Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

NEDEN GAZİ İİBF?

16 Temmuz 2012 Pazartesi

 LYS sonuçlarının açıklanmasına az bir süre kaldı. 871 bin aday heyecanlı bir bekleyiş içerisinde. Bu yıl YGS sonuçları saat 6’da açıklanmış, tüm adaylar sınav sonucuna rahatça bakabilmişti. Harika bir uygulama… LYS sonuçlarının da saat 6’da açıklanmasını bekliyorum. Geçmiş yıllarda sınav sonuçlarının açıklanması sinirlerin gerilmesine neden oluyordu…

 Saat 10’da biri çıkar, 1 saat dereden tepeden konuşur, sınav sonuçları saat 11’de açıklanırdı. Yoğunluk nedeniyle sistem hemen kilitlenir, yüz binlerce aday sınav sonucunu öğrenebilmek için dakikalarca bilgisayar başında beklemek zorunda kalırdı. Umarım o günler bundan sonra tekrar yaşanmaz.

 LYS sonuçlarının açıklanmasının ardından büyük bir tercih maratonu başlayacak. Üniversite ve bölüm tercihi, ince eleyip sık dokumaktan çok daha fazlasını gerektiriyor. Ayrıca lise başarı puanı hesaplamasının değişmesi de çeşitli sürprizlere kapı araladı.

 Tercih maratonu sadece adaylar, aileleri ve rehber öğretmenleri ilgilendirmiyor. Son yıllarda topa üniversiteler de girmeye başladı. Adayların sağlıklı karar verebilmelerine yardımcı olabilmek ve başarılı öğrencileri bünyelerine katabilmek için üniversiteler çeşitli tanıtım faaliyetleri yürütüyor.

Diğer büyük üniversiteler gibi Gazi Üniversitesi de tanıtım atağında…

 Gazi Üniversitesi 11. Tanıtım Günleri 18-19 Temmuz’da üniversite adaylarını bekliyor. Gazi Üniversitesi merkez yerleşkede saat 10 ve 17 arasında düzenlenecek olan tanıtım günlerine katılan üniversite adayları kafalarındaki tüm sorulara yanıt bulabilecek. Gazi Üniversitesi öğretim elemanları yapacakları sunumlarla hem lisans programlarının işlevlerini anlatacak hem de sorulara bire bir yanıt verecek. Ayrıca kurulacak masalarda Gazi Üniversitesi’nin diğer ayrıcalıkları anlatılacak.

 Bende bu bağlamda TM puan türünde tercih yapmayı düşünen adaylar için Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden bahsetmek istiyorum.

-1955 yılında kurulan Gazi İİBF, bugün Türkiye’nin en büyük ve en başarılı iktisadi ve idari bilimler fakültesi konumundadır. Gazi İİBF mezunları her yıl memurluk sınavlarında önemli başarılar elde ediyor.

-Gazi İİBF’de çok değeri akademisyenler ders anlatmaktadır. Yazılı basında köşe yazarlığı yapan, televizyon programlarına davet edilen, yasaların hazırlanmasında rol alan, yurtdışında önemli toplantılara katılan akademisyenlerin tecrübeleri Gazi İİBF öğrencileri için büyük bir kazançtır.

- Ankara’nın Beşevler semtinde bulunan Gazi İİBF; Ulus, Sıhhiye, Bahçelievler, Kızılay gibi gözde muhitlere yürüme mesafesindedir. Gazi İİBF’de okuyan öğrencilerin yol derdi olmaz. Metro, otobüs veya dolmuşlarla Gazi İİBF’ye çok rahat ulaşmak mümkündür. Özellikle kış aylarında bu önemli bir avantajdır.

-Üniversitenin ilk yıllarında öğrenciler büyük bir bocalama yaşar. Kamu personeli olmam için ne yapmam gerekir? Özel sektörde iş bulabilir miyim acaba? Yoksa asistan olup okulda mı kalsam? Gibi sorular beyni kemirir durur. Gazi İİBF’de öğrenciler bu gibi soruların cevabını bulabilmek için yeterli zamana ve gerekli imkanlara sahip olmaktadır.

-Gazi İİBF’de kocaman bir bahçe ve şehirden kopmuş bir hayat yoktur. Gazi İİBF şehrin ortasında yaşayan bir fakültedir. Yaşam merkezi, spor salonu, konferans salonu, yeşil alan, yemekhane ve kantinler öğrencilerin beşeri ihtiyaçlarına cevap vermektedir.

-Gazi İİBF,  Gazi Üniversitesi merkez yerleşkeye çok yakındır. Bu bakımdan Gazi İİBF öğrencileri diledikleri Gazi Üniversitesi tesislerinden yararlanabilmektedir. Ayrıca Gazi İİBF yakınlarında çok sayıda yurt olduğu için öğrenciler barınma sorunu çekmemektedir.

-Gazi İİBF tam bir huzur fakültesidir, insan ilişkilerinde hoşgörü ve saygı egemendir. Zararlı öğrenciler yok denecek kadar azdır. Gazi İİBF’de öğrencilerin kendi psikososyal ve sosyokültürel yapısına uygun çok sayıda arkadaş bulması mümkündür.

-Gazi İİBF’de dersler yarım gün işlenmektedir. Kalan sürede öğrenciler kişisel gelişimlerini sağlamaktadır. Gazi İİBF'deki öğrenci toplulukları belirli aralıklarla tanmış veya alanında uzman isimleri fakülteye davet ederek öğrencilere konferans vermesini sağlamaktadıtr.

-Gazi İİBF’de geçme notu yerine sınıfın başarı ortalaması yani çan sistemi uygulanmaktadır. Bunun ne kadar güzel bir şey olduğunu yaşayan bilir. Çan sistemi zor olarak nitelendirilen derslerde sosyal adaleti sağlamaktadır.

-Gazi İİBF’de çift anadal, yandal, üstten ders alma ve erasmus olanakları gelişmiştir. Gazi İİBF’deki 7 bölümün 6’sında ikinci öğretim programı vardır ve her sınıfın üç şubesi vardır. Dolayısıyla öğrenciler kaçırdığı bir derse başka bir gün girebilmektedir.

İnsan kalitesini hissetmek, şuurlu bir yurttaş olabilmek ve fırsatları fark edip emin adımlar atabilmek için Gazi İİBF doğru bir tercihtir.

gazi-iibf-3.jpg

Not: Youtube isimli video paylaşım sitesinde Gazi İİBF’nin tanıtım filmleri bulunmaktadır.

Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 19392 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri