Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

Hacı İlbeyi

15 Haziran 2013 Cumartesi

 Bazen işler ters gider. Geldi mi üst üste gelir herşey. Üzülürüz… Hangisi daha kötüdür? Başarısızlığa uğramak mı, hiç denememek mi? Sevmediğimiz o kadar şeyi yapıyor, yapmadığımız o kadar şeyi seviyoruz. Yelpazeyi biraz daha genişletirsek, insanlar yaptıklarına mı daha çok üzülür, isteyipte yapamadıklarına mı? Bu çelişkide riskin ölçeği nedir? Böyle anlarda aklıma Sırpsındığı gelir.

 1354 yılında Gelibolu’yu fetheden Osmanlı Devleti, 10 sene sonra da Edirne’yi fethetmiş. Edirne’nin fethi Avrupalıları üzüntüye, Türkleri sevince boğmuş. Çünkü Edirne stratejik bir kent. Bizans ile Avrupa’nın bağlantısını sağlıyor, etrafında verimli tarım alanları var, vergi gelirleri yüksek. Osmanlı Devleti’nin hedefi Edirne’yi üs olarak kullanıp Balkanlardaki diğer kentleri de fethetmek. Fakat bu o kadar kolay değil.

 Edirne'yi geri almak ve Türkleri Trakya'dan atmak isteyen Avrupalılar bir kongre toplamış. Sırp, Macar, Bulgar, Bosnalı ve Eflaklılardan oluşan 30 bin kişilik bir ordu kurulmuş. Ordunun başına da Macar Kralı Layoş atanmış. Kısa sürede hazırlıklarını tamamlayan haçlı ordusu, Edirne'ye doğru hızlı bir şekilde ilerlemeye başlamış. Bu ordu aynı zamanda Avrupalıların Osmanlı Devleti’ne karşı kurduğu ilk haçlı ordusu.

 Haçlı ordusunun yaklaştığını duyan Rumeli Beylerbeyi Lala Şahin Paşa, Padişah 1. Murat’tan yardım istemiş. Zaman az ve şartlar müsait olmadığı için yardım gönderilememiş. Çünkü haçlı ordusu Osmanlı Devleti'ni sıkışık bir zamanda yakalamış. O sırada Padişah 1. Murat, çıkan bir isyanla uğraşıyor. Osmanlı Devleti'nin sevkiyat gemisi az. Asker toplamak ve altın bulmak lazım. Sefer hazırlığı zor iş...

 Lala Şahin Paşa'nın emrinde 12 bin asker var. Yardım gelmeyeceğini anlayan Lala Şahin Paşa savaşı göze alamamış. Komutanlardan Hacı İlbeyi'nin emrine 4 bin asker verip haçlı ordusunun üzerine göndermiş. Kalan 8 bin asker de Edirne'yi savunacak. Hacı İlbeyi ve 4 bin asker son yemeklerini yeyip çıkmışlar yola. Lala Şahin Paşa 12 bin askeri ile savaşı göze alamamış. Hacı İlbeyi ve 4 bin asker, 30 bin kişilik haçlı ordusuna karşı ne yapacak?

 Hacı İlbeyi'nin öncü birlikleri haçlı ordusunun yerini tespit etmiş. Haçlı ordusu Edirne'ye çok yakın. Pusu kurulacak veya vurkaç yapılacak yer yok. Haçlı ordusunun askerleri zırhlı, oklar işe yaramaz. Vaziyet kötü yani… Gece olmuş Hacı İlbeyi deneyimli askerleri yanına çağırmış düşünmeye başlamışlar. Ne yapacağız? Haçlı ordusu Edirne'yi kuşatırsa Edirne fazla dayanamaz. Edirne düşerse haçlılar tek kişiyi sağ bırakmaz.

 Hacı İlbeyi tehlikenin büyüklüğünü görmüş. Bunca yıllık emek boşa gidecek. Haçlı ordusu, Bursa'dan gelen Osmanlı ordusunu da yenebilir. Balkanların kapısı Türklere uzun yıllar kapanır. Hacı İlbeyi ve 4 bin askerin geri dönmeyi düşündüğü yok. Trakyadaki Müslümanların hâlini düşünüyorlar. Haçlı askerleri işkence ederek hepsini öldürür. Bu duruma engel olmak istiyorlar fakat sayıları çok az. 4 bin kişi ile ne yapılabilir ki?

 Haçlı ordusu ise zaferden emin... Edirne yakınlarında bir mevkide konaklayıp eğlence tertip etmişler. Avrupanın seçme askerlerinden oluşan 30 bin kişilik bir ordu. Bu ordunun karşısında kimsenin duramayacağını düşünüyorlar. Kendilerine çok güvenen haçlı komutanları, konaklama yerinde gerekli emniyet tedbirlerini almamış. Bu esnada Bizans'ta da heyecanlı bir bekleyiş var. Haçlı ordusunun ele geçireceği topraklar Bizans'a kalacak.

 Gecenin ilerleyen saatlerinde Hacı İlbeyi planını yapmış. Ayağa kalkmış, çekmiş kılıcını ''Üç koldan saldıracağız'' demiş. Binerli üç gruba ayrılan Hacı İlbeyi'nin askerleri dalmışlar otuz bin haçlı askerinin arasına. Kılıç sesleri sabaha kadar susmamış. Sabah olup hava aydınlandığında tablo ortaya çıkmış. Haçlı askerlerinin çoğu öldürülmüş, kalanları kaçmış, Macar Kralı Layoş karanlıktan yararlanarak canını zor kurtarmış.

 Tarihe Sırpsındığı Muharebesi olarak bu savaşı Hacı İlbeyi’nin cesareti kazanmış. Bu büyük kumandan sayesinde Osmanlı Devleti büyük bir tehlikeden kurtulmuş. Sırpsındığı Muharebesi'nin kazanılmasından sonra Balkanlar'daki fetihler daha da hızlanmış. Yiğit bin gün yaşar fırsat bir gün doğar derler. Beni bunaltan bir durum olduğunda, Hacı İlbeyi gibi düşünmeye çalışırım. Niyetimiz halis ise Allahu Teala kolaylık sağlar.

muharebe.jpg

 Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 4618 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri