Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

Kumluca Tozluca Duygular

17 Mart 2013 Pazar

Padişahım gelmemişken yada biz
İşte geldik senden istimdada biz 
Öldürürler başlasak feryada biz
Hasret olduk eski istibdada biz.

 Böyle diyor Süleyman Nazif... İkinci Abdülhamit Han’ın muhaliflerinden olan Süleyman Nazif, İkinci Abdülhamit Han tahttan indirildikten sonraki süreçte bu şiiri kaleme almış. İstibdat devri dediği bir devre hasret olmuş. Ne örseleyici bir duygudur hasret. Hele ki delinin ipiyle kuyuya inenler için. Süleyman Nazif’ten daha pişman olan veya daha açık yürekli olanlar da var. İkinci Abdülhamit Han’ın tahttan indirilmesi için gayret gösteren Rıza Tevfik, daha sonra yaşadığı üzüntüyü şu dizelerle dile getirmiş:

Divane sen değil meğer bizmişiz, 
Bir çürük ipliğe hülya dizmişiz. 
Sade deli değil edepsizmişiz. 
Tükürdük atalar kıblegahına. 

 Rıza Tevfik’in bu şiirinin tamamını internetten bulup okumanızı tavsiye ediyorum. Pişmanlığın, özlemin, kullanılmışlığın ve çaresizliğin doruk noktası olan bir şiir. Açık açık yazmış her şeyi. Süleyman Nazif’in ve Rıza Tevfik’in yazdıkları bu şiirlerin bir başka önemi de sürgün veya hapis riski göze alınarak yazılmış olmaları. Yürek öyle bir sızlıyor ki umurlarında değil kendilerine uygulanacak yaptırım. Tek muratları İkinci Abdülhamit Han’ın hükümdarlık yıllarına tekrar dönebilmek. Fakat iş işten çoktan geçti...

 Kıymet bilmemek önemli bir dezavantaj. Tarihin her döneminde birçok toplumda kıymet bilmeyen insanlara sıkça rastlamak mümkün. Hayatındaki unsurların değerini bilmeyenler, o unsurları kaybedince acı çekiyorlar. Bu acı özgüveni tahrip ediyor ve gelecek adına karamsarlığa neden oluyor. Ancak bundan daha derin bir acı var! Değerini fark ettiğimiz bir unsuru kaybetmek. Hayat basamaklarında bazen bir insanla karşılaşırız. Tesadüfen veya bir anlık dikkat sonucu. Etkisi rüzgar gibidir. Rüzgarı iki türlü düşünelim:

Gemide kürek çeken bir forsanın en çok istediği ikinci şey rüzgarın çıkmasıdır. Çünkü rüzgar çıkarsa gemi yelken sayesinde ilerler bu sayede forsalar dinlenir. Rüzgar dindiğinde ise kırbaçlanarak kürek çekmeye devam ederler. Rüzgarın forsaya doğrudan bir faydası yoktur forsayı serinletemez. Rüzgar forsaya dinlenme imkanı sunar. Kapalı, basık ve boğucu bir ortamda ter içinde kalan forsa rüzgar çıktığı anlarda kendini yeniler. Hissemediği ama varlığını bildiği rüzgar sayesinde psikolojisini yüksek tutar forsa.

 Tarlada çalışan bir reçberin en çok istediği ikinci şeyde rüzgarın çıkmasıdır. Güneş tepededir, sular ılımıştır daha iş çoktur. Bazen bıkan bazen gayret gösteren reçber keşk rüzgar çıksa diye içinden geçirir. Çünkü reçberi serinletebilecek tek şey rüzgardır. İstenilen olur ve bir süre sonra rüzgar çıkar. Alınlarında rüzgarı hisseden ve teri soğuyan reçberler birkaç saniye hareketsizce kalakalır. Bu öyle asil bir rüzgardır ki göze toz, toprak kaçırmaz. Buram buram hissettiği rüzgar sayesinde psikolojisini yüksek tutar reçber.

 Rüzgar etkisinde olabilmek ne güzel bir vasıftır.

 Hayat basamaklarında karşılaştığımız o kişi zaman geçtikçe açığa çıkan güzide nitelikleriyle şaşırtır bizi. Kibir, ego ve tahakküm yoktur onda. Mantık, uyum ve liyakat insanıdır o. İçi boş, cıvık veya tuzak içeren yaklaşımlardan ıraktır. Sosyokültürel olarak bizden daha üst kategoridedir ama o buna takılmaz. Ne yaşarsa içinde yaşar içinde kalır... Dışarıya ise sadeliği sabrı içtenliği ve hümanizmi yansır. Üçkağıtçıların, havalıların, sersemlerin ve apaçilerin cirit atığı bir ortamda böyle bir kişiyle karşılaşmak hayata daha sıkı tutunmamızı sağlar.

 Aradan zaman geçer, bir yol ayrımına yaklaşılmıştır habersizce. Hayatın yol ayrımlarında tabela yoktur. Birde bakmışsınız kıymetini bildiğiniz kişi sesinizi duyuramayacağınız kadar uzakta. Tipili bir havada omzunuzdan kurşun yemiş gibi olursunuz. Nerede hata yaptığınızı, neyi eksik veya neyi fazla yaptığınızı düşünür kavrulursunuz. O kişiden geriye hayat felsefesi kalır. Birde mavi mont... O kendi basamaklarında ilerlerken siz trabzanın soğukluğunu hissedersiniz. Düşünülecek çok şey vardır, zihin aralarından bir elçi seçer:

 Bu kaliteye ve karaktere nasıl ulaştın bilmiyorum ama hayat pencerelerinin hep berrak kalmasını diliyorum.

11kapikolu.jpg

 Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 3106 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri