Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

NAMİB GÜNEŞİ

20 Ocak 2014 Pazartesi

 En sık karşılaştığım sorulardan biri: ''Yurt dışında hangi ülkeleri gezip görmek istiyorsun?'' Bu soruyu genelde yanıtsız bırakıyorum. Kendi ülkesinin değişik yörelerini görmeyen insanların yurt dışında gezmesi bana anlamsız geliyor. Maki nedir bilmeyen, Pervari’de bal yemeyen, Ağrı Dağı’nı görmeyen ''isterse dünya turu yapsın'' bence boşa kürek çekmiş olur.

 Bazen ısrar ediyorlar. ''Var'' diyorum. ''Maldivler,  Japonya ve Namibya’yı görmek isterim''. Maldivler ve Japonya’yı onlar da merak ediyor. Fakat Namibya’yı duyunca şaşırıyorlar. Namibya da neresi? Namibya Afrika’nın güneybatısında Atlas Okyanusu kıyısında bir ülke. Diğer 192 ülkeden çok ama çok farklı. Namibya dünyanın en ilginç ülkesi. Dünyanın eski çölü, en son sömürgesi. Güneşi çok ama yok hiç gölgesi.

namib.jpg

 Namibya’nın eski adı ''iskelet  sahili'' idi. Yolu buraya düşen denizciler açlık ve susuzluktan ölürdü. Sahil gemi enkazları ve ve denizci iskeletleri ile dolu. 1350 km’lik sahil boyunca ne bir yerleşim birimi ne ağaç ne de dağ var. Hiçbir şey yok. Okyanus bitiyor, çöl başlıyor... İç kısımlardaki minik tarım alanlarında yerli kabileler yaşıyor.  Avrupalılar bu korkutucu sahilden uzak durmayı tercih etmiş. Yerli kabileler bu sayede mesut bir yaşam sürmüş. 1871 yılında siyasi birliğini tamamlayan Almanya diğer Avrupa devletleri gibi sömürge aramaya başlamış. Sona kalan dona kalırmış. Yüzyıllardır sömürülen ve her tarafı paylaşılan Afrika’da Almanya’ya sadece 2 yer kalmış:

 * Savanlardan oluşan Tanzanya

 * Çöllerden oluşan Namibya.

 1885 yılında buraya gelen Almanlar, 5 yıllık bir hazırlıktan sonra Namibya’yı işgal etmişler. Almanlar,  yerli kabilelerde ''huzur'' bırakmamış. Onları evlerinden kovmuş, öldürmüş, tarlalarını ve hayvanlarını almış. Kendi dillerini ve dinlerini yaymışlar tabiki... 1903 yılında yerli kabileler isyan etmiş. Her beş kişiden dördü öldürülmüş, bir daha isyan edememişler.

 Birinci Dünya Savaşı’ndan yenik çıkan Almanya tüm sömürgelerini kaybetmiş. İngiltere’nin Güney Afrika’daki sömürgesi, Namibya’yı işgal etmiş. Yani Namibya ''sömürgenin sömürgesi'' olmuş. 110 yıl süren sömürge dönemi boyunca neler yaşandığı hakkında doğru düzgün bilgi yok. Kimse Namibyalıların derdini dinlememiş, Namibyalılar derdini anlatacak kimse bulamamış. Kağıt kalem de olmayınca tüm gerçekler çöle gömülmüş...

 Günümüze dönelim.

 Namibya sınırları cetvelle çizilen bir ülke. Komedi gibi… Zimbabve ile 100 metre sınırı var. Namibya’nın yüzölçümü Türkiye kadar. Nüfusu ise 2 milyon 100 bin. 2 milyonu siyah, 100 bini beyaz. Ülke 1990 yılında bağımsızlığını kazanmış kazanmasına ama ''değişen bir şey'' olmamış. Beyazlar hayatın tadını çıkarıyor, siyahlar açlıkla boğuşuyor. Beyazlar elektrikli tellerle korunan konutlarda,  siyahlar teneke evlerde yaşıyor. Namibya’da kuzeyden güneye bir yol var sadece, asayiş ve altyapı zayıf, eğitim ve sağlık zaten yok. Ülke iktisadi açıdan Güney Afrika Cumhuriyeti’ne bağlı . Ticari ve sınai ürünler oradan geliyor.

 İşte böyle bir ülke Namibya...

 Namibya'yı iki açıdan önemsiyorum:

 * Doğa harikası. Palmiye, yengeç, kuş, böcek yok. Okyanus bitiyor, çöl başlıyor.

 * İnsan hırsının kötü bir örneği. Çölü bile sömürgeleştirip masum insanları yok etmişler.

 Namibya'ya gidip Atlas Okyanusu'na karşı güneşi izlemek isterim. Güneş aynı doğuyor ama hayat farklı akıyor.

harit.jpg

 Her türlü soru görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 6602 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri