Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

Gemi İlanları

02 Nisan 2015 Perşembe

 Bundan dört beş yıl öncesine kadar, gazetelerin seri ilan sayfaları önemli bir işleve sahipti. İş arayanlar, konut arayanlar, taşıt arayanlar gazete alır seri ilan sayfalarını incelerdi. İnternetteki ilan sitelerinin gelişmesi ve gazetelerin para hırsı yüzünden, seri ilan sayfaları manasını ve mahiyetini büyük oranda kaybetti. İkinci el takma diş satılan, masaj salonuna eleman aranan sayfalar haline geldi.

 Buna rağmen bazı insanlar bir umut diyerek seri ilan sayfalarını takip ediyor.

 Gazetelerde ve televizyonlarda haber olmayan yeni bir dolandırıcılık türü ortaya çıktı.

 Bazı merdivenaltı firmalar gazeteye ilan veriyor. Gemilerde garson olarak çalışacak vasıfsız eleman arıyoruz. Ayda iki bin dolar maaş, tüm sosyal haklar, 17-60 yaş arası, en az ilkokul mezunu, bir ay kurs göreceksiniz, işiniz garanti, konaklama ve hastanemiz mevcut…

 Diğer iş ilanları birkaç kelime, bu ilan tam 60 kelime. İlanın başında firmanın renkli logosu var, ilanın sonunda tam 4 tane telefon numarası var. Bu ilanı okuyan adam, ilan verenin kurumsal bir firma olduğu hissine kapılıyor, Bu fırsatı kaçırmayım diyor ve arıyor.

 Adamı İstanbul’a çağırıyorlar Gel görüşelim diyorlar. Bir aylık kurs ücreti olarak 2 bin dolar istiyorlar ve bir sözleşme imzalatıyorlar. Sözleşme beş altı sayfalık, sayfadaki satırların birinde Gemi hizmetleri ile ilgili danışmanlık hizmeti aldım yazıyor.

 Adama bir adres veriyorlar, İki gün sonra şuraya git, kurs başlayacak diyorlar. Adama verdikleri adres, gerçek gemi firması. Fakat kurs vermiyor, elemana ihtiyacı yok... Adam sinirle merdivenaltı firmaya gidiyor, kapı dışarı ediliyor, soğuk su içip memleketine dönüyor.

 Ayda iki bin dolara çalışma hayali kurarken, otobüs parası, otel parası, yemek parası ve merdivenaltı firmaya kaptırdığı para üç bin doları buluyor. Avukata gitse bile hiçbir şey yapılamıyor, çünkü danışmanlık hizmeti aldığını gösteren sözleşme imzaladı.

 Bu dolandırıcılık gazetelerde yer almıyor çünkü zaten gazeteye ilan veriyorlar.

 Bu dolandırıcılık televizyonlarda yer almıyor çünkü dava konusu değil.

 Çevrenizdeki gençleri ve iş arayanları lütfen uyarın, gemi ilanlarından uzak dursunlar.

gem66.jpg

 Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

 

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 3590 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri