Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

Ne Bilsinler Şirince’yi

07 Aralık 2012 Cuma

 Sene 1999… Haziran ayından itibaren televizyon kanallarında büyük bir gaz verme kampanyası başladı. Milenyum yaklaşıyor, yeni bin yıla gireceğiz, her şey güzel olacak, vuhu… Maksat halkın dikkatini başka yöne çekmek, beşeri sorunların geri planda kalmasını sağlamak. Medya yönlendirmesinin buram buram hissedildiği bir dönem. Van Gölü’nde canavar var mı yok mu diye ciddi ciddi tartışmalar yapılıyor.

 Böyle bir atmosferde milenyum harika bir argüman. Televizyon kanalları da bu argümanı iyi kullandı. O yıl Ağustos ayı geldi geldi çattı, milenyuma ek bir kampanya başladı. 11 Ağustos’ta güneş tutulacak, Türkiye’den de izlenebilecek, bu fırsatı kaçırmayın, bir daha göremeyeceksiniz. İş o boyuta geldi ki gazeteler güneş tutulması gözlüğü dağıtmaya başladılar. Sonuçta insanlar sokaklara döküldü, gözlükler takıldı, güneş tutulması izlendi. Hayat normal seyrine devam etti.

 Güneş tutulmasından bir hafta sonra (yani 17 Ağustos’ta) Marmara Depremi vuku buldu. Yıkılıan binlerce apartman, enkazda kurtarılmayı bekleyenler, çadırlarda hayata tutunmaya çalışan depremzedeler... Marmara Depremi’nin yaraları sarılmaya çalışılırken halk arasında büyük bir söylenti yayıldı. 2000 yılında kıyamet kopacamış, güneş tutulması ve deprem kıyametin habercisiymiş. Hicri 2000 yılına girecek olsaydık ve bu söylenti yayılsaydı, anlardım… Miladi takvim Hristiyanların ürettiği bir şey. Miladi 2000 yılında Müslüman inancına göre kıyamet kopacağına inanmayı akıl ve mantıkla açıklayamamıştım. Hâlâ da o kafayı anlayamıyorum.

 Aradan 13 yıl geçti. O kafanın yabancı versiyonu çıktı.

 Maya uygarlığının takvimi 21 Aralık 2012’de sona eriyormuş. Bu tarihte Marduk isimli gezegen dünyaya çarpacak ve kıyamet kopacakmış. İzmir’in Şirince Köyü ile Fransa’nın Bugarach köyü ise bu kıyametten etkilenmeyecekmiş. Kıyamet kopacağına ve Şirince’nin yok olmayacağına inanan insanlar akın akın İzmir’in Şirince Köyü’ne geliyor. Bugaracah’a giden az. Çünkü Bugarach köyü dağlık, kalacak yer yok ve güvenlik önlemleri sıkı. Turistik bir köy olan Şirince’ye ise gelmek serbest. Geldikleri dert değil, küçük bir alanda büyük bir kitle toplanıyor. Bir kargaşa çıksa bir şey olsa Türkiye’nin imajı olumsuz etkilenecek bundan.

 İneğe tapan, marjinal inanışlara sahip veya garip adetleri olan topluluklara rastlıyoruz. Ancak bu başka bir şey! 21 Aralık’ta kıyamet kopacağını, Şirince ve Bugaracah’ın etkilenmeyeceğine inanıyorlar. Onu da Maya takvimi söylüyormuş!

Mayalar, İlk Çağ’da Orta Amerika’da yaşamış bir uygarlık. Eski dünya kıtaları ile bağlantıları olmadığı için Haab adı verilen kendi takvimlerini yapmışlar. Mayalar'ın bu Haab takviminin 21 Aralık’ta sona erdiği düşünülüyordu. Ancak Guatemala’da yapılan bir kazıda takvimin 21 Aralık’tan sonraki bölümü de bulundu. O bölümü kabul etmeyip Maya takviminin 21 Aralık’ta sona ereceğini ve o gün büyük bir olay olacağına inanabilirler. Buna bir itirazım yok.

 Ancak atılır da biraz destekli atılır!

 Mayalar Marduk gezegeninin dünyaya çarpacağını nerden bilecek? İlk Çağ’da yaşamışlar, hiçbir teknolojik ilerleme yok.. Gezegen çarpmayacak kıyamet başka türlü kopacak diyelim. Şirince ve Bugarach ne alaka? Orta Amerika’da yaşayan Mayalar nerden bilecekler Fransa’nın dağlarındaki Bugaracah’ı ne bilsinler Şirince'yi... Bırakın Şirince’yi Anadolu yarımadasının varlığından habersizler.

 Kıyametin kopacağına inanıp Şirince'ye gelenler için bunların bir önemi yok. Manevi boşluk öyle bir noktaya gelmiş ki beyinde devreler yanmış.

sirince.jpg

 Her türlü soru görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 11958 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri