Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

Facebook Coğrafyası

29 Şubat 2012 Çarşamba

 Facebook ve Twitter gibi siteler, yurtta ve dünyada meydana gelişmelerin yansımalarını görebilmek için önemli birer unsur. Daha çok gençlerin kullandığı bu sitelerdeki paylaşımlara bakarak, yeni neslin hayata dair algılarını anlamak mümkün. Önceleri sanal alem denilen internet ortamı, son yıllarda sosyal medya hüviyeti kazanmış durumda.

 Geçen gün Facebook ana sayfada durum güncellemelerine bakarken şöyle bir yazı gözüme çarptı:

 ‘’Atalarımız biraz daha sağa göçse doğalgaz deposu, biraz aşağı göçse petrol zengini, biraz sola göçse AB üyesiydik. Tutturamamışlar işte.’’

 Bunları yazan yirmili yaşlarda bir genç ve bu yazıyı 11 kişi beğenmiş! Facebook’a girince onlarca yazıyla karşılaşıyorum ama bu yazı beni durup düşünmeye sevk etti.  Memnuniyetsizlik, kısa yoldan köşeyi dönme isteği, eksik bilgi, kötü mizah gibi birçok ögeyi içerisinde barındıran bu yazı, çarpıcı bir gerçeği gözler önüne seriyor.

 Bu yazıyı yazan genç; doğu komşumuz Azerbaycan’da doğalgaz çıktığını biliyor, güney komşumuz Irak’ta petrol çıktığını biliyor, batı komşumuz Yunanistan’ın Avrupa Birliği üyesi olduğunu biliyor (Buraya kadar hiçbir sıkıntı yok). Fakat aynı genç, bu üç ülkenin Türkiye’den daha müreffeh olduğunu sanıyor. Çünkü sınır komşumuz olan bu ülkelerin iç yapısını bilmiyor. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olduğu içinde ortaya böyle bir duvar yazısı çıkıyor.

 Ne yazık ki bugün ülkemiz insanının dünyadaki diğer ülkeler ile ilgisi bilgisi oldukça kısıtlı. Gençlerin durumu da pek farklı değil! Gençlerin dünya ülkeleri ile ilgili bilgileri televizyondan aktarılanlar ve kulaktan dolma bilgilerden oluşuyor.

 Türkiye dışında, dünyada 6 milyar 926 milyon insan yaşıyor. Bu insanlar ‘’Ne yaparlar? Ne ederler? Nasıl yaşarlar?’’ pek bilgimiz yok. Türkiye’ye uzak coğrafyaları geçtim; komşu ülkeleri, Orta Asya ülkelerini bile doğru düzgün tanımıyoruz.

 Acı bir örnek:

Kazakistan deyince akıllara giysi olan kazak geliyor. Kazakistan’ın Müslüman ülkelerin yüz ölçümü bakımından en büyüğü, madenler bakımından da en zengini olduğu gelmiyor.

 Örnekleri çoğaltmak mümkün. Yavru vatan dediğimiz Kuzey Kıbrıs hakkında neler biliyoruz? Nahcivan’ın Azerbaycan’la kara bağlantısının olmadığını biliyor muyuz? Özbekistan’daki halkın çektiği sıkıntıları biliyor muyuz? Yunanistan’ın niye battığını biliyor muyuz? Suriye ve İran’ın yıllarca teröre neden destek verdiğini biliyor muyuz? Gürcistan’ın parçalanmış bir ülke olduğunu biliyor muyuz?

  Bugün dünya üzerinde Birleşmiş Milletler’e üye 193 ülke var. Bu ülkelerin bazılarının da Türkiye ile ilgili hesabı var. Bu hesapları bozabilmek dünya ülkelerini iyi tanıyabilmekten geçiyor.

İşte bu ahval ve şerait içerisinde (en azından) üniversitelerin birinci sınıflarında ‘’Dış Ülkeler’’ dersinin okutulması isabetli bir karar olacaktır. Dünya haritası çizen Piri Reis’in torunlarının dünyayı yakından tanıması için…

 * * * * *

 Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 2136 defa okunmuştur
Tebrikler
Fatma Çetin Kabadayı
Paylaşım siteleri gençlerimizi bağımlı hale getirmiş durumda. Yazık ki hem vakitlerini harcıyorlar, hem de doğru bilgileri araştırmıyorlar. Sayın Palabıyık, tebrik ediyorum. Sırf paylaşmak için paylaşılmış ya da beğenmiş olmak için beğenilmiş olan sözleri de zaten başkalarından ç/alıyorlar. Düşünüp yazabilen bile yok desem haksızlık mı yapmış olurum? Saygılarımla.
03 Mart 2012 Cumartesi 19:13
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Güneşli Günler
Rıdvan Palabıyık
Uzun vadede haklı olabilirsiniz Sayın Yılmaz. Lakin petrolün yerine kullanılacak enerji kaynağı şimdiden hazır ve belirlendi bence. Bu kaynağın ne olduğu ise dünya halklarından gizleniyor. Su konusu ise bir çeşit soğuk savaş malzemesi konumunda. Türkiye bu konuda şanslı mı? Evet.
01 Mart 2012 Perşembe 09:15
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri