Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

Marketlere Önerim

08 Eylül 2013 Pazar

 Öğlen oldu, karnım acıktı, ‘’ne yesem’’ diye düşünüyorum. Yolda ilerlerken yeni açılan bir dönerci gördüm. Biraz yaklaşıp göz attım. Butik bir mekan. Altı yedi masadan oluşuyor. Deneyimli döner ustası büyük bir motivasyonla döneri keserken, enerjik komiler döner servisi yapıyor. Gelen müşteriler paket yaptırıp evine veya işyerine götürüyor. Dönercinin yeri iyi... Yol üzerindeki bu mekanda sürümden kazanıyor.

 Boş bir masaya oturup tavuk döner sipariş ettim. İki dakika sonra siparişim geldi. Bazı dönerciler ekmeğin içine marulu çok koyuyor, tavuk etinin tadını alamıyorsunuz. Bu dönerci öyle yapmamış, herşey kararında... Ekmek sıcak, tavuk eti yeterli miktarda. Döner ustası aldığı parayı sonuna kadar hak ediyor. Tavuk döneri yavaş yavaş ve afiyetle yedim.

Tavuk döner 3 TL. Kasanın yanına gidip 5 TL verdim. Para üzerini tabağa koyup uzattılar. Bir an duraksadım. Böyle ince bir davranış beklemiyordum. Birçok mekanda hesabı öderken para üzeri olan bozuk parayı elinize verirler. Küçük çocuğa para verir gibi… Düşündüm. Böyle güzel bir uygulama diğer mekanlarda neden yapılmıyor?

 Aklıma marketler geldi.

 Market kasalarında genellikle sıra oluyor. Kredi kartıyla alışveriş yapan müşteriler varsa sırada beklemek daha elim oluyor. Ya cihaz çalışmaz ya şifreyi yanlış girer. Sıra size gelir, aldığınız ürünleri ayrı ayrı ve hızlıca poşetlemeniz gerek. Diğer müşterilerin ürünleriyle karışmaması gerek. Hepimiz market kasalarında küçük çaplı bir stres yaşıyoruz. Bu stres esnasında birde para üstünü almaya çalışıyoruz.

 12 TL’lik ürün aldınız, 20 TL verdiniz diyelim. Kasiyer 8 TL’yi dikkatli bir şekilde tutuyor, sizi bekliyor. Siz parayı dikkatli bir şekilde alıp cüzdanınıza koyuyorsunuz. Büyük bir zaman kaybı… Kasiyerin dikkati dağılıyor, siz ürünleri poşetlemeyi bırakıp para üstüne odaklanıyorsunuz.

 Marketlerde kasaların yanında para üstü tabağı olsa ne güzel olur. Kasiyer para üstünü bu tabağa koyar, diğer müşteriyle ilgilenir. Sizde kendi ürünlerinizi poşetlerken uygun olduğunuz bir an, para üstünü tabaktan alırsınız.

 Market sektöründe sıkı bir rekabet var. Bu rekabette şık uygulamalar yapan firma, müşterilerin gönlünü kazanarak iki adım öne çıkacaktır. Marketlere önerim kasaların yanına para üstü tabağı yaptırsınlar. Böylelikle hem zaman kaybı hem gerilim yaşanmaz.

 Bir tabak çok şeyi değiştirir.

tabak.20130908081603.jpg

 Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

 

 

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 3186 defa okunmuştur
Umarım Uygulanır
Rıdvan Palabıyık
Teşekkür ediyorum Çetin Bey. Hayatı kolaylaştırmak ince düşünmekten geçer.
10 Eylül 2013 Salı 21:14
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Zekice
F.Çetin Kabadayı
Zamanın önemini bilen insan gerçekten zaman tasarrufu için pratik olmak ya da fikir üretmek zorunda kalıyor Sayın Palabıyık. Zekice fikirdi.Bilmem uygulayan olur mu? Saygılarımla
09 Eylül 2013 Pazartesi 22:20
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri