Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

Gofret

07 Ekim 2014 Salı

 Benimle yaşıt veya benden büyük olanlar bilir. Eskiden pazarlarda kilo ile gofret satılırdı. Gofret satıcıları pazarın orta yerine geniş bir tezgah açardı. Çocuklar velilerinin kolundan çekerek o tezgahın önüne götürmeye çalışırlardı. Çocuklar için pazarın anlamı gofretti. Alınacaklar listesinin üst sırasında gofret yer alırdı. Orta halli aileler karton kutu ile gofret alırdı. Dar gelirli aileler ise naylon poşet ile gofret alırdı.

 Pazarın kurulduğu akşam ise menü sabitti. Çocukların beyin gelişimi için alınan hamsiler bir güzel ayıklanır ve buğulanırdı. Mevsim salata eşliğinde afiyetle mideye indirildi. Yemekten sonra ise çay demlenir, sabırsızlıkla beklenen an gelirdi. Gofret ve çay keyfi. Ağızda kolayca dağılan sade gofretler çay ile süper giderdi. Çay içildikten sonra göz kapakları ağırlaşmaya başlar, dişler fırçalanır, deliksiz bir uyku çekilirdi.

 Sonra biz büyüdük. Envai çeşit gofret çıktı. Kakaolu, çikolatalı, bitter çikolatalı, fındıklı, muzlu, çilekli, mandalinalı, vişneli, limonlu… Ama hiçbiri biz küçükken pazarda satılan sade gofretin tadını vermiyor. Gofret piyasasında büyük bir rekabet var. Küresel firmalar ve ulusal firmalar en güzel gofreti üretmeye ve tüketicilere sunmaya çalışıyor. Ama hiçbiri biz küçükken pazarda satılan sade gofretin yanına yaklaşamıyor.

 Evet biz büyüdük. Artık bir cüzdanımız var. Gofret yemek için pazarı beklememize gerek yok. Daha çok gofret alabiliyoruz, daha çok gofret yiyebiliyoruz. Ama gofretlerin eski tadını bulamıyoruz. Çünkü gofretlerin çeşidi ve ebadı arttıkça aroması azaldı. Tıpkı hayallerimiz gibi. Tıpkı heveslerimiz gibi.

 Bir düşünelim... Küçükken neler hayal ederdik, şimdi neler istiyoruz? Küçükken nelere heves ederdik, şimdi ne yapmak istiyoruz? Küçükken çok güçlüydük, bir iki üç deyince birçok şeyi yapabilirdik. Kendi söküğümüzü dikemezdik ama kendi gömleğimizi kendimiz dikerdik. Sonra biz büyüdük. Bize bir gömlek verdiler. Sen artık bu gömleğe göre davranacaksın dediler. Kimine oduncu gömleği düştü, kimine klasik gömlek, kimine sportif gömlek... Ama bütün gömlekler dar. Gömleğe uymak zorunda kalıyoruz.

  Bu yüzden ağzımızın eski tadı yok.

balik.jpg

 Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 3506 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri