Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

Kuzey Kore Traşı

25 Şubat 2013 Pazartesi

 Canım sıkılınca Ağlayan Koreliler videosunu internetten açıp izlerim. Hem güldürür hem düşündürür hem kafa dağıtır. İbretlik bir toplum olan Kuzey Koreliler insana dertlerini unutturuyor. Kuzey Kore diktatörü Kim Jong-il hayatını kaybedince Kuzey Kore halkı kendilerini yerlere atarak, dizlerine vurarak ağlamıştı. Ajanslar tarafından televizyonlara servis edilen bu görüntüler birçok insanı şaşkına çevirmişti.

 Sonradan öğrendik ki ölen diktatörün ardından ağlamak zorunluymuş! 1994’te ölen eski diktatörleri Kim İl-sung’un cenazesinde ağlamayanlara ceza verilmiş. Kuzey Kore sözlüğünde insan hakları diye bir kavram yok. Kuzey Kore’de verilen cezalar başka ülkelerde verilen cezalar gibi değil. Bu nedenle Kuzey Kore halkı Kim Jong-il’in cenazesinde hüngür hüngür ağlamış.

 Yanılmadı Kuzey Koreliler... Güvenlik güçleri, Kim Jong-il'in ölümünün ardından yeteri kadar ağlamayanları tespit edip cezalandırdı. Suçları büyük! Diktatörün ölümüne ağlamadı onlar. Bir gün iki gün de değil, on bir gün ağlamaları lazımmış! Gözyaşı dökmekte yeterli değil, hıçkıra hıçkıra ağlamalıymış Kuzey Koreliler. Çünkü yas var, halkı açlığa ve yokluğa mahkum eden diktatör öldü. Büyük üzüntü! Denileni yaptı ve ağladı Kuzey Koreliler. Nasıl bu hale geldiklerine ağladı, yeni diktatörün kendilerine yaşatacağı zulüme ağladı, dünya nimetlerinden uzak kaldıklarına ağladı, düştükleri cendereden kurtulmayı bilemediklerine ağladı. Yıllardır göz yaşları içlerine akıyordu, bu sefer dışarı aktı...

 Saçmalıklar ve baskılar ülkesi olan Kuzey Kore’den yeni bir yasak haberi daha geldi.

 Kim Jong-il’in ölümünün ardından tahta çıkan yeni diktatör Kim Jong-un ‘’Acaba yasaklanmamış bir şey kaldı mı? Neyi yasaklasam da halkı bezdirsem?’’ diye uzun süre düşünmüş ve aklına müthiş bir fikir gelmiş. Kuzey Kore halkı bundan böyle saç kesimlerini diktatörün belirlediği modele göre yapacakmış. Ülkedeki tüm berberlere ve kuaförlere diktatörün belirlediği saç modeli dağıtılmış. Saçlarını bu model dışında kestirenlere ve kesimi yapan berbere sert ceza verilecekmiş.

 Sanki bir marifetmiş gibi Kuzey Kore diktatörlüğü bu kararını tüm dünyaya duyurdu. Kuzey Kore halkından ise en ufak bir çatlak ses yükselemedi. Çünkü halkın mecali kalmamış. 1953'ten beri diktatörlükle yönetilen ülkede, diktatörün emirlerini sorgulamak en büyük suç. Açlıkla boğuşan Kuzey Kore halkının hiçbir hakkı yok. Diktatörlüğün koyduğu yasaklara uymayanlar hapse atılıyor ve orada açlıktan veya hastalıktan ölüyor.

 Kuzey Kore’deki mantık şu:

 Halk diktatörlüğün belirlediği tarla, maden ve fabrikalarda çalışıyor. Çalışıyorlar fakat kendilerine maaş verilmiyor. Tarla, maden ve fabrikalardan elde edilen gelirleere diktatörlük el koyuyor. Bu gelirlerin bir kısmı memurlara ödeniyor, bir kısmı nükleer faaliyetlere harcanıyor, bir kısmı güvenlik güçlerine veriliyor, kalan kısmıyla da diktatörün ailesi refah içerisinde yaşıyor.

 Bu çarkın dönebilmesi için de diktatörlük Kuzey Kore halkına karne ile pirinç dağıtıyor.

 Kuzey Kore'nin nüfusu 24 milyon. Diktatörlüğün emrindeki çalışan 4 milyon kişinin durumu iyi sayılır. Kalan 20 milyon Kuzey Koreli ise sefalet içerisinde. 6 milyon kişi günde 1 öğün yemek yiyebiliyor. Çocuklar yeterli gıda alamadığı için boyları uzayamıyor, organları gelişemiyor.  Halk açlıktan ölürken Kuzey Kore diktatörü özel balık çornası, suşi, havyar, mango ve pizza gibi ürünlerle besleniyor.

 Peki Kuzey Kore halkı bu duruma neden itiraz edemiyor? Diktatörlüğe bağlı güvenlik ve istihbarat örgütü ülkenin her tarafına sızmış durumda. Ülke zaten çok küçük, diktatörlüğün halkı incelemesi ve izlemesi çok kolay. Diktatörlüğün koyduğu yasaklara itiraz edenler hapse atılıyor veya öldürülüyor. Dış dünya ile bağlantısı olmayan Kuzey Kore'de internet yasak. Özel televizyon, gazete, dergi, radyo yok. 1950 yılından sonra doğanların dünyada neler olup bittiği hakkında doğru düzgün bilgisi yok. Ülkede diktatörlüğün öğretileri geçerli. Diktatörlüğe bağlı televizyonda Kuzey Kore'nin çok güçlü olduğu, liderlerinin ülkeyi çok iyi yönettiği, Güney Korelilerin çok fakir olduğu ve çöpleri yediği anlatılıyor.

 Kuzey Kore'deki okullarda ise şunlar öğretiliyor: Kuzey Kore'nin Sevgili Lideri hayatını halkına adamış, Kuzey Kore'yi dünyanın en mutlu insanlar ülkesi yapmış, Kuzey Kore Lideri büyük insanmış, doğumu sırasında gökyüzünde bir yıldız ve çifte gökkuşağı oluşmuş. 8 haftalıkken konuşmaya başlamış, ortaokulda bozuk bir kamyonu tamir edebiliyormuştu. Üniversite yıllarında 1.500 kitap yazmış. Çok iyi bir golfçüymüş, attığı topu deliğe sokarmış. Kuzey Koreliler kimseye imrenmemeliymiş, böyle bir lidere sahip oldukları için onlar çok şanslıymış.

 Oysaki acı gerçek çok farklı.

 Kuzey Kore'nin içine düştüğü durumu anlatacak kelime bulmak güç. Açık hava hapishanesinden farksız olan Kuzey Kore'de herşey sınırlı herşey yasak. Çikolatanın, kahvenin, cipsin, gazozun tadını bilmiyor Kuzey Koreliler. Tek tip bir yaşam ve ölüm ülkesi Kuzey Kore. Halk diktatörlüğün belirlediği kıyafeti giymek, diktatörlüğün belirlediği alanda yaşamak, diktatörlüğün belirlediği işte çalışmak, diktatörün rozetini yakasında taşımak, diktatörlüğün koyduğu yasaklara uymak zorunda. Aksi halde yaşamına son veriliyor!

 İşte böyle bir yer Kuzey Kore. Firavunların kendi kafasına göre traş ettiği bir ülke...

kuzey-kore12.jpg

 Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için

* Elektronik posta adresim: ridvan.palabiyik@hotmail.com

* Facebook sayfam: https://www.facebook.com/GazeteciYazarRidvanPalabiyik

 

 

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 3564 defa okunmuştur
Kaynak
Rıdvan Palabıyık
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
25 Şubat 2013 Pazartesi 21:36
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Kaynak
HAKAN HAKKATAPAN
RIZVAN Bey, SIKI bir takipçinizim. bu güzel yazınızı keşke kaynak ile süsleseydiniz. tebrikler.
25 Şubat 2013 Pazartesi 18:36
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri