Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

NEDEN GAZİ MÜHENDİSLİK?

23 Haziran 2015 Salı

 Hiç unutamadığım anılardan biridir. Lisede tarih dersindeyim. Osmanlı Devleti’nde 18. yüzyılda yapılan ıslahatları işliyoruz. Sultan 1. Mahmut zamanında, 1734 yılında Hendesehane açılmış. Öğretmenimiz sınıfa döndü ‘’Hendesehane’yi bitiren ne olur çocuklar?’’ dedi. Düşündük düşündük bulamadık... Öğretmenimiz ‘’Mühendis olur’’ deyince yüzlerde bir tebessüm oluştu.

 1734’ten 2015’e… Bu topraklarda yüzlerce yıldır mühendis yetişiyor. Benim de birçok arkadaşım başarılı birer mühendis. Beş parmağın beşi bir olmadığı gibi her mühendis de aynı değil. Mühendislik sadece diplomaya bakan bir meslek değil. Bilgili, disiplinli, ahlaklı ve sabırlı olmanız lazım. Yetiştiğiniz yerin donanımlı, ustalarınızın yol gösterici, arkadaşlarınızın motive edici olması lazım. Tavukla giden folluğa, horozla giden çöplüğe gider atasözünün anlamını mühendislerin hayatında canlı olarak görmek mümkün.

 Lisans Yerleştirme Sınavları tamamlandı. Sonuçlar bugün yarın açıklanır. Mühendislik düşünen öğrencilere Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’ni tavsiye ediyorum.

 Peki neden Gazi Mühendislik?

 * Gazi Üniversitesi teknik anlamda gelişmiş, köklü ve bütçesi iyi olan bir üniversitedir. Mühendislik eğitiminde çok önemli olan laboratuvar bakımından sıkıntı bulunmamaktadır.

 * Gazi Üniversitesi Mühendislik  Fakültesi akademisyenleri özel sektörün ne istediğini bilmekte ve ders içeriğini buna göre şekillendirmektedir. Günlük hayatta karşılığı olmayan bilgiler yerine öğrencilerin işine yarayacak bilgiler öğretilmektedir.

 * Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi akademisyenleri egolarından arınmış özverili kişilerdir. Kıyıda köşede kalmış bilgileri sınavda sorup öğrencilerin dersten kalmasını amaçlamazlar. Yeniliklerden ve değişen koşullardan haberdar olup bunları öğrencilere aktarmayı amaçlarlar.

 * Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde kavga, gürültü, gerilim olmaz. Marjinal veya içi boş öğrenciler yoktur. Gazi Mühendislik farklı ve ferah bir dünyadır. Oradaki öğrencilerin amacı vatana ve millete faydalı birer mühendis olmaktır.

* Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Ankara’nın merkezinde Maltepe semtinde bulunmaktadır. Fakülteye ulaşım çok kolaydır. Fakültenin yanı başında metro istasyonu bulunmaktadır. Fakültenin önünden otobüsler ve dolmuşlar geçmektedir. Kışın kar yağarken bile fakülteye kolayca ulaşır, derse geç kalmazsınız.

 * Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi yakınlarında çok sayıda yurt ve öğrencilerin kalabileceği ev bulunmaktadır. Gazi Mühendislik öğrencileri barınma sorunu yaşamamaktadır.

 * Maltepe semti, Ankara’nın ilk semtlerinden biridir. Temiz, düzenli ve sakin bir yerdir. Gazi Mühendislik öğrencileri serbest zamanlarında Maltepe’de yürüyüş yapma, fotoğraf çekme ve stres atma imkânına sahiptir.

 * Üniversiteye giden öğrencilerin en büyük sorunlarından biri sınav zamanı evde veya yurtta ders çalışamamaktır. Televizyon ve bilgisayar olduğu için öğrenciler ders çalışırken motive olmakta zorlanmaktadır. Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencileri bu bakımdan şanslıdır. Gazi Üniversitesi Merkez Kütüphane'ye veya Milli Kütüphane'ye gidip rahatça ders çalışmaktadırlar. Her iki kütüphane de Gazi Mühendislik’e oldukça yakındır.

 * Milli Kütüphane, Türkiye’nin ulusal kütüphanesidir. Onbinlerce farklı kitap ve dergi bulunmaktadır. Gazi Mühendislik öğrencileri milli kütüphaneye gidip ders çalışma, bu kitap ve dergilerden yararlanma olanağına sahiptir.

 * Gazi Mühendislik’te öğrenci toplulukları aktiftir. Öğrencilerin özel sektörü yakından tanıması için şirket gezileri, söyleşiler ve konferanslar düzenlenmektedir.

 * Gazi Mühendislik hantal bir yapıda değildir, keyfiliklerin olduğu bir yer değildir. Kurumsal bir düzene ve işleyişe sahiptir.

 * Yabancı dil ve bilgisayar bilgisi mühendisler için son derece önemlidir. Ankara’nın Kızılay semtinde çok sayıda İngilizce ve bilgisayar kursu bulunmaktadır. Kızılay semti, Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'ne yakındır. Gazi Mühendislik öğrencileri derslerinden geri kalmadan bu kurslara gidip eksiklerini tamamlamaktadır.

 Mühendislik öğrencileri ders çalışmak zorundadır. Ders çalışmak için mühendislik öğrencisine gerekli olan iki şey zaman ve moraldir. Hayat pahalılığı, trafik, kalabalık ve suç oranları nedeniyle İstanbul yaşaması zor bir şehirdir. Ankara ucuz, güvenli ve yaşaması kolay bir şehirdir. Ben ileride kaliteli bir mühendis olmak istiyorum diyen biri için doğru seçenek Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’dir.

muhh2.jpeg

 Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

 

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 4424 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri