçen sene, seylandan gelen (kaçak çay) çayların aynısını ülkede üreteceğini belirtmişti acaba ne aşamadadur.
26 Temmuz 2013 Cuma 09:40
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri