Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

Kalite Kontrolcülerin Hayatı 1

13 Aralık 2014 Cumartesi

 Şu an biz bilgisayar başında otururken; birileri tarlaya tohum ekiyor, birileri meyve sebzeyi kasalara diziyor, birileri depoda çuval taşıyor, birileri fabrikada ürün paketliyor, birileri uzun yolda nakliye yapıyor. Niye? Ahalinin karnı doysun diye. Market rafına uzanıp aldığımız bir yiyecek, on binlerce kişinin emeğiyle oluşuyor. Bu yiyeceklerin onatça üretilmesini sağlamak ise gıda teknikerlerinin görevi.

 Peki kimdir bu gıda teknikerleri?

 Halk arasında iki yıllık diye tabir edilen önlisans bölümleri arasında en donanımlılardan birisi gıda teknikerliğidir. Gıda teknikerliği öğrencileri; gıda mikrobiyolojisi, gıda kimyası, gıda işleme teknikleri, gıda analizi, gıda kontrolü gibi dersleri görürler. Boş bölüm değildir, zor bölümdür. Çünkü ileride sorumluluğu fazladır.

 Gıda teknikerleri, yiyeceklerin insan sağlığına ve standartlara uygun olarak imal edilmesi ambalajlanması depolanması ve tüketiciye ulaştırılmasını sağlayan, bu amaç doğrultusunda tetkik yapan ve yorumlayan kişilerdir.

 Onların tutumları ve davranışları 70 milyonun midesini ilgilendirir. Bu nedenle idealist insan olarak yetiştirilirler. 22.9 gram 23 değildir onlar için. 0.9, 0.9’dur. Gıda teknikerlerinin zihinleri bembeyaz doğruları yaşamaya programlanır.

 Gıda teknikerliğinden mezun bir genç; duru düşünce ile yürekliliği birleştiren, olaylar ile ilkelerin ilintisini yetkinlikle ortaya koyan bir kişidir.

 Fakat iş hayatında durum değişir. Rüzgar lodostan esmeye başlar.

 Bir fabrikada işe başlayan gıda teknikeri; büyük bir şevk ve heyecanla yarı mamullerden ve mamullerden örnekler alır, tetkik yapar, çıkan sonuçları değerlendirir, rapor yazıp ilgililere bildirir. Amacı imalatın kitabına uygun olarak yapılmasını sağlamaktır.

Aradan bir hafta geçer, acı gerçekler gıda teknikerinin kapısını çalmaya başlar. O artık gıda teknikeri değil, kalite kontrolcüdür. Onun fikirleri eskimiş şal gibi bir kenara atılır. Onun görevi sadece kontrol etmektir.

 Kalite kontrolcü işçi de değildir, amir de değildir. Yetkili de değildir, yetkisiz de değildir. Göl de değildir deniz de değildir. Ara teknik elemandır. Arada kalmıştır yani. Akıl ile alışkanlık arasında, sabır ile öfke arasında, vicdan ile ikiyüzlülük arasında, hayaller ile yorgunluk arasında.

 Kalite kontrolcülük mücadele mesleğidir. Mücadeleci ve müdahaleci olmanız lazım. Ama hırslı olmamanız lazım. Mücadeleci olup hırslı olmayınca ortaya garip bir sonuç çıkar. Kalite kontrolcüler kendisine verilen talimatları kendi fikriymiş gibi benimser.

 Kalite kontrolcünün hayatı mevsimsiz sene gibidir, hep uğraşır. Düz yürüyen yengeçler ile uğraşır, doğan görünümlü şahinler ile uğraşır, nurellalar ile uğraşır, brütüsler ile uğraşır, cıvıklar ile uğraşır, betonlar ile uğraşır. Sırtını yaslayacağı bir duvar, sırrını paylaşacağı bir eleman yoktur. Çok yorulursa bir palete oturur, bir dakika dinlenir.

 Kalite kontrolcüler, vardiye amirleri ile sürekli irtibat halindedirler ama pek anlaşamazlar. Birinin gül kurusu dediğine biri bordo der, birinin bej dediğine biri kavun içi der, birinin menemen dediğine biri mıhlama der. Vardiye amiri için işerin hızlı yapılması önemlidir. Kalite kontrolcü için ise işlerin nizami olması önemlidir. İşçiler ise hem hızlı hem nizami olamaz, bir garip denklem çıkar ortaya.

 Fabrikadaki işçiler kalite kontrolcülerin fonksiyonunu kavramış değillerdir veya kavramayı istemez. Ben çok çalışıyorum o hiçbirşey yapmıyor modundadırlar. Bazı işçiler kalite kontrolcülere soğuk davranır, bazı işçiler kalite kontrolcüleri tiye alır, bazı işçiler ise kalite kontrolcüler ile askerlik arkadaşı ile konuşuyormuş gibi konuşur. İlginçtir kalite kontrolcülere bey veya hanım diye hitap eden çok az işçi vardır. Kalite kontrolcüler direkt ismiyle anılır.

 İşçilerin birçok derdi vardır ama en çok kıyafet konusunu önemserler. Kalite kontrolcüden yedek iş kıyafeti isterler. Verilen kıyafeti beğenmezler, Bu yıkanmış ben sıfır istiyorum derler. Makineciler işçi kıyafeti, işçiler makineci kıyafeti ister. Kalite kontrolcünün sabrı zorlanır.

 Bu mesleğin şöyle bir cilvesi de vardır. İnsanların parmağındaki alyansı çıkarttırabilme yetkisi sadece kalite kontrolcülerde vardır. Parmaktaki alyansın üretime ne gibi bir zararı olduğunu Aristo bile açıklayamaz ama işçilerin alyans takması yasaktır.

 Kalite kontrolcü bazen sinirlenir, çığlık atma noktasına gelir. İşçilere dönüp Bu ne pasaklılık, siz evinizde de mi böylesiniz der. Bu cümleyi en son ilkokul öğretmeninden duyan işçiler yutkunur.

 İşine en sadık meslek gruplarından biri kalite kontrolcülerdir. Sağlıklarına dikkat ederler, hastalanmamaya çalışırlar, çok zorda kalmadıkça izin istemezler. Daha büyük firmalardan iş teklifi alsalar bile hemen kabul etmezler. Kalite kontrolcü bilir ki, bir gün bile işe gitmese, işler yarım kalır, kalitesiz durumlar ortaya çıkar.

 Kalite kontrolcülerin bir de önderi vardır. Genellikle gıda mühendisidir o kişi. Ondan korkulur. Kağıt kalem çıkarın sözlü yapacağım diyen öğretmen gibidir.Kalite kontrolcü onun yanında yüksek sesle de konuşamaz, kısık sesle de konuşamaz. Görmedim diyemez, duymadım diyemez, bilmiyorum diyemez, unuttum diyemez, geciktim diyemez, özür dilerim diyemez. Nüfus memuru gibi kayıtları tutar ve her şeyi açıklar. Aksi takdirde Bizımla deyılsın denip işten çıkarılır.

 Velhasıl uzaktan görenler kalite kontrolcüleri mesut sanır, çünkü kalite kontrolcüler kostak kostak yürür. Stresli ve özverili mesleğini yapabilmek için omuzları dik olmak zorundadır.

kali89.jpg

 Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 6824 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri