Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

KALİTE KONTROLCÜLERİN HAYATI 2

04 Eylül 2015 Cuma

 Avrupa’ya gidip gelenlerin sıkça maruz kaldığı bir durumdur. Ne zaman bir hata yapsalar veya kusurlu davranışta bulunsalar, yoğun tepki görürler. ‘’Sen Avrupa görmüş bir insansın, nasıl böyle yaparsın?’’ denilir. Ne zaman bir jest yapsalar veya duyarlı davranışta bulunsalar, fazla önemsenmezler. ‘’Sen Avrupa görmüş bir insansın, böyle yapman normal’’ denilir.

 Kalite kontrolcü olmak buna benzer bir durumu yaşamaktır.

 Ne zaman olumsuz bir durum yaşansa ‘’Sen kalitecisin, niye kontrol etmedin, niye engellemedin, niye fark etmedin, niye bildirmedin?’’ denilerek azarlanırlar. Ne zaman olumlu gelişmeler yaşansa ‘’Sen kalitecisin, bunlar rutin şeyler’’ denilerek hafife alınırlar.

 Zordur kaliteci kontrolcü olmak. Kalite kontrolcü olabilmek de kalite kontrolcü kalabilmek de zordur. Diğer meslek gruplarında vücudunuz ve/veya beyniniz yorulur. Kaliteci kontrolcü olmuşsanız, hem vücudunuz hem beyniniz hem kalbiniz yorulur.

 Öyle karaktersiz kişiler vardır ki hayatları bir film şeridi gibi gözlerinin önünden geçse onu bile korsan izlerler. Bu karaktersiz kişiler ile kalite kontrolcüler işyerinde aynı havayı teneffüs etmektedir.

 Kalite kontrolcüler Ziya Paşa’yı sık sık yad ederler. ‘’Ne günlere kaldık ey Gazi Hünkar’’ ile  başlayan beyiti söyleyip iç çekerler.

 Günümüzdeki sıkıntıların en temel nedenlerinden biri insanların, eşyaları sevip insanları kullanmalarıdır. Yani çıkarcı olmalarıdır. Kaliteciler ise çıkarcı değildir. İnsanları sevip eşyaları kullanırlar.

 Günümüzdeki bazı insanlar sevmek için yaşar, bazı insanlar da yaşamayı sever. Kaliteciler ise yaşanılanı anlamayı sever.

 Yaşanılanı anlarken bazen yere düşüp yaralanırlar. Bunu doğal karşılarlar. Kalitecilere göre yaşamak yaralanmaktır, yaralanmak da güzeldir.

 Kaliteciler her düşüşlerinde yanlış yerdeki yapboz parçasını doğru yere koyarlar. Düştükleri zaman umutlarını kalktıkları zaman kişiliklerini kaybetmezler.

 Kaliteciler de taklit, özenti, gösteriş, yapaylık yoktur. Kaliteciler kendi kafasıyla düşünen, kendi gönlüyle hisseden kişilerdir.

 Kalitecilerin televizyon ile arası yoktur. Nurella veya Kemal Doğulu’yu izlemedikleri için yanlış kombin yaparlar.

 Kalitecilerin para pul ile arası yoktur. Onlar için geçerli para birimi, diğer kaliteciler ile yaptıkları kısa verimli sohbetlerdir.

 Kaliteci olmak, at gözlüğü takanlara geniş açıyı anlatmaya ve öğretmeye çalışmaktır.

 Kaliteciler satışta iyi değillerdir. Dostlarına kazık atamazlar, arkadaşlarını sırtından hançerleyemezler.

 Kalitecilerin içleri ve dışları bir olduğu için hissettikleri anında yüzlerine yansır.

 Kaliteciler derin gölden su içen, doğru yoldan ayrılmayan kişilerdir. Onları anlamak için arif olmak şart değildir, steril bir zihin yeterlidir.

 Kaliteciler büyük konuşmazlar, plan kurmazlar. Çünkü bilirler ki hiçbir galibiyet umulanı getirmez, hiçbir mağlubiyet kesin değildir.

 Kaliteciler şuurlu, dikkatli ve meraklı kişilerdir. Gerçeğin bütününü kavramayı severler. Kin tutmazlar, peşin hükümleri veya gizli çıkarları yoktur.

 Günümüzde birçok olay, olgu, kavram, ilke ve adetin maalesef içi boşaltılmış durumda. Otobüs sürücüleri Arkaya ilerleyelim diyor, yolcular bu kurala uymuyor. Dünyamızın özeti bu diyebiliriz. Kalite kontrolcüler ise böyle bir ortamda uçuruma ışık tutarak insanlığa fayda sağlıyor.

gozluk.jpg

 Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

 

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 3052 defa okunmuştur
Rica
Rıdvan Palabıyık
Medyaya ''basın'' denildiği günleri göremedim ama kalemim temiz yazmaya devam edecek.
05 Eylül 2015 Cumartesi 00:14
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
teşekkürler
Musa PAZARLI
Türk basınında kaybolmaya yüz tutmuş FIKRA MUHARRİRLİĞİne yazılarıyla yeniden hayat veren genç arkadaşımızı tebrik ediyorum. Teşekkürler Rıdvan PALABIYIK. Evrensel temaları hayatın içinden anekdotlarla yazmaya devam...
04 Eylül 2015 Cuma 17:57
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri