Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

İki Liseli Sığdı

06 Haziran 2013 Perşembe

 Otobüse bindim gidiyorum. Ayaktayım ama sıkıntı yok. Güzergah düz, trafik yoğunluğu az. Klasik bir otobüs yolculuğu benim için. Demire yapıştım, baharın doğaya getirdiği renkleri temaşa ediyorum. Varacağım yere az bir mesafe kaldı. Otobüsün ön tekerlerinin üzerinde karşılıklı koltuklar var. Yolcular birbirine bakarak seyahat ediyor. O yolculardan biri ayağa kalktı, düğmeye bastı ve durakta indi.

Buraya kadar her şey normal bundan sonrası ise tatsız...

 Ayakta yaşlı yolcular olmasına rağmen liseli bir genç hemen gidip boş koltuğa oturdu. Şımarık büyütülen gençlerde sık görülen bir durum. Otobüste ayakta gitmeyi fakirlik simgesi olarak görüyorlar ve boş koltukları hemen kapıyorlar. Zafer kazanmış biri edasıyla koltuğa oturan genç kısa bir süre hareketsiz kaldı... Sonra birden canlanıp arkadaşını çağırmaya başladı. Koltukta oturan genç cama doğru iyice yaklaştı ve arkadaşına ‘’gel gel’’ demeye başladı. Küçük bir boşluk var, oraya arkadaşının oturmasını istiyor. İlk etapta şaka yapıyor sandım.

 Gerçek kısa sürede ortaya çıktı.

 Arkadaşı bu çağrılara daha fazla kayıtsız kalamadı ve S hareketi çizerek o küçük boşluğa oturdu. İki kişilik koltuğa üç kişi oturmuş oldular. ‘’Yok artık LeBron James’’ dedim. Gencin yanındaki koltukta oturan adam epey sabırlıymıştı. Bir tane fiske vursa yeriydi ama karaktersiz gençlere ses çıkarmadı. Tek ayağını boşa çıkardı, iki dakika sonra da koltuktan kalktı ve durakta indi.

 O adamla birlikte bende indim durakta. Ağır adımlarla ilerliyorum. Düşünmeye başladım. Bu gençlerin yaptığı neydi? Görgüsüzlük mü? Aptallık mı? Bu gençler bu kadar mı değerden yoksun? Değerden yoksun olsalar bile kafaları da mı çalışmıyor? Aklı başında biri bunu yapar mı? Gençlerin yaptığını münferit bir olay olarak görüp zihnimde konuyu kapacaktım. Resmin geneline bakmaya karar verdim:

 Önceden, otobüste boş bir koltuk olduğunda ayaktaki yolcular birbirini süzer. Yaşlı biri veya yükü olan biri koltuğa otururdu. Şimdi karaktersiz boş koltuk görünce hızlıca oturuyor.

 Önceden, metro treni istasyonda durunca, vagondakiler indikten sonra perondakiler binerdi. Şimdi tren durunca perondaki yolcular hemen vagona binmeye çalışıyor.

 Önceden, otobüs koltukları geniş ve rahattı. Şimdi on yaşındaki birinin basen ölçülerine göre koltuk yapılıyor. Yolcular birbirine rahatsızlık vermemek için imtina ediyor.

 Önceden, otobüslerde perde olurdu veya güneş ışınlarından korunaklı şekilde dizayn edilirdi. Şimdi cam kenarında oturan yolcular inecekleri durağa kadar terliyor.

 Önceden, dolmuş sürücüleri kimseyi yolda bırakmazdı. Öğrenciler, hastalar, işçiler geç kalmazdı. Şimdi ayakta yolcu taşıyan dolmuş sürücülerine para cezası veriliyor.

 Önceden, otobüs sürücüleri yolcuların inip inmediğini dikkatlice kontrol eder, yolcu indikten sonra hareket ederdi. Şimdi fazla zamanı olmayan yolcular inmek için acele ediyor.

 Önceden, cam kenarında oturan yolcu ''geçebilir miyim'' dediğinde, yanındaki yolcu ayağa kalkardı. Şimdi yanındaki yolcu hafifçe dizini çeviriyor, diğer yolcu geçmeye çalışıyor.

 Önceden, otobüslerin koridorların genişti ve arka tarafa ilerlemek kolaydı. Şimdi otobüslerin koridorları dar, ilerlemek için atletik bir vücuda sahip olmak lazım.

 Önceden, otobüsler yolcu almak için yavaşlar ve durağa yaklaşırdı. Şimdi yolcular otobüsü gördüğünde risk alarak önüne çıkıyor ve koşturarak otobüse yetişiyor.

 Önceden, otobüsün vaktinden önce gelmesi bir durum söz konusu değildi. Şimdi bazı otobüsler beş dakika önce geliyor. Yolcular otobüsün niye geciktiğini düşünüyor.

 Önceden, bayan yolcuların otobüs veya dolmuştan rahat inmesi için diğer yolcular indi bindi yaparlardı. Şimdi bayan yolcular inebilmek için ciddi gayret sarf ediyor.

  Nereye göç etti bu güzel hasletlerimiz? Neden hasret kaldık bu göreneklerimize? İki tane liseliyi aynı koltuğa sığdıran bir anlayış neyin eseri?

 Toplu taşıma konusunda yapılması gereken çok ödev var.

tel-orgu.20130606121006.jpg

 Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 3532 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri