Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

Hacettepe’de Umut ve Farkındalık

11 Mart 2013 Pazartesi

 Osmanlı Devleti zamanında eve misafir geldiğinde kahve ile su ikram edilirmiş. Misafir toksa kahveyi içermiş. Aç ise suyu... Misafir suyu içerse kısa bir süre sonra sofra kurulur, hep birlikte yemek yenilirmiş. Misafire ‘’Aç mısın, tok musun?’’ diye sorsalar misafir ‘’Tokum’’ diyecek. Onun yerine bu nazik yöntemi geliştirmişler. Fikrin gücü böyle bir şey…

 Günümüzde en değerli şey fikir. Eğitim kurumları düşünen, fikir üreten ve uygulayan bireyler yetiştirmek için çaba harcıyor. Bilimsel ve sosyal süreç çok hızlı değiştiği için kara düzen kimseyi memnun etmiyor. Yeni fikirlere her alanda her ihtiyaç var. İyi bir fikir kısa sürede yankı yapıyor, o fikrin sahibi değişik kapılar açılmasına vesile oluyor. 

 Hacettepe Üniversitesi'nde bir konser düzenleneceğini öğrendim. Bahar Şenlikleri kapsamında sıradan bir konser olduğu hissine kapılmışken, konserin altyapısı olan fikir beni kendine çekti. Konserin adı Umut Farkındalık ve Yardım Konseri. Serebral Palsili çocuklar yararına düzenlenecek. Hacettepe Üniversitesi'nde okuyan bir grup öğrenci girişimleri kartopu gibi büyüdü ve umut ışığına dönüştü.

 24 Nisan 2013'te Beytepe Yerleşkesi'nde yapılacak olan Umut Farkındalık ve Yardım Konseri'nde Murat Dalkılıç, Fettah Can, Zakkum ve Belen sahneye çıkacak. Konserin başlama saati de uygun, 18:30'da... Umut Farkındalık ve Yardım Konseri amatör veya sıradan bir iş değil. Bu konser için uzun süredir örgütlenme ve tanıtım çalışmaları yapılıyor. Hacettepe Üniversitesi’nde bulunan Aile ve Tüketici Bilimleri Bölümü, Halk Oyunları Topluluğu, Karate Takımı  ve Kamu Yönetimi Topluluğu mensupları Umut Konseri'nin en yararlı bir şekilde geçmesi için emek sarf ediyor. Umut Konseri'nin amacı Serebral Palsili çocuklara destek olmak. Fakat konser ücretsiz... Ücretsiz bir konser düzenleyerek Serebral Palsili çocuklara nasıl destek olunacak?

 İşin esprisi, zekanın gücü de burada saklı...

 Umut Konseri'ni tertip edenler Serebral Palsi'ye dikkat çekmek farkındalık oluşturmak istiyor. Daha çok kişiye ulaşıp, Serebral Palsi gerçeğini daha fazla duyurmak hedefleniyor. Serebral Palsi beyin felci demek. Beyindeki bir hasar nedeniyle kişinin hareket kabiliyeti zayıflıyor, kaslarını tam kontrol edemiyor. Doğum öncesinde, sırasında veya sonrasında meydana gelebilen Serebral Palsi'nin kesin tedavisi yok. Ancak terapilerle etkisi en aza indirilebiliyor ve Serebral Palsili çocuk çevresine uyum sağlayabiliyor. Bunun için erken tanı ve doğru terapi çok önemli. Geç kalınırsa hasar giderek artıyor. Toplumda az bilinen Serebral Palsi'nin etkilerinin aza indirilmesi için bilinçlenmek şart!

 Umut Konseri Serebral Palsili Çocuklar Derneği işbirliği ile gerçekleşiyor. Kısa adı Serçev olan bu dernek, Türkiye'deki en etkin kuruluş. 24 Nisan'da konser alanında kurulacak masalarda Serebral Palsi'nin ne olduğu ve etkileri anlatılacak. Konsere katılan kişi ve kurumlar Serçev ürünlerinden satın alarak Serebral Palsili çocuklara yardımda bulunabilecek. Dileyenler doğrudan bağış yapabilecek.

 Banane demeyen, kafa yoran ve memlekete faydalı olmaya çalışan insanlar iyi ki var. Umut Farkındalık ve Yardım Konseri'nin oluşumuna katkıda bulunanlar kocaman bir alkışı hak ediyor.

umut.jpg

 Her türlü soru görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 4892 defa okunmuştur
?
Rıdvan Palabıyık
Komik olduğunuzu mu düşünüyorsunuz Ahmet Bey?
13 Mart 2013 Çarşamba 07:49
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
habername'ye de LAZIM
Ahmet Mekki
RIDVAN Bey, Maşaallah çok keskin bir ZEKANIZ var. Boyle guzel fikirleri siz de habername iin Yapabilirsiniz.
11 Mart 2013 Pazartesi 22:21
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri