Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

GENÇLERİN İİBF SORULARI

19 Şubat 2014 Çarşamba

 Genç okurlarımızdan çok sayıda soru geliyor. İktisadi ve idari bilimler fakültelerinin durumu ve İİBF mezunlarının yapabileceği meslekler hakkında görüş istiyorlar. Çevrelerinden, öğretmenlerden veya internetten sağlıklı bilgi edinemediklerini dile getiriyorlar.Neden bilmiyorum, rehber öğretmenler TM öğrencilerine  yeterli bilgilendirme yapmıyor. Bu nedenle zihinlerde büyük bir gizem ve kaygı var.

 -Zihinlerdeki belirsizliği bir miktar azaltmak için en sık gelen soruları yanıtlayıp, genel şablonu çizmek istiyorum-

 * Neden bu kadar çok İİBF var?

 -Kurması en kolay fakülte İİBF’dir. Vakıf üniversiteleri para kazanmak için, devlet üniversiteleri de bölüm çeşitliliği sağlamak için iktisadi ve idari bilimler fakültesi açmıştır.

 * En avantajlı İİBF bölümü hangisi?

 -Avantajlı İİBF bölümü diye bir şey yoktur. Mezun olduktan sonra bütün İİBF bölümleri eşittir. Ancak mezun olana kadar aşılan virajlar farklıdır. Maliye ve iktisadı 4 yılda bitirmek zordur. İşletme ve ekonometriden mezun olabilmek için matematiğinizin iyi olması lazım. Ben çalışma ekonomisi ve kamu yönetimini öneriyorum.

 * Madem İİBF bölümleri eşit niye farklı dersleri görüyorlar?

 - Bu sorunun cevabı çok uzun. Kısaca şöyle özetleyebilirim. Beş parmağımız eşit ama boyları ve yerleri farklı. İİBF’ler mühendislik fakültesi gibi düşünülmesin. Jeoloji mühendisi ile inşaat mühendisinin alakası yoktur  ama iktisat ile işletme aynı dağın iki yamacıdır.

 * Hukuk fakültesine puanım yetmiyor. Babam 1 sene daha hazırlanıp hukuk okumamı istiyor. Ama ben sınav stresini tekrar yaşamak istemiyorum. Puanımın yettiği bir İİBF’ye gitmek istiyorum. Ne yapmalıyım?

 - Hukuk fakültelerinin eski esprisi kalmadı. Boşta gezen birçok hukuk fakültesi mezunu var. Polis memuru olmak için sınava giren hukuk fakültesi mezunları var. Avukat akrabası olmayanların hukuk fakültesine gitmesini tavsiye etmiyorum.

 * İİBF mezunları ne olur?

 - İİBF’den mezun biri sadece üniversite mezunu olmuş olur.  KPSS‘ye girip başarılı olursa memur olarak çalışmaya başlar. İngilizce ve bilgisayar programlarını biliyorsa özel sektörde yönetici olarak çalışmaya başlar. Veya bir şirkete girip 1.000 TL maaş ile çalışır.

 * KPSS nasıl bir sınav?

 - KPSS’yi üçe ayırmak lazım:

 KPSS B: Türkçe, matematik, sosyal ve vatandaşlık bilgileri soruları sorulur. 2 yılda bir yapılır. KPSS B’de başarılı olanlar düz memur olarak atanır. Başarılı olmak için 100 üzerinden 90 puan almak lazımdır.

 YDS: Yabancı dil sınavıdır. Yılda iki kere yapılır. KPSS A puanının hesaplanabilmesi için bu sınava girilmesi gerekmektedir.

 KPSS A: Devlette müdür, müfettiş ve uzman olmak isteyenler bu sınava girer. Her yıl yapılır. İki oturumdan oluşan bir sınavdır. Birinci oturumda hukuk, iktisat, maliye, muhasebe ve işletme soruları sorulur. İkinci oturumda kamu yönetimi, çalışma ekonomisi, uluslararası ilişkiler, ekonometri ve istatistik soruları sorulur.

 KPSS A’da 120 farklı puan türü vardır. Devlet kurumları kendi belirledikleri puan türü ve başarı kriterinden memur alımı yapmaktadır.

 Mesela Çalışma Bakanlığı’nda iş müfettiş yardımcısı olmak için P46 puan türünden en az 75 puan almak gerekmektedir. Çalışma ekonomisi, hukuk, muhasebe, iktisat ve yabancı dilde yapılan netler P46 puanını belirlemektedir.

 KPSS A’daki 120 puan türünü en çok etkileyen alanlar hukuk, iktisat, muhasebe ve maliyedir. KPSS dershaneleri hukuk, iktisat, muhasebe, maliye ve işletme dersleri vermektedir. Bunun dışındaki alanlara adaylar kendileri çalışmaktadır. Devlette müdür, müfettiş ve uzman olmak için KPSS A'da başarılı olmak yetmemektedir. Devlet kurumları ayrıca kendileri yazılı ve sözlü sınav yaparlar.

 * KPSS’de başarılı olmak için dershaneye gitmek şart mıdır?

 - Dershaneye gitmek şart değildir. Ancak çok sıkı çalışmak gerekmektedir.

 * Serbest muhasebeci mali müşavir olmak istiyorum, onlar çok para kazanıyor. Ne yapmalıyım?

 - Üniversiteden sonra 3 yıl staj yapmanız lazım. Bu staj sonunda gireceğiniz sınavda başarılı olursanız  SMMM olursunuz. Ancak staj süresince para alamazsınız ve başınızdaki kişi size mesleğin inceliklerini öğretmez. Çünkü siz onun rakibi olacaksınız.

 * Bankacılık hakkında herkes farklı bir şey söylüyor. Bankacılık nasıl bir meslek?

 - Özel bankada çalışırsanız 1.000 TL, devlet bankasında çalışırsanız 1.500 TL maaş alırsınız. Bankalar akşam beşte kapanır, fakat 2 saat para sayımı ve kontrol yapılır. Akşam yediye doğru oradan ayrılabilirsiniz. İkinci kattaki kredi veren bankacı olmak için işinizde uzmanlaşmış olmanız gerekmektedir.

 * Diplomat olup dünyayı gezmek istiyorum. Ne yapmalıyım?

 - Çok düşük bir ihtimaldir. Gerçekçi olmak lazım.

 * Kaymakam olmak istiyorum, bu benim küçüklüğümden beri hayalim. Ne yapmalıyım?

 Ağzı laf yapan, hafızası sağlam ve genel kültürü iyi olan biri olmanız lazım. İngilizce iyi biliyorsanız, yazılı ve sözlü sınavda da başarılı olursanız kaymakam adayı olarak göreve başlarsınız. Çanakkale İİBF mezunu olup kaymakam olanlar var.

 * Sınavlarla, özel sektörle uğraşmak istemiyorum. Üniversitede kalıp akademisyen olmak istiyorum. Zor mu akademisyenlik?

- İngilizceyi iyi biliyorsanız yüksek lisansa başlarsınız. Yüksek lisansı bitirince sınavda başarılı olursanız doktoraya başlarsınız. Araştırma görevlisi olarak yaklaşık 2.000 TL maaş alırsınız. Doktora boyunca sürekli ders çalışmanız lazım. Yaklaşık on sene sonra sınavda başarılı olursanız yardımcı doçent olursunuz. Üniversitede kadro bulabilirseniz derslere girersiniz.

 -Sözün özü-

 İİBF'den mezun olduktan sonra iyi bir işe girmek için KPPS A'da, yazılı sınavda ve sözlü sınavda başarılı olunması gerekmektedir. Bunu başaranlar en az 2.500 TL maaş ile işe başlar.

 Hangi İİBF'den hangi bölümden mezun olduğunuz önemli değildir. Ne kadar hukuk bildiğiniz ne kadar iktisat bildiğiniz ne kadar muhasebe bildiğiniz ne kadar maliye bildiğiniz önemlidir. Sadece bilmek yetmez. Sözlü sınavda bildiklerinizi ne kadar anlatabildiğiniz de önemlidir.

 Devlette müdür, müfettiş ve uzman olmak isteyen adaylar en az 2 yıl boyunca günde 6 saat ders çalışmaktadır.

abdkanyon35.jpg

  Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

 

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 23556 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri