Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

İnsan Kaynaklarının Zararı

30 Temmuz 2015 Perşembe

 Kaldırımlar dolu, kahvehaneler dolu, internet kafeler dolu… 3 milyon işsiz var. Genç yaşlı, evli bekar insanlar harıl harıl iş arıyor ama bulamıyor. Öte yandan, işçi arayan, ‘’Çalıştıracak eleman bulamıyoruz’’ diyen işverenler var. Her gün onlarca kişi iş başvurusu yapıyor ama beğenmiyorlar. Deneyimin yok deyip işe almıyorlar. İş arayan insanlar, çalışmak meslek öğrenmek istiyor ama işveren kabul etmiyor.

 Deneyimli olması lazımmış!

 Peki sorun kimde? İş arayanda mı? İşverende mi?

 Özel sektördeki firmalar 2000’li yıllardan itibaren büyük bir hata yaptı. Personel müdürlüğünü kaldırıp, insan kaynakları müdürlüğü kurdular. İnsan kaynakları müdürlüğünü kurunca, büyük firma-kurumsal firma olacaklarını zannettiler.

 Fakat bunun hem şirketlere hem iş arayanlara büyük zararı oldu.

 Çok değil bundan 5-10 yıl öncesine kadar her şirkette bir personel müdürü vardı.

 Personel müdürü şirketin her şeyini bilen kişiydi. Zeki, çevik, ahlâklı, dürüst, güvenilir, kibâr, hâlden anlayan, işi bilen biriydi. Yeşilçam’daki Süleyman Turan, Ahmet Mekin gibiydi. Patron personel müdürüne güveniyor ve onun dediklerini büyük oranda yapıyordu. İşe alma, işten çıkarma, işçiye izin verme, maaş, işçinin çalışacağı yeri belirleme gibi konularda personel müdürü tam yetkiliydi. İşçilere lazım olan malzemelerin alınması da personel müdürünün göreviydi.

 Peki personel müdürünün şirkete faydası neydi?

 Eski kuşak patronlar, fakirlikten geldikleri, çok çile çektikleri, okula gidemedikleri için insan yetiştirmeye büyük önem verirlerdi.

 Bunu da personel müdürü aracılığıyla yaparlardı.

 İş arayan biri, fabrikaya başvurduğunda personel müdürü onu incelerdi. Boyuna, kilosuna, cinsiyetine, zekâsına, ahlâkına, yeteneğine göre bir iş verirdi. Eğer o işte verimli değilse, verimli olacağı başka bir iş verirdi. Mesela işçinin eli hızlıysa hız gerektiren yere, ağır yük kaldırabiliyorsa güç gerektiren yere, eli anahtar tutuyorsa makineye, sabırlıysa sabır gerektiren işe verirdi.

 Böylece işçi işinde mutlu olur, zamanla diğer bölümleri, diğer işlerin püf noktalarını öğrenir, o işleri de yapmaya başlar, deneyimli eleman haline gelirdi.

 İşçi bir derdi sıkıntısı olduğunda personel müdürüne gider, durumu anlatır, çözüm bulunurdu. Personel müdürü, işçileri şefe ezdirmezdi.

 İşinde mutlu olan, sorunlarına çözüm bulunan işçinin fabrikaya bağlılığı artar, uzun yıllar orada çalışır, fabrikanın daha çok kazanması için elinden geleni yapardı.

 Eski kuşak patronların mantığı işçiye göre işver idi.

 Yeni kuşak patronlar ise keklik yürüyüşü yaptılar, Avrupa’daki şirketlere özendiler. Personel müdürlerini işten kovup, insan kaynakları müdürlüğü kurdular.

 Günümüzde iş arayan biri, insan kaynakları müdürlüğüne başvuruyor. İnsan kaynakları bu kişiye Şef Ferhat’ın yanında görev veriyor. Şef Ferhat bu kişiye işi göstermiyor, hiçbir şey öğretmiyor, hata yapınca ağır küfürler ediyor. Bir iki ay sonra da insan kaynaklarına yazı yazıp işten attırıyor.

 Şef Ferhat ne kadar çok kişiyi işten atarsa, patronun gözünde o kadar değerli oluyor.

 Personel müdürleri patronun sağ koluydu. İnsan kaynakları müdürleri ise sıradan bir işçiden farksız. Yetkileri çok sınırlı. Onların tek görevi masa başında oturup resmi evrakları hazırlamak ve resmi işlemleri yapmak. Fabrikada neler olup bittiğinden haberleri yok, işçilerin ne zaman çalıştığını ne zaman yediğini bile bilmiyorlar.

 İşçilerin sorunları ile hiç ilgilenmiyorlar.

 Örnek vereyim.

 250 işçisi olan bir fabrikada çalışan arkadaşım, yerleri silecek paspas, makineleri silecek bez bulamadıklarını söyledi. Şefe söylemişler, küfür etmiş. Fabrikaya bez ve paspas aldırmadığı gibi, bez ve paspas bulamayan işçilere de her gün hakaret ediyormuş.

 Durum bu.

 Başka bir örnek.

 Yaşlı bir işçiden duydum. Çocuğu hastalanmış, personel müdürüne gidip 3 gün izin istemiş. Şimdi olsa asla izin vermezler, hatta işten atarlar. Personel müdürü 3 gün izin vermiş. Aybaşı gelip maaşı aldığında, işçi şaşırmış. Maaşı tam. Personel müdürünün yanına gitmiş. Personel müdürü işçinin gözlerine bakmış, ‘’Sen 6 ay hiç izin istemedin, bu 3 gün senin hakkındır, maaşını ve sigortanı tam yatırdık’’ demiş.

 Bunu anlatan işçi, 20 yıldır orada çalışıyor, daha yüksek maaş veren olmasına rağmen işten ayrılmamış. Gördüğü bu insanlık nedeniyle.

 Aradaki fark bu.

 Personel müdürlüğü kaldırılınca, patron ile işçiler arasındaki köprü yok oldu. İşletmeler eleman yetiştirmemeye başladı. Şeflerin küfür ve hakaretleri sonucu birçok deneyimli işçi işten çıkıp marketlerde, lokantalarda, temizlik şirketlerinde çalışmaya başladı.

 Yaşlı işçiler birer birer emekli oluyor, yerlerine yenisi yetişmiyor. Bu gidişle on yıl içinde birçok fabrikanın üretimi azalacak ve kapanacak.

 Umarım hatadan dönülür, eskisi gibi personel müdürlüğü kurulur.

tahta.jpg

 Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 2748 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri