Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

FİNAL SORULARININ % 85’İ

14 Haziran 2015 Pazar

 2010 yılında kurulan bir özel üniversitenin facebook sayfasında şöyle bir duyuruya rastladım:

 Arkadaşlar, devamsızlığa önem vermedik. Çıkacak soruların yüzde 85’i verildi. Final sorularını istemeyiniz. Ellerinde olan arkadaşlardan temin edebilirsiniz.

 Eskiden, özel üniversitede okuyan süper zengin ailelerin çocukları, üniversitenin öğrenci işlerine gider, sınavda çıkacak soruları isterdi. Öğrenci işlerindeki görevli, dersi anlatan kişiden soruları alır öğrenciye verirdi. Eğer vermezse, dersi anlatan kişinin görevine son verilirdi.

 Son yıllarda durum değişti. Özel üniversitede okuyan bütün öğrencilere sınav soruları veriliyor. Sınavlar da zaten formalite. Dersten kalmak gibi bir durum söz konusu değil. Eğitim ücreti olan 20 bin TL' yi ödediğiniz sürece bütün derslerden geçiyorsunuz.

 Ne var bunda diyebilirsiniz. Orası özel üniversite olsun o kadar diyebilirsiniz. 

 Keşke basit ve önemsiz bir konu olsa. Durum çok ciddi.

 Ülkemizde yaşayan 78 milyon kişinin hayatını ve geleceğini ilgilendiren kritik bir konu bu.

 Önce üniversite sınavından biraz bahsedeyim.

 Üniversite sınavında alınabilecek en yüksek puan 500. 180 ve üzeri puan alanlar 4 yıllık bir bölüm tercih edebiliyor. İyi bir devlet üniversitesinde iyi bir bölüme yerleşebilmek için 400 puan almanız lazım. Özel üniversiteye girmek için 200 puan yetiyor. 200 puanınız varsa özel üniversitede istediğiniz bölümü tercih edebiliyorsunuz.

 Özel üniversitelerde bölüm diye bir şey de yok zaten. Mesela mühendislik fakültesinde mühendislik bilimleri bölümü var. Öğrenciler 4 yıl sonra istediği diplomayı alabiliyor. İster inşaat, ister bilgisayar, ister kimya...

 Yani özel üniversitelere çok düşük puanlı öğrenciler giriyor.

 Devamsızlıktan kalma diye bir şey yok. Öğrencilerin derse veya üniversiteye gelmesine gerek yok. Yılda 20 bin TL ödesin yeterli. Öğrencilere sınavdan önce sorular veriliyor. Sınav yapılıyor ve herkes geçiyor.

 Peki devlet üniversitelerinde durum nasıl?

 Devlet üniversitelerinde bir dersten geçmeniz için çalışmanız değil, çok çalışmanız gereklidir. 4 yıllık bölümü 8 yılda bitiremeyenler var. 1 puanla sınavdan kalanlar var. 2 ders nedeniyle okulu uzayanlar var. Sınav sorularının verilmesi söz konusu bile değil. Derste anlatılan konular dışında kitap ve makalelerden de sınavda soru çıkar. Sınava girenlerin yarısını geçen yıldan kalanlar oluşturur.

 Devlet üniversitesine 400 puanla giren bir öğrenci, 4 yıl boyunca sürekli ders çalışır. Yüzlerce sayfa fotokopi çektirir, kütüphaneye gider, gerekirse sabaha kadar uyumaz ders çalışır. Çünkü dersten geçmek istiyorsa başka çaresi yok.

 Özel üniversiteye 200 puanla giren bir öğrenci, 4 yıl boyunca kafelerde takılır. Yılda 20 bin TL öder, 4 yıl sonra mezun olur.

 Bu diplomalar eşit.

 Peki mezun olduktan sonra ne oluyor? Devlet üniversitesinde okuyan bilgili ve azimli genç iş bulamıyor. Deneyimin yok denilerek iş verilmiyor. Özel üniversitede okuyan genç ise babasının sayesinde ve İngilizce bildiği için istediği firmada iş buluyor.

 İngilizceden başka bir şey bilmeyen, özel üniversite mezunu genç, şirkette yönetici oluyor. Bilgili, çalışkan, disiplinli, devlet üniversitesi mezunu genç ya iş bulamıyor ya da asgari ücretle işçi olarak çalışıyor.

 Peygamber Efendimiz İşi ehline vermezseniz kıyameti bekleyin demiş.

 Hepimiz haber izleyen, gazete okuyan insanlarız.

 Biraz düşünelim.

 Son yıllarda Türk şirketleri niye iflas ediyor, niye yabancılara satılıyor, niye yabancı ortak arıyorlar? Bir zamanların anlı şanlı şirketleri niye borç batağında?

 Cevap:

 Özel üniversite mezunlarını yönetici yaptıkları için.

 Türkiye'de 40 tane dolar milyarderi var, 40 bin tane dolar milyoneri var. Yani para var. Teknolojik imkanlar var, ulaşım gelişmiş. 3 milyon kişi niye işsiz? Şirketler doğru yönetilmediği için. Ekonominin e'sini bilmeyenler şirketlere müdür yapıldığı için.

 Özel üniversiteler her yıl hiçbir şey bilmeyen onbinlerce mezun veriyor. Bu mezunlar, babaları sayesinde kolayca iş buluyor. Özel üniversitelerin sayısı sürekli artıyor.

 Yirmi yıl sonrasını düşünelim.

 Aniden fenalaştınız. Hastahaneye kaldırıldınız. Şeker hastası olduğunuz ortaya çıktı. Diyetisyen size Bol bol kuruyemiş yeyin, kuruyemiş çok sağlıklı dedi.

 Bol bol kuruyemiş yediniz. Özel üniversite mezunu diyetisyen, kuruyemişin şeker hastaları için zararlı olduğunu bilmiyormuş.

 Sonuç. Felç geçirirsiniz.

 Başka bir durum.

 Para biriktirip daire aldınız. 2 ay sonra yanınızda inşaat başladı. Bir gece gürültüyle uyandınız, ev sallanıyor, kendinizi dışarı zor attınız. Bir de ne göresiniz. Yandaki inşaat yüzünden sizin bina yıkılmak üzere. İnşaat projesine onay veren, özel üniversite mezunu mühendis hiçbir hesaplama yapmamış.

 Sonuç. Bina mühürlendi, evsiz kaldınız.

 Felç kaldınız veya evsiz kaldınız. Dava açtınız, kazandınız diyelim. Diyetisyen veya mühendisin işine son verildi. Bu onlar için bir sorun mu? Kolayca başka bir iş bulur. Çalışmasına da gerek yok. Zaten zengin.

 Peki sınav soruları niye veriliyor?

 Son yıllarda kolay para kazanmak isteyen herkes özel üniversite açmaya başladı. Özel üniversitelerden vergi alınmıyor, yapılan harcamalar ile ilgili hiçbir denetim yapılmıyor.

 Özel üniversitede çalışanlar ise fabrikadaki işçi ile aynı haklara sahip.

 Basit bir hesaplama yapalım. Küçük bir özel üniversitenin 500 öğrencisi, 70 çalışanı var. Öğrencilerden yıllık alınan para toplam 10 milyon TL. Çalışanlara ödenen maaş ve sigorta ise toplam 4 milyon TL. 1 milyon TL de faturalara ödeniyor.

 Bir yılda 5 milyon TL kâr (Kantin ve yemekhaneden elde edilen gelirleri saymıyorum bile).

 Güzel para.

 Özel üniversitesilere yılda 20 bin TL verecek öğrenci sayısı az olduğu için, büyük bir rekabet var. Bu rekabet nedeniyle öğrencileri hiç üzmeden diplomalarını veriyorlar.

 Peki çözüm ne?

 Çözüm özel üniversitelerin öğrencilerden aldıkları ücretlere sınırlama getirmek. Ücretler düşerse, yüksek kâr ortadan kalkar. Kendi yağında kavrulan vakıf üniversiteleri eğitim vermeye başlar.

cam-kirigi.jpg

 Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com.

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 2466 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri