Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

GAZİ ÇEKO’YU ÖNERİYORUM

01 Temmuz 2013 Pazartesi

 Üniversite adaylarının kalp ritmini değiştiren günlerin içerisindeyiz. LYS sonuçları açıklandı ve tercihler için büyük bir beyin jimnastiği başladı. O süreci yaşamış biri olarak ne kadar çetrefilli olduğunu bilirim. İnsanın aklına acıktığı susadığı gelmez. Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’na bakar durur. Sayısal olmak ayrı dert, sözel olmak ayrı dert. Eşit ağırlık olanlar ise iki arada bir derede kalanlar…

 İyi bir hukuk ve PDR’ye puanı yetmeyen, sınıf öğretmenliğini de istemeyen TM öğrencilerinin önünde tek bir şık var: İibf’ler yani iktisadi ve idari bilimler fakülteleri. Ya bir sene daha hazırlanacak ya iibf’yi tercih edecek. Tercih etmesine edecek ama nasıl? Her şehirde iibf var, iibf’lerde ona yakın bölüm var, hepsi aynı gibi… TM öğrencileri nasıl bir tercih yapmalı? Hangi kritere göre hareket etmeli?

 Öncelikle şunu belirteyim:

 Her yıl on binlerce kişi iibf’lerden mezun oluyor. İibf mezunları arasında işsizlik oranı yüksek. Özel sektördeki firmalar, İngilizce bildikleri için vakıf üniversitelerindeki iibf’lerden mezun olanları işe alıyor. Devlet üniversitelerindeki iibf’lerden mezun olanlar KPSS’de başarılı olmak zorunda. Son yapılan düzenlemeyle fen edebiyat ve mühendislik mezunlarına da vergi müfettişliği kadrosu açıldı. Yani iibf’lilerin memur olma fırsatı biraz daha azaldı. İibf mezunlarının tadı tuzu yok. KPSS’de istedikleri puanı alamazlarsa bin TL maaş ile bir işte çalışıyorlar.

 İibf tercih edecek bir TM öğrencisinin KPSS’de başarılı olması şart!

 Bu noktada büyük bir kademe hatası yapılıyor. Rehber öğretmenler veya çevredeki büyükler, tercih yapacak öğrenciye iktisadı veya maliyeyi yazmasını söylüyor. Üniversite adayı öğrenci de bilinçsiz bir şekilde iktisat veya maliyeyi tercih ediyor ve o bölüme yerleşiyor. Niye? Rehber öğretmenlerin veya çevredeki büyüklerin kafasında büyük bir şehir efsanesi var. ''İktisat ve maliyenin önü açıkmış, avantajlı bölümlermiş, daha çok ders gördükleri için iktisat ve maliye mezunları KPSS’de başarılı oluyormuş.''

 Bu şehir efsanesi yüzünden binlerce öğrencinin hayatı kararıyor.

 İktisat ve maliye zor bölümlerdir. 4 yılda mezun olabilenlerin oranı yüzde ellidir. Dersler ağır olduğu için 4 yılda mezun olabilenler KPSS’ye hazırlanamaz. 4 yılda mezun olamayanların durumu ise daha vahimdir. Ailesine karşı mahcup olur, ekonomik sıkıntıya düşer, hem mezun olmaya hem KPSS’ye çalışır. Bir koltukta iki karpuz taşınmayacağı için istediği hedefe ulaşamaz. KPSS zor bir sınav.

 İktisat ve maliyede KPSS’ye yönelik ders anlatılmaz. İktisat ve maliye mezunu KPSS kursuna gitmezse KPSS’de başarılı olamaz. İktisat ve maliyede seçmeli dersten geçmek bile kolay değildir. İktisat ve maliyede dersler birbirinden bağımsız ve farklıdır. Her ders için ayrı bir çaba sarf edilmesi gerekir. Biraz da şans lazım. Günlerce çalışmak bile bazen yetmeyebilir. İktisat ve maliye okuyan öğrencilerin üçte biri pişman, üçte biri mutsuzdur.

 TM öğrencileri hatır için gönül için iktisat veya maliyeyi tercih etmemelidir.

 İdealist öğrenciler kamu yönetimi veya uluslararası ilişkileri tercih edebilir. Güzel bölümlerdir ancak hafızanın geniş olması lazımdır. İşletme veya ekonometri tercih edecek öğrencilerin LYS matematiğinin çok iyi olması lazım. Ekonometri, iktisat ve maliyeden daha zordur. LYS matematiğini sevmeyen TM öğrencileri ekonometriden uzak durmalıdır. Çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri bölümüne ise isminin uzunluğu nedeniyle öğrenciler tarafından soğuk bakılır.

 Tablo bu.

 Son yıllarda maalesef, kararsız TM öğrencilerine bilinçsiz bir şekilde iibf tercihi yaptırılıyor.

 Akıl nimetini kullanmak lazım.

 Ailesi zengin olmayan, üniversiteyi bitirip memur olmak ve kendi hayatını kurmak isteyen TM öğrencilerine Gazi İİBF Çalışma Ekonomisi ve Endüstrisi İlişkileri bölümünü öneriyorum. Naçizane bir öneri değil bu, ısrarlı bir öneri.

 Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü. Kısa Gazi Çeko. Mutluluğun adresi bu bölümdür.

  Neden Çeko?

- Çeko, çalışma hayatını, işçi işveren ilişkilerini inceleyen bir bölümdür. Sözel dersler ağırlıktadır. Sosyal güvenlik, sendikalar, ücret, iş hukuku, insan kaynakları, gelir dağılımı, istihdam gibi dersler gösterilir.

- Çeko diğer iibf bölümlerine göre daha kolaydır. Çünkü derslerin konu kapsamı daha azdır. Çalışma ekonomisi öğrencileri ilk 3 yıl hobilerini geliştirir. Son sene ise sakin bir kafayla KPSS’ye çalışıp başarılı olur.

- Çalışma ekonomisi bölümü mezunları, diğer iibf bölüm mezunlarıyla aynı sınavlara girerler, aynı koşullarda yarışırlar. Diğer bölümlerde okuyan öğrencilerin mezun olmak için gece gündüz çalışır, çalışma ekonomisi bölümü öğrencileri ise hem derslerine çalışır, hem kariyer planları yapar, sıkıntı yaşamaz.

 Gazi Çeko’nun farkı nedir?

* Bir sene İngilizce hazırlığı yok, öğrenciler direkt birinci sınıftan başlar. Dersler Türkçe işlenir. Yarım gün ders yapılır. Günün diğer yarısında öğrenci istediğini yapabilir. 60 geçme notu yerine sınıf başarı ortalaması uygulanır. Çan sistemi denilen bu yöntem harika bir yöntemdir. Sınıf ortalaması 40 ise 41 alan dersten geçer.

* Fakülte ve etrafında hiçbir güvenlik sorunu yaşanmamaktadır. Öğrenciler huzurlu bir şekilde derse gelir ve gider. Ankara’nın merkezi bir noktasında Beşevler’de eğitim verilmektedir. Herhangi bir ulaşım sorunu yoktur. Ulus’a, Kızılay’a, Bahçelievler’e 10 dakika mesafededir.

* Fakülte civarında birçok yurt, kafe ve lokanta bulunmaktadır. Öğrenciler beşeri ihtiyaçlarını kolayca karşılar. Fakülte içindeki ve yakınındaki fotokopiciden derslere ait notlar temin edilebilir. Fakültenin öğrenci profiline baktığımızda iyi aile terbiyesi almış kişiler çoğunluktadır.

* Gazi Çeko’nun en önemli farkı ve ayrıcalığı, ders veren akademisyenlerdir. Bir vakıf üniversitesi binlerce TL para harcasa böyle bir kadroyu bir araya getiremez. Gazi Çeko’da ders veren akademisyenler aydın insanlardır. Tek amaçları kendi bilgilerini ve tecrübelerini öğrencilere aktarmak, öğrencilerin vizyonunu genişletmektir.

 Öğrencilere gereksiz bilgileri ezberletmezler, yüzlerce sayfadan sorumlu tutmazlar, kendi egolarını tatmin etmek için zor soru sormazlar, ters köşe yapmazlar. Öğrencilere dersin mantığını kavratırlar. En iyi öğrenme şekli usta-çırak ilişkisidir. Usta ne kadar iyi olursa çırağın geleceği o kadar parlak olur. Gazi Çeko’da ders veren akademisyenler bilgi birikimi yüksektir, güncel gelişmeleri takip ederler, hitabetleri gelişmiştir, iyi ders anlatırlar. En önemlisi hümanist kişilerdir.

 Mutlu bir üniversite hayatı yaşayıp iş hayatına atılmak isteyenler Gazi Çeko’yu tercih etmelidir.

 Mis gibi bölüm.

altin.jpg

 Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

 

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 24320 defa okunmuştur
yalan yanlış bilgiler verip insanları kandırma
aytacdibek@yandex.com
ben de gazi cekoyu okudum okuğum dönemlere lanet ediyorum hocaları ezik,aşşalık komplexi olan bölümün ne işe yaradığını bir türlü tam anlatamayan birbirinden kopuk derslerin olmasıberbat bir fakülte yönetimi....allahıma şükür kurtuldum hepsinden
07 Ağustos 2013 Çarşamba 00:19
Beğendim (7)Beğenmedim (10)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri