Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

Kazan Sağlık Parkı

29 Nisan 2015 Çarşamba

 Okurlarımızın sıkça sorduğu bazı sorular var: Yazılarını nasıl kaleme alıyorsun? Toplumdan mı yola çıkıyorsun gündemden mi? Yazılarını yazdığın özel bir mekan veya zaman dilimi var mı? Cevabım klasik... Zihnimi dinlendiriyorum ve yazıyorum. Yazarlık, zihinle yapılan bir iş olduğun için yazarların zihinlerini dinlendirmeye ihtiyacı vardır. Dinlenmemiş bir zihin, tümceler üzerinde kombinasyon yapamaz, üslup akıcılıktan uzaklaşır.

 Yorgun bir beden, kumun üzerine yatsa da dinlenir. Fakat zihin öyle değildir. Nazlıdır. Stres gerilim sevmez, bencillik şatafat istemez, aşırılık ve yapaylığa gelemez. Ferahlık ve doğallık arar.

 Zihnimi dinlendirdiğim favori mekanlarımdan biri Kazan ilçesindeki Sağlık Parkı.

 İsmi ile müsemma bir yer.

 İnsanlara huzur veriyor, keyifli zaman geçirmelerini sağlıyor.

 Sağlık Parkı, çarşısının bitişiğinde. Bir yanında toplu konutlar, bir yanında dükkanlar, bir yanında sağlık ocağı var. Sağlık Parkı'nın gün boyu ziyaretçisi eksik olmuyor. Sabah erken saatlerinden gece geç saatlere kadar dolup dolup boşalıyor.

 7'den 70’e, bütün gelir gruplarından insanları Sağlık Parkı'nda görmek mümkün. Tabipler, esnaflar, bankacılar, sürücüler, işçiler, ev hanımları, çocuklar, talebeler, emekliler, fotoğrafçılar, sporcular fırsat buldukça soluğu Sağlık Parkı'nda alıyor.

 Peki neden?

 Çünkü Sağlık Parkı nefes almanın güzel olduğu, kimsenin sizi rahatsız etmediği yeşil bir yer.

 Sağlık Parkı 2013 yılında hizmete açıldı. Süs havuzu, binlerce bitki, 2 adet çocuk oyun alanı, bol miktarda piknik masası, çardak ve bank var. Sağlık Parkı'na yalnız da gelebilirsiniz, arkadaşlarınızla da gelebilirsiniz, ailenizle de gelebilirsiniz. Herkese yer var.

Gündüzleri nezih, geceleri aydınlık bir yer.

 Sağlık Parkı binaların arasında olduğu için direkt rüzgar almıyor. Cereyanda kalıp hasta olma riskiniz yok. Çok sayıda büyük ağaç olduğu için gölge alanlar fazla. Güneş çarpması veya aşırı terleme riski de yok. Çocuklar oyun alanında gönlünce koşup oynuyor. Annelerin içi rahat. Düşüp yaralanma, üstünün çamur olması riski yok. Oyun alanının zemini kauçuk.

 Yaz gecelerinde Sağlık Parkı düğün yeri gibi. Kalabalık ve cıvıl cıvıl. Aileler evden tatlısını tuzlusunu alıp sağlık parkına geliyor. Sağlık Parkı'nın yakınlarında dondurmacı, çiğ köfteci, bardakta mısırcı ve market var. Dileyenler buralardan nevalesini alıp sağlık parkına geliyor.

 Zihnimi dinlendirmek istediğim zaman Sağlık Parkı'na gidiyorum. 8 metrelik çam ağaçlarının altında bir banka oturup kuş seslerini ve rüzgarın uğultusunu dinliyorum. 10 dakika dinlendirmek yetiyor.

 Türkiye’nin en gelişmiş 30. ilçesi olan Kazan’da Sağlık Parkı gibi birçok park var. Sancak Parkı, Fatih Devravut Parkı, Milli Egemenlik Parkı, Huzur Parkı, Lale Parkı, Gonca Parkı, İnönü Parkı, Satı Kadın Parkı vb.  Bu parklar kıyıda, köşede, atıl bir vaziyette değil. İlçe merkezinde, toplu konutların arasında ve kullanışlı bir vaziyette. Parkların bakımı ve onarımı düzenli olarak yapılıyor. Kazan halkı bu parklardan yaz kış istifade ediyor.

cam2.jpg

 Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 2304 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri