Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

İÇ ORGAN DÜŞÜNÜŞ

22 Temmuz 2013 Pazartesi

 Üzerinde sık sık sık düşündüğüm bir konudur. Sakatat yemek damak tadı belirtisi mi, fakirlik alameti mi yoksa farklılık arayışı mı? Bir insan et dururken neden sakatat yer? Ya da eski zamanlarda insanlar neden sakatat yerdi, sakatatın ne gibi faydaları var? Tükettiğimiz gıdaların karakterimize birçok etkisi bulunuyor. Fakat bu durum yeterince irdelenmiyor. Bazı bitkilerin şifalarından bahsediliyor, gerisi yok.

 Sakatat denilince akıllara ilk kokoreç geliyor. 90’lı yıllarda bolca haberi yapılırdı. Avrupa Birliği’ne gireceğiz, kokoreç yasaklanacak, peki şimdi ne olacak? Kasaplarla, kokoreççilerle, vatandaşlarla uzun uzun röportaj yapılır. Bu önemli konu masaya yatırılırdı. Özel televizyon kanallarının Avrupa Birliği algısı kokoreç ile sınırlıydı. Vizyona bakın! Avrupa Birliği’nin siyasi ve ekonomik etkilerini değil sadece kokoreci düşünüyor.

 Kırsal ile kent arasındaki güzel farklardan biridir kokoreç. Kırsal kökenli vatandaşlar kokoreç yemez. Çöz bağırsağı dedikleri kokorecin ne olduğunu bilir, yenmeyecek diğer organlarla birlikte toprağa gömerler onu. Kokorecin yani çöz bağırsağının ilk halini görmeyen kentli vatandaşlar ise severek yer. Lezzetli bir yiyecektir onlar için. Kokoreç yemek için evinden çıkıp kırk kilometre yol giden kentli vatandaşlar tanıyorum.

 Sakatatların kralı ise ciğer. Türkiye’de ciğer, iki vilayette krallığını ilan etmiş durumda. Şanlıurfa’da ve Edirne’de insanlar ciğere yoğun ilgi gösteriyor. Günde tonlarca ciğer tüketiliyor. Ciğer, birbirinden uzak coğrafyalarda insanları buluşturan payda olmuş. Şanlıurfa insanının da Edirne insanının da ortak özelliği; sıcakkanlı olmaları, geç sinirlenmeleri, zeki olmaları ve müziğe ilgi duymaları. Yedikleri ciğerin etkisi kişiliklere yansımış.

 İnsan karakterini inşa eden üç unsur var: Ebeveynlerin tutumu, yenilen gıdalar ve iklim. Ebeveynlerin tutumu ve iklim konusunda herkes hemfikir. Fakat bazı kimseler yenilen gıdaların karaktere etkisini kabul etmek istemiyorlar. Astroloji diye bir şey uydurmuşlar, gıdanın yerine astrolojiyi koyuyorlar. Sen şu ay doğdun, sende şu gök cisminin etkisi var, sen bu yüzden böylesin diyorlar vatandaşlara. Ne saçma bir yaklaşım.

 Bu noktada karşımıza kavranması gereken önemli bir gerçek çıkıyor. Market raflarında ve kitle iletişim araçlarında büyük bir savaş var. Batılı ülkeler, gelişmekte olan ülkelerin tüketim alışkanlıklarını değiştirmeye çalışıyor. Vatandaşları hayvansal gıdalardan soğutmaya çalışıyorlar. Sebze yemeye teşvik ediyorlar. Sürekli sebzeyle beslenen insanlar bir süre sonra ot gibi yaşamaya başlar. Zekası azalır, cesareti azalır, doğru karar alamaz, ortaya bir şaheser koyamaz. Bunun en tipik örneği Çinlilerdir. Yıllardır pirinçle beslenen Çinliler kendi içlerine kapanmışlardır. Çin'in uluslararası arenada gücü yoktur, dünyaca ünlü bir tane Çinli yoktur, Çin malları kalitesiz olarak anılır. Neden? Yedikleri pirinç Çinlilerin karakterini zayıflatmış.

 Atalarımız bu gerçeği görmüş. Et yemenin karakteri nasıl güçlendirdiğini fark etmiş. Et giren eve dert girmez demişler. Kırk gün et yemeyenin gözünün feri kesilir demişler. Hayvanların sadece etini değil, sakatatlarını da yemişler.

cig.jpg

 Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 3526 defa okunmuştur
Sizi kim, neden yazar yapar?
Metin Özlüer
Yazıyı okuyunca kocaman bir "Hadi canım ordan!" dedim. Sizin Anadolu neresiymiş bilmem ama bizim oralarda işkembe temizlenir, alınır. Adana taraflarında bağırsaklar da alınır, mumbar dolması yapılır hatta. Ondan ziyade, Çinliler'in pirinç yemesinin nedeni nüfus fazlalığıdır ve tarihin ilk ve en etkili filozofları Çin'den çıkmadır. Ayrıca hiçbir etkisi yok dediğiniz Çin oradan masaya vursa, sizin masadaki keşkülü titretir. Hem Çin 3 kalite mal satar: A-B-C sınıfı. A sınıfı maddeler AB ve ABD-Kanada ve Avusturalya'ya satılırken, B sınıfı mallar Türkiye-Rusya gibi memleketlere, C sınıfı ise Araplarla Afrikalılar'a. Ayrıca Urfa ve Edirne'ye hiç gitmemişsin sanırım. Olayın ciğerle alakası yok. Urfa en tutucu şehirlerdenken, Edirne'de ramazanda sokak ortasında içki içene bile dönülüp bakılmaz. Hani nereye gitti ciğer karakteri? Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın,Çin hakkındaki yazdıklarınız inanılmaz. Konfüçyus olmadan adam çarpmayın.Jackie Chan ve Bruce Lee de Çinlid
27 Temmuz 2013 Cumartesi 16:13
Beğendim (4)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri