Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

Öğrencileri Deneyen Gazeteler

11 Nisan 2013 Perşembe

 Modası geçmeyen ve ağırlığını giderek hissettiren bir tartışma konusu var. Yazılı basının geleceği ne olacak? İnternet hızla yaygınlaşıyor, tirajlar düşüyor, reklam pastası küçülüyor yani gazetelerin hayat damarları birer birer kopuyor. Köklü ve saygın gazetelerde bile geçim sıkıntısı başladı. Böyle bir ortamda gazeteler ne kadar dayanabilir? Tanımından ve tarifinden bağımsız hareket eden gazeteler tarihe mi gömülecek? Kafa yorulan hususlar bunlar.

 Dünyada gazetelerin eski neşesi yok. Peki Türkiye’de durum nasıl? Dünyadaki gazeteler her şeye rağmen gazetecilik yapmaya çalışırken, Türkiye’deki gazeteler kafasına göre takılıyor.  Yazılı basının ölüp ölmeyeceği pek umurlarında değil. Amaçları haber aktarmak değil suyu bulandırmak. Tenkisatlar nedeniyle eski kalibreleri kalmadı ama acaba birilerini ikna edebilir miyiz diye hâlâ mücadele ediyorlar.

 Otuz civarı gazeteyi iki ya da üç kefeye koymak doğru olmaz. Aynı konutta büyüyen ama birbiriyle hiç anlaşamayan kardeş gibiler. Her biri ayrı cins... Kağıt parçasından farkı olmayan gazeteler olduğu gibi faydalı hizmette bulunan gazeteler de var. Gazetenin bünyesinde tepeden inenlerin sayısı fazla ise muzarat, halkın arasından gelenlerin sayısı fazla ise mücerret tavır sergileniyor.

 Bazı gazeteler her hafta YGS veya LYS deneme sınavı veriyorlar. Vatandaşlar için faydalı bir hizmet. Öğrenciler elli kuruşa gazeteyi alıp deneme sınavı çözme imkanına kavuşuyor. Üniversite sınavına hazırlanırken bol soru çözmek önemli. Gazetelerin verdiği deneme sınavları sayesinde hem okurlar hem gazete kazanıyor. Öğrencilerin sınav deneyimi, gazetenin tirajı artmış oluyor.

 Fakat ortada çok büyük bir sorun var!

 Gazeteler YGS veya YGS deneme sınavı veriyor ama cevap anahtarını vermiyor. Gazetenin insafına göre ertesi gün veya bir hafta sonra cevap anahtarı yayınlanıyor. Bu tek kelime ile saçmalıktır. Deneme sınavını bitiren öğrenci bir an önce doğrularını ve yanlışlarını görmek ister. Yanlış yaptığı soruları tekrar gözden geçirmek ister. Hâl böyle iken deneme sınavını çözen öğrencinin cevap anahtarını bir gün beklemesi ıstırap, bir hafta beklemesi ise işkencedir.

 Gazetelerin cevap anahtarını daha sonra vermesinin nedeni, daha çok gazete satmak. Elli kuruş daha kazanmak için öğrencilerin emeğini sabote ediyorlar. Cevap anahtarına ertesi gün veya bir hafta sonra bakabilen öğrenci yanlış yaptığı sorularla ilgilenmez. Çünkü motivasyonu başka bir odağa yönelmiştir. Gazeteler madem bir hayır yapıyor tam yapmalıdır. Öğrencilerin sabrını denemekten vazgeçip, deneme sınavı ve cevap anahtarını aynı gün vermeleri lazım.

pat.jpg

 Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için

Twitter hesabım: https://twitter.com/ridvan_pala

Elektronik posta adresim: ridvan.palabiyik@hotmail.com

Facebook sayfam: https://www.facebook.com/GazeteciYazarRidvanPalabiyik

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 2884 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri