Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

GÖÇEBE KİRACILAR

06 Eylül 2013 Cuma

 Konuşmayı seven ama vizyonu geniş olmayan insanlara ara sıra rastlıyorum. Can simidi konuları var. Sıkışınca, konuşacak bir şey bulamayınca bu konuları açıyorlar ve ezberledikleri cümleleri dile getiriyorlar. Bu konulardan biri de komşuluk ilişkileri. ‘’Komşuluk ilişkileri zayıfladı, kimse kimseyi tanımıyor, önceden böyle değildi’’ diye konuyu açıyorlar ve dinleyenlerin tepkisine göre başka bir konuya bağlıyorlar.

 Komşuluk ilişkilerinin zayıfladığını iddia edenler göç olgusunu bilmeyenlerdir.

 Sekiz katlı, otuziki daireden oluşan yeni yapılmış bir apartman düşünelim. Bu apartmanın sakinleri Türkiye’nin dört bir tarafından gelmiş ve altı aydır oturuyorlar. Bu insanların canciğer kuzu sarması olmasını beklemek ne kadar mantıklı? Bu insanlar apartmandaki diğer insanları tanımak, onlarla sohbet etmek, evlerine gitmek zorunda mı? Önceden böyle değilmişti, mahalle kültürü varmıştı... Evet önceden böyle değildi. Peki önceden geriye ne kaldı? Yirmi otuz yıldır aynı mahallede tek katlı evlerde oturan insanların kültürünü, altı aydır aynı apartmanda oturan insanlardan mı bekleyeceğiz? Bu nasıl bir kıyas, bu nasıl bir terazidir?

 Bazı insanların soba fantezisi var. Sobalı evde yaşamaya, sobanın üzerinde kestane pişirmeye özlem duyuyorlar. Fakat bu özlemin içi boş... Soba fantezisi olan insanların hepsi kombili evlerde oturuyor. ''Gel sobalı evde kışın iki gün otur'' desen oturmazlar. Soba bir mecburiyettir, çaresizliktir, başka seçenek olmamasıdır. Sobalı evde bir oda çok ısınır, diğer odalar buz gibidir. Sular buz gibidir... İnsanlar aynı odada oturur, yemek yer ve uyur. Buna rağmen soba hasreti çeken insanlar var.

 Eski komşuluk ilişkilerine duyulan özlem de böyle.

 Suçlulara verilen cezalar caydırıcı değil. Dizilerde birçok olumsuz eylem özendiriliyor. Böyle bir atmosferde insanlar diğer dairedeki komşusuyla hemen nasıl kanka olsun? İnsanların yaşam tarzı farklı... A’ya göre normal olan, B’ye göre anormal olabilir. C iyi niyetlidir, Ç’nin içi fesattır. Bunların birbiriyle iyi komşu olmasını beklemek ne kadar mantıklı? Bu insanlar birbirini sevmek zorunda mı? Sevmek zorunda değil fakat haklarına saygı göstermek zorunda. Apartman kültürü büyük ölçüde oturdu. İnsanlar gürültü yapmamaya, komşularını rahatsız etmemeye, ortak alanları temiz kullanmaya özen gösteriyorlar. Fakat büyük bir sorun var:

 Göçebe kiracılar.

 Bazı paragöz ev sahipleri bulduğu kiracının niteliğine hiç bakmıyor. Hatta kiracısını görmüyor bile. Kirasını zamanında alsın yeter, gerisi hiç önemli değil. Paragöz ev sahiplerinin bulduğu göçebe kiracılar apartmanlar için büyük bir sorun. Çünkü bu kiracılar apartmana uyum sağlamıyor. Apartmandaki diğer insanlar için risk taşıyorlar. Evde kimin yaşadığı belli değil, ne zaman gelip ne zaman gittiği belli değil, ne iş yaptığı belli değil. Asansörü kötü kullanıyor, apartman aidatını ödemiyor, apartman toplantılarına katılmıyor. Eşyası az… Kafası esince başka apartmana taşınıyor. En uzun kaldığı süre bir yıl. Tek bir iyi özelliği var, kirasını zamanında ödüyor.

 Benim evim olsa ve kiraya verecek olsam, düşünürüm... Evi kiralamak isteyen hırlı mı hırsız mı, madde bağımlısı mı, aile yaşantısı düzgün mü, apartmanda yaşayacak görgüsü var mı, insan ilişkilerinde nasıl? Bu gibi kriterlere dikkat eder, geçer not alan kişiye, içim sinerse evi kiralarım. Ev benim, istediğime kiraya veririm düşüncesi doğru değil. O apartmanda ikamet eden diğer kişilerin de hakları var. Apartman sakinleri paragöz ev sahibinin bulduğu göçebe kiracıyla uğraşmak zorunda mı?

 Maalesef uğraşıyor. Göçebe kiracıyı ve paragöz ev sahibini saygıyla anıyor. Göçebe kiracılar apartmanlar arasında dolaşıp duruyor. Biri gidiyor, yerine başkası geliyor. Çünkü ev sahibinin gözünü para bürümüş. Olan, apartman sakinlerine oluyor. Göçebe kiracıların verdiği zararlar ile hemhal oluyorlar.

 Paragöz ev sahiplerinin akıllanıp, evlerini kiralarken daha seçici olmasını diliyorum.

apartman.jpg

 Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 3652 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri