Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

ENDÜSTRİYEL YOĞURT SUÇLU MU?

21 Şubat 2013 Perşembe

 Zamanda yolculuk yapma imkanım olsa, gideceğim duraklardan biri de Hunların Dönemi olurdu. Hunların psikososyal yapıları her zaman ilgimi çekmiştir. İlk Çağ’da insan hakları çok kısıtlıydı, adalet ve huzurun yerinde yeller esiyordu. Hunlar ise saygı, dayanışma ve eşitlik toplumuydu... Kölelik diye bir şey yoktu.  Herkes aynı kazandan yemek yer, aynı şartlarda yaşar, aynı eğitimi alırdı.

 Göçebe olarak yaşayan Hunların temel geçim kaynağı hayvancılıktı. Tarım alanlarının az olmasından dolayı yeteri kadar meyve ve sebze yoktu. Bu nedenle Hunların bir numaralı besin kaynağı kırmızı etti. Kırmızı et güzel bir besindir; güç verir, tok tutar, hastalıklardan korur. Ancak sürekli kırmızı et tüketmek metabolizmada bazı sorunlara yol açar. Herşeyin fazlası zararlıdır…

 Kırmızı etle beslenen Hunlarda sindirim sorunları vardı. Karınları ağrıyor, et yemekleri şişkinlik yapıyordu. Hastalar, yaşlılar ve çocuklar kırmızı et yerken güçlük yaşıyordu. Bu sorunlara bir çözüm bulmak isteyen Hunlar, ‘’Ne yapalım? Ne yapalım?'' diye uzun süre düşünmüşler. Yaptıkları beyin fırtınası sonrası ortaya mükemmel bir çözüm çıkmış:

 Yoğurdu bulmuşlar!

 Yoğurt sayesinde kırmızı etleri sindirmek kolaylaşmış, vücut dengesini korumaya katkı sağlanmış, yemeklerden alınan haz artmış. Hunların sofrasında baş köşede yer alan yoğurt, onlardan geriye kalan en büyük miraslardan biri… Osmanlı Devleti zamanında dünyaya yayılan yoğurt, bugün dünya mutfaklarında saygın bir konumda. Bol miktarda üretiliyor, kolayca erişilebiliyor, severek ve beğenerek tüketiliyor. Hunların bulduğu bu mükemmel gıda, dünya dillerinde Hunların koyduğu adla yerini aldı: Yogurt…

 Ne yazık ki yoğurt bugünlerde hak etmediği bir şekilde gündemde! Meşhur olma sevdasına düşenler bazı hekimler, marketlerde satılan yoğurdun kansere neden olduğunu ileri sürüyor.

 Savundukları tez şu:

 Kanser hastalığı giderek artıyormuş. Kanserdeki artış sadece sigara, alkol ve şişmanlık ile açıklanamazmış. Zenginlerde fakirlerde kansere yakalanıyormuş. Farklı beslenen bu insanlarda kanser hastalığının ortaya çıkması herkesin maruz kaldığı bir etkenle açıklanabilirmiş. O etken de endüstriyel yoğurtmuş.

 Çıkış noktası mantıklı fakat yoğurt ne alaka? Her eve yoğurt giriyor diye yoğurdun kanser yaptığını düşünmek safsatadan başka bir şey değil. Safsata nedir? Nadir bulunan şey değerlidir, kör at nadir bulunur, o halde kör at değerlidir. Endüstriyel yoğurdun kanser yaptığını düşünen hekimlerin mantığı da buna benziyor.

 Yıllar önce de tereyağ için aynı şeyler söylenmişti: Tereyağ çok zararlı, damarınızı tıkar, kalbinizi durdurur, yerseniz ölürsünüz, hayvansal yağdan uzak durun... Margarin üreticilerinden para alan hekimler, tereyağın çok zararlı olduğu iddia ederek halkı yanıltmıştı. Yalancının mumu yatsıya kadar yandı ve tereyağın çok sağlıklı olduğu margarinlerin zararlı olduğu gerçeği ortaya çıktı.

 Bugünde aynı oyun sahnede. Birilerinden para alan ve meşhur olmak isteyen hekimler yoğurdu hedef seçmiş durumda. Endüstriyel yoğurt kanser yaparmış, mutfaklarda endüstriyel yoğurt kullanılmamalıymış. Neye dayanarak söylüyor bunu hekimler? Ellerinde hiçbir veri yok, ne bir deney ne bir araştırma, hiçbir şey yok! Bu hekimlere göre endüstriyel yoğurtların suçlu olmasının nedeni uzun süre dayanabilmesiymiş. Uzun süre bozulmadan kalıyorsa kesin kanserojenmiş. Uzun süre dedikleri de bir gofretin dayanma süresinden daha az. Bilgi ve teknoloji çağında yoğurdun nasıl uzun süre dayandığına hayret eden hekimler var.

 Kapasitesizlik böyle birşey...

 Endüstriyel yoğurt üreticileri masumdur demiyorum, yoğurdun içine ne kattıkları belirsiz. Endüstriyel olan her gıdanın kanser yapma riski kadar yoğurdun da vardır. Günümüz üretim sisteminde herşey birbirini karışmış durumda. Doğru düzgün bir denetimde olmadığı için üreticilerin insafına kalmışız. Ancak gözden kaçırılmaması gereken bir realite var:

 Medyatik hekimlere asla itibar edilmemelidir. Ellerinde kanıt olmadan birşeyin zararlı olduğunu iddia ediyorlarsa, ya şov yapıyorlardır ya da satın alınmışlardır...

yogurt.jpg

 Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 7558 defa okunmuştur
Kenan Bey ve Ömer Bey
Rıdvan Palabıyık
Endüstriyel yoğurdu hedef gösterenlerin, esas maksatlarını izah etmeye çalıştım. Vatandaşların dikkatlerini yoğurt üzerine çekerek, son zamanlarda ifşa edilen hileli ürünleri unutturmaya çalışıyorlar.
22 Şubat 2013 Cuma 10:49
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
sayın yazar
ömer ismailoğlu
çok güzel yazmışsın da tereyağını kötüleyenler margarincilerden para almışlardı peki yoğurdu kötüleyenler kimden para aldı acaba?aklımıza yoğurdu aklamaya çalışanlar yoğurtçulardan para almış olmalı diye geliyor...
22 Şubat 2013 Cuma 00:56
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Çelişkili Bir Yaklaşım
Kenan Yumru
Öncelikle endüstriyel yoğurdu savunmak çok da doğru olmamış, siz de sonuçta bunu belirtmişsiniz. Fakat asıl dikkat çekici yaklaşımınız Şu, bu açıklamayı yapanlar endüstriyel yoğurdun tehlikesinden bahsediyor. satın alınma ancak endüstriyel ürünü savunma ile olabilir. bu adamlar yoğurda karşı başka şey önermiyor ki doğal yoğurdu öneriyor. Sakın siz...
21 Şubat 2013 Perşembe 20:21
Beğendim (3)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri