Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

KAZAN'DA HALK KÜLTÜRÜ SEMPOZYUMU

08 Ekim 2015 Perşembe

 Yemeği her zaman yiyebiliriz, gezmeye her zaman gidebiliriz ama kıymetli bilgiye ve o bilgiyi taşıyan zihinlere her zaman ulaşamayız. Şanslıyım, ulaştım. Üçüncü Uluslararası Halk Kültürü Sempozyumu’na katıldım. Sempozyumun adına bakıp rutubetli salonlarda yapılan, havalı insanların katıldığı bir toplantı gibi düşünmeyin. Sıcacık, verimli ve akıl tazeleyici bir sempozyumdu.

 Halk kültürü ne demek kısaca açıklayım. Halk kültürü dilden dile nesilden nesile aktarılan ürünler ve yaşam alışkanlıklarıdır. Tekerlemeler, bilmeceler, giysiler, yemekler, kullanılan araç gereçler halk kültürünün ana hatlarını oluşturur.

 Sadece Türkiye’de değil, dünyanın her yerinde halk kültürü ile uğraşan kişi sayısı azdır. Halk kültürü ile uğraşan kişileri yetiştirmek de zordur. Çünkü halk kültürü ile ilgilenebilecek kapasiteye sahip olanlar, paralı meslekleri tercih ederler. Bu bağlamda halk kültürü ile uğraşanları nükleer fizikçilere benzetebiliriz.

 Halk kültürü ile uğraşanlar bir toplumun en duyarlı kesimidir. Değişen alışkanlıklara, unutulan ve terk edilen değerlere en çok onlar üzülür. Bu alışkanlıkların ve değerlerin son tanıklarını bulup onların bilgilerini halka duyururlar.

 Bu nedenle halk kültürü sempozyumu büyük bir önem ifade etmektedir.

 Kazan Belediyesi ve Ankara Üniversitesi’nin elbirliğiyle düzenlediği 3. Uluslararası Halk Kültürü Sempozyumu’na Türkiye’nin ve Orta Asya’nın en ünlü halk kültürü akademisyenleri, halk kültürüne gönül ve emek veren bürokratlar, televizyoncular, sağlıkçılar ve iktisatçılar katıldı.

 Kazan Belediye Başkanı Sayın Lokman Ertürk, kültür sanat faaliyetlerine desteğini esirgemeyen bir başkan. Kazan’da bulunan salonlarda yılın her mevsimi konferanslar, sempozyumlar, çalıştaylar, seminerler, resim sergileri yapılıyor. Bilim ve sanat çevrelerinde Kazan ilçesinin adı sıkça duyuluyor.

 Kazan Belediyesi sık sık kültür sanat faaliyetleri organize ettiği için, belediye bünyesindeki kültür ve sosyal işler ekibi oldukça ustalaşmış durumda. Her detayı düşünüp, katılımcıların ve izleyicilerin maksimum faydaya erişmesini sağlıyorlar.

 3. Uluslararası Halk Kültürü Sempozyumu’na gelenleri yöresel kıyafet giymiş beş yaşındaki iki minik karşıladı. Konuklara kolonya ve lokum ikram ettiler.

 Farklı ülkelerden gelen 143 akademisyenin katıldığı 3. Uluslararası Halk Kültürü Sempozyumu’nda Kazan ilçesinin halk kültürü ögeleri enine boyuna konuşuldu.

 Birinci ve ikinci sempozyum da Kazan’da yapılmıştı. Üçüncü sempozyuma, konuşmacılar oldukça hazırlıklı gelmiş. Kazan Belediye Başkanı Dr. Lokman Ertürk'ün bilimsel tebliği ile başlayan sempozyumda, dikkat çeken bilgiler ve görüntüler sundular.

  Kazan ilçesi açısından olumlu ve olumsuz örnekler dile getirildi. Kazan ilçesinin halk kültürü ögelerinin nasıl yaygınlaştırılabileceği anlatıldı.1979 yılında Kazan’da çekilen Çocuk Oyunları programının, yıllar sonra ilk kez gösterilmesi ise herkes açısından hoş bir sürpriz oldu. 3 gün süren sempozyumun son gününde kulakların pası silindi. Sanat musikisi ve halk müziğinin nadide örnekleri seslendirildi.

 Öte yandan, insanın olduğu her yerde dedikodu oluyor. Sempozyuma verilen aralarda sunucunun mikrofonik ses tonu, kuru pastanın tazeliği ve Kazan ilçesinin son yıllardaki şahlanışı kulaktan kulağa anlatıldı.

 3. Uluslararası Halk Kültürü Sempozyumu’nda bilmediğim ve işime yarayacak birçok şey öğrendim. Böyle büyük bir organizasyona imza atan Kazan Belediyesi’ni ve Ankara Üniversitesi’ni, titiz çalışmalarıyla bizleri aydınlatan akademisyenleri kutluyorum.

kazaj.jpg

 Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

 

 

 

 

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 2542 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri