Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

FARABİ VE DGS

14 Haziran 2014 Cumartesi

Üniversite sınavına hazırlanan gençler, çevredeki büyüklerden sık sık şu cümleleri duyar: ‘’Üniversite sınavını kazanamamak her şeyin sonu değil. Sınavdan yüksek puan alamamak dünyanın sonu değil. Bu sınav, hayatta başarılı olmaya giden yollardan sadece biri’’. Gençlere moral vermeyi amaçlayan bu iyimser cümlelerin büyük gerçeklik payı var.

 İstediği üniversiteye yerleşemeyen bir öğrenci, gezip tozmak yerine ders çalışırsa, istediği üniversiteye geçiş yapabilir. Nasıl mı? Farabi ve DGS ile…

 Ankaralı bir genç düşünelim. Üniversite sınavında süresi yetmedi ve düşük puan aldı. Ankara’da veya İstanbul’da bir üniversiteye yerleşemedi, Bolu’daki bir üniversitede iktisat bölümünü kazandı. Bu genç için her şey bitti mi? Hayır.

 Farabi diye bir şey var. Üniversiteler arasında yapılan öğrenci değişim programı. Bolu'daki üniversitede iktisat okuyan bu genç, Türkiye’deki istediği bir üniversitenin iktisat bölümüne geçiş yapıp 1 veya 2 dönem orada okuyabilir. Sadece bu kadar da değil. Eğer notları çok yüksekse geçiş yaptığı üniversitede eğitimine devam edip orada mezun olma imkanı kazanabilir.

 Farabi değişim programının bazı şartları var tabi. Üniversite 1. sınıflar Farabi’den yararlanamıyor. 2. sınıf, 3. sınıf veya 4. sınıf olması lazım. Her öğrenci sadece 1 kere Farabi’den yararlanabiliyor. Farabi’ye başvuran öğrencinin not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 2.00 olması lazım. En önemli şart ise üniversiteler arasında anlaşma olması lazım.

 Üniversitelerde Farabi değişim programına ayrılan kontenjan sayısı çok az. Herhangi bir sınav yapılmıyor. Zamanında başvuran ve not ortalaması yüksek olan öğrenciler Farabi’den yararlanabiliyor. Öğrencinin birinci öğretim veya ikinci öğretim olmasının Farabi açısından bir önemi yok. Türkiye’deki her üniversitede Farabi Birimi var. Öğrencilerin bu konudaki sorularını cevaplayıp işlemlerini gerçekleştiriyorlar.

 Farabi değişim programı öğrenciler açısından çok faydalı. Öğrencinin ve ailesinin bütçesini çok rahatlatıyor. Üniversite 4. sınıfta ailesinin bulunduğu şehirdeki üniversiteye geçiş yapan öğrenci hem aile özlemi çekmiyor hem de kursa giderek iş hayatına hazırlanıyor.

 Lisans öğrencilerine sunulan fırsat bu. Önlisans öğrencileri de unutulmamış.

 Kocaelili bir genç düşünelim. Üniversite sınavında heyecanlandı, panik yaptı ve sınavı çok kötü geçti. 4 yıllık bir bölüme yerleşemedi, iki yıllık bir bölüm kazandı. Peki bu genç için her şey bitti mi? Hayır.

 Dikey Geçiş Sınavı var. 2 yıllık bölüm okuyan öğrenciler dikey geçiş sınavına girip 4 yıllık bir bölüme geçiş yapabiliyor. Sadece mezun olunan bölümle alakalı bir bölüme geçiş yapılabiliyor. Mesela 2 yıllık bankacılık okuyan öğrenciler 4 yıllık iktisat bölümüne, 2 yıllık büro yönetimi okuyan öğrenciler 4 yıllık halkla ilişkiler bölümüne, 2 yıllık muhasebe okuyan öğrenciler 4 yıllık maliye bölümüne geçiş yapabiliyor.

 En güzeli ise 2 yıllık adalet okuyan öğrencilerin 4 yıllık hukuk bölümüne geçiş yapabilmesi...

 DGS’ de 60 Türkçe, 60 Matematik soruluyor. 140 dakika süre var. Türkçe ve Matematik soruları YGS seviyesinde, LYS gibi zor değil. 4 yıllık bölümlerde DGS’ye ayrılan kontenjan sayısı çok az. Bu nedenle en yüksek puanı alan öğrenciler geçiş yapabiliyor.

 Çalışkan öğrenci nerede olursa olsun yeni kapılar açılıyor. Yeter ki öğrenci disiplinli olsun ve zararlı alışkanlıklardan uzak dursun...

bati9.jpg

 Not: Farabi, 870-950 yılları arasında yaşamış olan ünlü bir bilim adamıdır.

 Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

 

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 5732 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri