Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

MEDYA DİYETİSYEN İŞBİRLİĞİ

11 Temmuz 2013 Perşembe

 Önce vatandaşın gözünü korkutuyorlar.

 Ramazan ayı yaz mevsimine denk geldi. On altı saat oruç tutulacak. Sıcak ve nemden dolayı sağlığımız olumsuz etkilenebilir. Hâlsizlik ve tansiyona karşı dikkatli olmalıyız. Kavurucu yaz sıcaklarında uzun süre aç kalacağız. Peki neler yapmalıyız? Nasıl beslenmeliyiz? Sizin için uzmanlara sorduk.

 Sonra öneriler gelmeye başlıyor:

-Börek ve sucuk yemeyin.

-Ramazan pidesi kilo aldırır.

-Yulaf ezmesi yeyin, ceviz yeyin.

-Poğaça ağır gıdadır, uzak durun.

-Tavuk eti yemeyin, keçi eti yeyin.

-Sahurda süt için, iftarda güllaç yeyin.

-Dört hurma bir porsiyon meyveye eşittir.

-İftarda çorbadan sonra on dakika bekleyin.

 Diyetisyen olduğu iddia edilen kişilerin bu önerileri uzayıp gidiyor.

 Her Ramazan'da aynı olay. Ramazan'da nasıl beslenmeliyiz? haberleri medyada geniş bir şekilde yer alıyor. Yayınlayacak binlerce haber olmasına rağmen Ramazan'da Nasıl beslenmeliyiz? haberi yayınlıyorlar. Bir kere iki kere de değil. Günlerce…

 Özel televizyon kanalarının geçmişi yirmi yıl öncesi dayanıyor. İnternetteki haber siteleri On yıl önce kurulmaya başlandı. Gazetelerin tarihi ise yüzyıldan daha eski. Yani medyamızın olgunlaşmış olması gerekiyor. Fakat durum öyle değil. Bırakın olgunlaşmayı maşa olmaktan bir türlü kurtulamadılar.

 Medya organlarının yöneticilerine göre Ramazan ayında halka nasıl beslenmesi gerektiğini söylemek lazım. Yoksa insanlar obez olur, kalp krizi geçirir, soluğu hastanede alır. Sanki bu halk ne yeyip ne içmesi gerektiğini bilmiyor. Ya da on bir ay biliyor, sadece Ramazan'da bilmiyor.

 Böyle bir mantık olabilir mi?

 Hadi en iyimser açıdan bakayım diyorum. Diyelim ki cidden vatandaşların sağlığını düşünüyorlar. Fakat verilen öneriler o kadar saçma ki!

Oruç tutan vatandaş tarçını ne yapsın? Vatandaş keçi etini nereden bulsun? Hani tavuk eti sağlıklıydı? Börek varken neden yulaf ezmesi yesin? Yemeğin yanında siyah çay yerine neden yeşil çay içsin? Diyetisyen olduğu iddia edilen kişiler ya Türk damak tadını hiç bilmiyorlar ya hiç oruç tutmamışlar ya da artniyetliler.

 Büyük fotoğraf o kadar net görülüyor ki. Amaç insanları ibadetten soğutmak. Tok tutan ve susatmayan gıdalar yerine, sağlıklı beslenme adı altında vatandaşların sindirim sistemini bozabilecek gıdalar öneriyorlar.

 Çünkü onların zihniyetine göre oruç, aç kalmak ve susuz kalmaktan ibaret. Vatandaşlar açlığı ve susuzluğu ne kadar çok hissederse, oruç tutma eğilimleri o kadar azalır. Özellikle gençleri kandırabilme olanaklarının daha yüksek olduğunu düşünüyorlar.

 Fakat medya diyetisyen işbirliğinin unuttuğu veya bilmediği birşey var. On altı tane büyük uygarlık kuran bir millet, ne yeyip ne içeceğini dandik medyadan öğrenmez.

pide.jpg

 Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 3894 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri