Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

GAZİKOPTER GÖKLERDE

20 Nisan 2013 Cumartesi

 Asma yaprağının içine pirinç koyup sarararak dolmayı icat eden zekayı her zaman takdir etmişimdir. O nasıl bir beyin fırtınasıdır, o nasıl bir ufuktur, o nasıl bir vizyondur? Aklına gelen bu fikri maharetiyle birleştirmiş ve ortaya hayır denemeyen dolma lezzeti çıkmış. Mutfakta yapılan yenilikler bile çığır açarken, fen bilimlerinde yaşanan gelişmeler toplumların özünü savunması ve kalkınması için kritik öneme sahip…

 Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Topluluğu üyesi dört öğrenci, Gazikopter adını verdikleri insansız hava helikopteri yapmış. Gazikopter dikey iniş kalkış yapabiliyor ve 10 kilometre yarı çaplı alanda 2 saat görüntü çekebiliyor. Test uçuşlarında başarılı olan Gazikopter’in patenti alındıktan sonra Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na sunulması planlanıyor. Elektronik ve mekanik sistemlere sahip bir hava gözlem aracı olan Gazikopter’in maliyeti ise 3 bin TL.

 Duygulandım…

 Kimin aklına gelir dört üniversite öğrencisinin insansız hava helikopteri yapacağı? Filmlerde olur ancak deriz ama olmuş. Bu dört öğrenci daha önce muhtemelen hiç helikoptere binmedi hatta helikopteri yakından bile görmedi. Ancak bu onları durduramadı. Zihinlerinde helikopter yapma fikri teşekkül etti ve ‘’Neden olmasın?’’ dediler. Başarılarından daha çok cesaretlerini kutlamak gerekir. Helikopter yapmaktan bahsediyoruz, kaportası ahşap araba yapmaktan değil. Gazikopter uçmayabilirdi ya da bir kere uçup düşebilirdi. En fazla ne olurdu? 3 bin TL maliyeti 4 arkadaş paylaşırdı, yazın bir işletmede çalışıp borçlarını öderlerdi.

 Gazikopter uçtu ve göğüs kabarttı.

 Gazi Üniversitesi’nin verdiği desteği de unutmamak gerekir. ‘’Biz helikopter yapmak istiyoruz’’ diyen bu öğrencileri ciddiye aldılar ve tasarı aşamalarında yardımcı oldular. Öte yandan şöyle de bir gerçek var: Milyar liralık servete sahip olanlar bu gençlere ödül mahiyetinde beş on bin TL yardımda bulunsaydı kötü mü olurdu? Ya da yabancı dil kursuna yazdırsalardı, geziye gönderselerdi fena mı olurdu? Ama nerde…

  Mühendislik fakültelerinde okuyan öğrenciler arasında meşhur bir laf var: ‘’Bir mühendis kolay mı yetişmiyor’’ derler. Doğru... Bir mühendis zor yetişiyor. Üniversite sıralarında insansız hava aracı yapmaya başlayan mühendisi ise her ülke yetiştiremiyor. Türkiye’nin bu noktaya gelmiş olması sevindirici bir durum. Gözü kara bu dört öğrenci zihinlere ışık saçtı. ‘’Demek ki yapılabiliyormuş, onlar yaptıysa bende yapabilirim’’ diyen mucit adayları çıkacaktır. Bu mucit adayları Gazikopter’den esinlenip daha iyisini yapacaklar veya özgün bir fikirden yola çıkıp bambaşka bir kopter yapacaklar.

 Böylelikle bizim helikopterlerin çektiği görüntüler bizde kalacak!

kapadokya.jpg

 Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için

Twitter hesabım: https://twitter.com/ridvan_pala

Elektronik posta adresim: ridvan.palabiyik@hotmail.com

Facebook sayfam: https://www.facebook.com/GazeteciYazarRidvanPalabiyik

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 2658 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri