Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

NEDEN GAZİ HUKUK?

23 Kasım 2012 Cuma

 Maya takvimi sempatizanları dünyanın batacağını iddia etsede hayat tüm gerçekleri ile devam ediyor.. Üniversite sınavı da bu gerçeklerden biri... Lise sonda okuyan gençler harıl harıl üniversite sınavına hazırlanıyor. Sayısal ve sözel bölüm öğrencileri nispeten şanslı, en azından gitmek istedikleri adres belli. Mühendis veya öğretmen olmak için çabalıyorlar. Eşit ağırlık bölümü öğrencileri ise kararsızlık ummanında…

 Hangi lisans programını tercih etmesi gerektiğini düşünen eşit ağırlık öğrencilerinin önünde dört seçenek var: Hukuk, ekonomi, sınıf öğretmenliği ve psikoloji. Her seçeneğin de kendine göre bir handikabı var: Puanı yüksek, iş sahası dar, dersler zor, maaşı az vb.

 Birçok eşit ağırlık öğrencisinin gönlünde yatan aslan hukuk fakültesidir. ''Madem bu kadar çalıştık, iyi kötü bugünlere geldik, o vakit hukuk fakültesini tercih edeyim'' görüşündedirler. Aileleri de bu konuda onları sonuna kadar destekler. Bu minvalde hukuk fakülteleri ile ilgili dolaşan rivayetler biraz can sıkar. Dersler çok ağır, öğrenciler kendine zaman ayıramıyor, kalın kitaplardan imtihan oluyorlar, birçok öğrenci gözlük kullanmaya başladı, dört yılda mezun olabilen çok az…

 Millet uydurmadığına göre bu söylentilerin doğruluk payı var. Bir başka deyişle hukuk fakülteleri içinde çürüyen elmalar var. Hukuk fakültesini kazanan bir öğrencinin harap ve bitap düşmemesi, yeterli verimi alabilmesi için doğru bir fakülte tercih edilmeli. Bu bağlamda Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi diğer hukuk fakülteleri arasında bir adım öne çıkıyor.

  Peki neden?

 * Yargı kurumlarının bulunduğu Ankara’da hukuk eğitimi almak büyük bir avantajdır. Gazi Hukuk öğrencileri mezun olduktan sonra neler yapabilecekleri hususunda büyük bir birikime sahiptir. Avukatlığın incelikleri nelerdir? Muhakemede nizam nasıl yürür? Kamu kurumları nasıl ve ne zaman personel alır? Şartları nelerdir? Gazi Hukuk öğrencisi bunları bilir.

 * Gazi Hukuk, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin bitişiğinde yer almaktadır. Gazi Hukuk öğrencileri Gazi İİBF'nin olanaklarından da faydalanabilmektedir. Gazi İİBF'deki etkinliklere katılabilirler, derslere konuk olabilirler, akademisyenlerle iletişim kurabilirler. Yabancı olmadıkları için Gazi İİBF'de yüksek lisans programına da devam edebilirler.

 * Gazi Hukuk öğrencilerinin eğitim gördüğü bina 2010 yılında yapılmıştır. Öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayacak donanımda, çağın gereklerini taşıyan mimarî ve estetiktedir. Loş ışıklandırma, kırık dökük sıralar, dar koridorlar, muntazam olmayan kapı ve pencereler yerine geniş ve ferah bir ortam vardır.

 * Gazi Hukuk, Milli Kütüphane’ye ve Gazi Üniversitesi Merkez Kütüphane’ye çok yakındır. Öğrenciler diledikleri zaman bu kütüphanelere gidebilmekte ve kaynaklardan yararlanabilmektedir. Özellikle sınav dönemlerinde, sessiz ve müsait bir çalışma ortamı arayan öğrenciler için bu kütüphaneler bulunmaz nimettir.

 * Gazi Hukuk öğrencileri sıkça düzenlenen konferanslara ve panellere katılarak kendilerini geliştirme imkanı bulmaktadır. Serbest zamanlarda yapılabilecek çok sayıda eylem, gidilebilecek çok sayıda yer vardır. Yeşil alanlar, sinema, tiyatro, müze, alışveriş merkezleri, geziler...

 * Ankara'nın merkezi bir noktasında yer alan Gazi Hukuk'a ulaşım çok kolaydır. Öğrencilerin geç kalma derdi olmaz. Çevre semtlerdeki yurtlar ve öğrenciye uygun evler sayesinde Gazi Hukuk öğrencileri barınma sorunu yaşamamaktadır. Gazi hukuk yakınlarında çok sayıda kafe lokanta ve market yer almaktadır. Her keseye uygun olan bu yerler sayesinde öğrencilerin yeme-içme sıkıntısı yoktur.

 * Gazi Hukuk öğrencileri derslerde kullanacakları kitapları hesaplı sayılabilecek bir şekilde temin edebilirler. Gazi Hukuk yakınındaki fotokopicide dersler ile ile ilgili muhtelif notlar da bulunmaktadır. Bu sayede öğrenciler ''Sınavlara nereden çalışacağım? Nasıl çalışacağım'' endişesi yaşamaz. Zaman ve emek kaybına uğramadan sınavlara çalışır.

 * Gazi Hukuk'un kontenjanı altı yüz, yedi yüz değil üç yüz kişidir. Diğer hukuk fakültelerine göre kontenjanın az olması nedeniyle öğrencilerin kendi aralarındaki iletişimi artmakta, akademisyenler daha sağlıklı ders anlatmaktadır. Gazi Hukuk öğrencileri temiz yüzlü ve düzgün kişilerdir, fakültede sakin bir atmosfer vardır. Dengesiz akademisyenlere ve acayip tipli öğrencilere Gazi Hukuk'ta rastlanmaz.

zaman.20121123194347.jpg

 Her türlü soru görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 12554 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri