Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

KAZANLI OLMANIN ALAMETLERİ

21 Ekim 2015 Çarşamba

 Ankara’nın Kazan ilçesi, Hititlerden beri yerleşim yeri olarak kullanılmaktadır. 1100’lü yıllardan itibaren Oğuz boyları Kazan coğrafyasına gelip yerleşmişlerdir. 1900’lü yıllarda Balkanlar’dan ve Kafkaslar’dan küçük bir göç alan Kazan, 2004 yılına kadar eti ve kavunuyla meşhur bir kasaba hüviyetindeydi. 2004 yılından itibaren hızla gelişen Kazan, başkentin parlayan yıldızı oldu ve 81 ilden göç almaya başladı.

 Türkiye’nin en huzurlu ve en modern ilçelerinden biri olan Kazan’da bazı davranış biçimleri belirgin bir şekilde görülmektedir.

 Kazanlı olmak Oğulcan'da döner yemektir. Oğulcan öyle bir yerdir ki, bir kere Oğulcan'da döner yediğinizde, sürekli Oğulcan'a gidip yemek yeme eğiliminiz oluşur.

 Kazanlı olmak Mustafa Dayı'nın, Samet Abi'nin, Üzeyir Abi'nin, Ali Metin Abi'nin kim olduğunu bilmektir. Kazan gençleri tarafından sevilen ve saygı duyulan kişilerdir.

 Kazanlı olmak Mahalle’nin nere olduğunu binmektir. Otobüse veya dolmuşa bindiğinizde Ben mahallede inmek istiyorum dersiniz. Mahalleye gelince muavin haber verir. Mahalle, Kazanlı yolcular ile muavin arasındaki paroladır.

 Kazanlı olmak Çal o tarafa’nın ne anlama geldiğini bilmektir. Şaka ve sitem cümlesidir.

 Kazan'daki perakende kültürü ABD seviyesindedir. İçi dolu market poşetiyle rakip marketleri gezebilir, rahatça alışveriş yapabilirsiniz. Hatta üniformalı market personeli bile rakip marketlerden alışveriş yapar, rakip market personeli ile perakende sektörünü konuşur.

 Kazan'daki trafik kültürü İsviçre seviyesindedir. Trafikte yaya önceliği vardır. Yayalar sağa sola bakmadan acele etmeden karşıdan karşıya geçerler. Yayayı gören araç sürücüsü frene basar. Araç üstünlüğü ise kitapta yazanın tersidir. Minibüs bisiklete yol verir.

 Kazanlıların en sevdiği sayı 3, 7, 12, 40 değil 502’dir. 502 öyle bir sayıdır ki, 502 sayısını görenler derdi tasayı unutur, yaşama sevinci ile dolar.

 Kazanlı olmak, sporla iç içe olmaktır. Kazan’ın her bölgesinde spor sahaları ve spor eğitimi verilen tesisler bulunmaktadır. Kazanlı birçok genç milli sporcu olmuş, üniversiteye sınavsız girmiş, üniversite hayatı boyunca da burs almıştır.

 Kazanlı olmak, dömbekçilere karşı dikkatli olmaktır. Dömbekçi hata yapsa bile suçlu siz olursunuz. Onun dömbekçi olduğunu bilmiyor musun denilir.

 Kazan'da Salı günleri Pazar kurulur. Kazanlı olmak, Pazar duası yapmadan alışverişe başlamamaktır. Kazanlılar Salı günü pazardan ve esnaflardan çılgınlar gibi alışveriş yaparlar.

 Kazanlı olmak iyi kavunu bir bakışta anlamaktır. İyi kavunu anlayamayanlara ufak bir tüyo verilir. Kaplumbağanın veya tavşanın kemirdiği kavun lezzetlidir.

 Kazanlı olmak Dişçi Önder ile unutulmaz bir anı yaşamış olmaktır.

 Kazanlı olmak, yeşil bir kentte yaşamak bol oksijen teneffüs etmektir. Kazan’ın her köşesinde yeşil alanlar, çocuk oyun grupları, yürüyüş yolları vardır.

 Kazanlı olmak, akşam ezanında camı açıp Ramazan'ı dinlemektir.

 Kazanlılar, kuyumcusuna sadık kişilerdir. Her Kazanlı bir kuyumcu belirler ve Kazan’daki hayatı boyunca sadece o kuyumcudan alışveriş yapar.

 Kazanlı olmak, çocuğun okul hayatı boyunca perdeye para ödemektir. Görevli öğretmenler mevcut perdeleri beğenmez, sınıfa sürekli yeni perde aldırırlar.

 Kazanlı olmak, yemeklerin yanında zerdali hoşafı aramaktır. Ezme, cacık, turşu vb. fazla tüketilmez. Yemeklerin yanında zerdali hoşafı olsun yeterlidir.

 Kazanlı olmak hoşmerime hayır diyememektir. Kazan dışında fazla bilinmeyen hoşmerim çok lezzetli bir hamur tatlısıdır. Balıkesir hoşmeriminden çok farklıdır. Balıkesir hoşmerimi peynirden yapılır.

 Kazanlı olmak, denk bütçeyi tutturamamaktır. Maaş alınır, giderlere yetmez. Kazanlılar bu durumu mesana mesana olarak adlandırır.

 Kazanlı olmak, toplu ulaşım araçlarında gür sesli olmaktır. Muavinler dalgındır. İneceğiniz yere gelince yüksek sesle haber vermeniz gerekir. Kibarca söylerseniz, muavin sizi duymaz.

 Kazanlı olmak, hamur işlerine yağ veya yumurta sürerken fırça değil tavşan ayağı kullanmaktır.

 Kazanlı olmak kültürel ve sanatsal faaliyetlere alışkın olmaktır. Türkiye’nin en gelişmiş 30. ilçesi olan Kazan’da sık sık sempozyumlar, çalıştaylar, sergiler, paneller, konferanslar, şenlikler, şölenler düzenlenir.

 Kazanlı olmak, bazlamayı ısıtıp gevretmek, demir kaşığın sapı ile gevrek bazlamada delikler açmak, sonra da sıcak ve gevrek bazlamayı yağlayıp yemektir.

 Kazanlı olmak, hastahanede deri koltuklara oturup sıra beklemektir.

 Kazanlılar özel hayatlarında şanssızdır. Şans onlara uğrarken navigasyonunu kaybetmiştir. Kazanlılar bu durumu Sakız mayısa düştü olarak adlandırır.

 Kazan’da damacana su tüketimi çok düşüktür. Kazanlılar musluklardan akan pırıl pırıl suyu içerler. Kazanda polietilen borulardan oluşan gelişmiş bir içme suyu şebekesi ve 10 milyon TL’ye yapılan arıtma tesisi bulunmaktadır.

 Kazanlılar sevmedikleri bir kişiden konu açılınca hakaret veya küfür etmek istemezler. Günahım kadar sevmem derler. Konuyu açan kişi anlar ve konu değiştirir.

 Kazanlılar tarlası olan ve olmayan olmak üzere ikiye ayrılırlar. Tarlası olanlar şanslıdır. Tarla satıp hayatın tadını çıkarırlar. Dokuz sekiz hayat sürerler. Tarlası olmayanlar ise bergen gibi hayat sürerler.

 Kazan’daki mezarlıklarda yer sıkıntısı yoktur. Kazanlı olmak, kabir ziyaretlerinde Ben ölsem nereye gömerler diye düşünmektir.

 Kazanlıları en çok yoran ve üzen şey törsengelerdir. Törsenge çok tehlikeli bir canlı türüdür. Laf sokar, laf taşır, dedikodu yapar, kem gözlüdür nazar değdirir. Törsengelerden korunmanın tek yolu keyhasımısın demektir.

 Kazan'da bir de dembesekler vardır. Törsengeler kadar olmasa da onlar da tehlikelidir. Dembeseklerin nerde ne diyecekleri belli olmaz. Ortalık karıştırırlar.

 Kazanlı olmak, tokalı kemer bulamamaktır. Mağazalarda klasik kemer satılır, niyeyse tokalı kemer satmazlar.

 Kazan’daki demokrasi kültürü Finlandiya seviyesindedir. Seçimlere katılım yüksektir. Eşler dahil kimse kimseye karışmaz. Herkes reyini hürce kullanır.

 Kazanlı olmak, alçıyı sevmemektir. Kırık veya çıkık durumlarında kefil bulunup kırıkçıya gidilir. Kırıkçıya hürmette kusur edilmez. Haşim Dayı bu kırıkçıların en ünlüsüydü.

 Kazanlı olmak kimseyi kınamamaktır. Aklı başında her Kazanlı bilir ki, gün gelir kınadığınız şey ile imtihan olursunuz.

 Kazanlı olmak Lütfü’yü, Sadık’ı, Osman’ı, Ali Seyyar’ı unutmamaktır.

 Kazanlı olmak, Şakir’den abur cubur almaktır. İthal çikolatalar bile Şakir’den alınan kokolinin lezzetini vermez. Şakir nostaljidir, mutluluktur.

 Kazanlı olmak, dereden çaydan gölden uzak durmaktır. Kazanda iki tane yarı olimpik yüzme havuzu vardır. Yüzmek isteyenler bu havuzlara giderler.

 Kazanlı olmak 19’un ne olduğunu bilmektir. Beyaz yakalılar tarafından tercih edilen bir yerdir.

 Kazanlılar her şeyde sabırlıdır, kavurma ve gazete konusunda acelecidir. Kavurma ve gazete çok çabuk tükenir.

 Kazanlı olmak, takside giderken taksimetreye bakmayıp camdan dışarıyı izlemektir. Taksiye ödeyeceğiniz ücret bellidir, içiniz rahattır.

 Kazanlılar olacak hayaller ile ölecek hayaller arasındadır. Olacakları öldürmekten, ölecekleri oldurmaktan korkarlar.

buggggg.jpg

 Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 3870 defa okunmuştur
Gazanlı
Musa Pazarlı
GAZANLI OLMANIN ALAMETLERİ olacaktı!!! Yerelin belirleyici özelliklerini kayda geçiren güzel bir yazı olmuş. Kaleminize sağlık.
26 Ekim 2015 Pazartesi 16:03
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri