Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

ÖRNEK TOPLULUK ÇEKAT

01 Mart 2013 Cuma

 İlköğretimdeki bir arkadaşınla yıllar sonra karşılaşmanın verdiği haz neyle ölçülür bilemiyorum. En son 14 yaşındaki haliyle hatırladığın birini, enerjisinden hiçbir şey kaybetmemiş olarak tekrar bulmak… Çok farklı ve muhteşem bir duygu. Güneşin iliği kemiği ısıttığı bugünlerde, bu güzel duyguyu yaşadım. Bir tesadüf ve merak sonucu ilköğretimdeki arkadaşlarımdan biriyle tekrar karşılaştım.

 Bazı arkadaşlarımla hala görüşüyorum. Teknolojik yetersizlikler nedeniyle bazı arkadaşlarla bağımız koptu. Bu arkadaşım da onlardan biriydi. İlköğretim bitince ailesiyle birlikte Çankırı’ya taşınmışlardı. Gidiş o gidiş, bir daha haber alamadım. Yıllar önce ayrılan yollar tekrar kesişti ve başladık anlatmaya. Sanki teneffüs bitmiş, sınıfa gelmişiz tekrar konuşmaya başlamışız gibi. Laf lafı açtı, konu konuya geldi…

 Arkadaşım ‘’Gazi Üniversitesi ÇEKAT Topluluğu’nun ne yaptığını biliyor musun?’’ dedi. ‘’Hangi yaptığını?’’ dedim. ‘’Bizim oradaki bir okulu komple boyadılar, çocuklara yardım yaptılar’’ dedi. Meseleyi anlamıştım... Arkadaşımın ÇEKAT’ı bilmesine şaşırdım. Gazi Üniversitesi’nde onlarca öğrenci topluluğu var ve sadece ilgi duyanlar bu toplulukları bilir.

 Son aylarda ÇEKAT’ın adını sıkça duymaktayım. Ulusal basına yansıyan faaliyetlerde bulunuyorlar. ÇEKAT yani Çalışma EKonomisi Araştırma Topluluğu… Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi Bölümü öğrencilerinin oluşturduğu bir topluluk.

 Bundan bir ay kadar önce ÇEKAT üyeleri Çankırı’daki Nevzat Ayaz İlkokulu’nu ziyarete gitti. Standart bir öğrenci topluluğu, kırtasiye malzemesi filan dağıtır. ÇEKAT bunu yaptı fakat bunun yanında başka bir şey daha yaptı. İlkokulu baştan aşağı boyadılar!

 2013 şartlarında kulağa pek mantıklı gelen bir şey değil. Üniversite öğrencileri Ankara’dan kalkıp Çankırı’ya gidecek, oradaki bir ilkokulun tüm duvarlarını badana yapacak. Günümüzdeki bazı üniversite öğrencileri dil çıkarıp gözlerini pörtleterek fotoğraf çektiriyor. Bu fotoğrafları da Facebook’a Twitter’a yüklüyor. Böyle canlılar, badananın ne olduğunu bilmez. Hatta haritada Çankırı’nın yerini gösteremez.

 Boya badananın ne olduğunu bilen üniversite öğrencileri de bu işe yanaşmaz. Hele ki kış mevsiminde. Üste para versen yapmazlar. Boya badana zor iştir. Taşırmayacaksın, ton farkı olmayacak, köşeler gedikler boyanacak, yere damlayan silinecek. Koca ilkokul… Boynun ağrır, bileğin ağrır, sırtın ağrır.

cek1.jpg

 ÇEKAT üyeleri bunu yaptı. Laf değil tasarı ürettiler, gövde gösterisi değil eylemde bulundular.

 İnsanüstü bir emek sonucu, 32 saat gibi bir sürede, Çankırı Nevzat Ayaz İlkokulu yeni görünümüne kavuştu. Duvarların eski boyası kazındı, delik yerler sıvandı, duvarlar boyandı, kapı kolları değiştirildi, kapılar boyandı. Ayrıca ilkokulun kütüphanesi yenilendi, öğrencilere kışlık bot, defter ve minik radyo dağıtıldı. İlkokulun bahçesine de çam fidanları dikildi.

 Bunun adı özveridir, bunun adı vatan sevgisidir, bunun adı sağlam karakterli olmaktır. Daha önce hiç duymamıştım, bir öğrenci topluluğunun ilkokul boyadığını... Bundan sonra da herhangi bir öğrenci topluluğunun böyle bir işe cesaret edeceğini sanmıyorum. Üç beş kişiyle altından kalkılacak bir iş değil. En az otuz cesur yürek gerek. Onu da nereden bulacaksın?

 Üniversitelerdeki öğrenci topluluklarına öğrenciler çevre edinmek ve yeni arkadaş kazanmak amacıyla katılırlar. Ayıp olmasın diye de bir konferans bir sertifika programı filan düzenlerler.

 ÇEKAT ise bilinen öğrenci topluluklarının tersi bir görüntü çiziyor.

 ÇEKAT başkanının ve yönetim kurulu üyelerinin, başını kaşıyacak vakti yok. Seminer düzenliyorlar, gezi düzenliyorlar, tanıtım çekimi yapıyorlar, staj düzenliyorlar, faaliyetleri hakkında Çalışma Ekonomisi bölümündeki diğer öğrencileri bilgilendiriyorlar. Bu arada, kendi derslerinie çalışıp, hobilerini de yapıyorlar tabi.

 ÇEKAT’ın nasıl bir topluluk olduğunu veya diğer topluluklardan farkını anlamak için şu örnek yeterli olacaktır sanırım...

 Çalışma Bakanlığı’na bir gezi düzenlemek istediler. Oraya cümbür cemaat gidilmez. ÇEKAT’a 25 kişilik bir kontenjan tanındı. Çalışma Ekonomisi bölümünde de bu geziye yoğun bir ilgi oluştu. Gitmek isteyen çok, kontenjan az.

 Böyle bir durumda ÇEKAT yönetiminin nasıl bir tavır sergilemesi beklenir?

A) Başkan ve yönetim kurulu üyeleri geziye gider, kalan kontenjan için çöp çekilir.

B) Başkan ve yönetim kurulu üyeleri geziye sevdiği arkadaşlarını götürür.

C) İlk başvuran 25 kişi gibi bir metot seçilir, sessizce bir gezi düzenlenir.

D) Geziye katılmak isteyenlerden likitide istenir, varlıklı öğrenciler geziye gider.

E) Hiçbiri

 Doğru cevap E şıkkı yani hiçbiri... Geziye katılmak isteyen tüm öğrenciler arasında kura çekildi. ÇEKAT başkanı ve yönetim kurulu üyeleri de kuraya katıldı. Kurada adı çıkan 25 öğrenci Çalışma Bakanlığı gezisine katılmaya hak kazandı.

 Bu neden önemli? Çalışma Ekonomisi bölümünde okuyan her öğrencinin hayalidir: Çalışma Bakanlığı’nı gezip görmek. Bu fırsat kolay kolay bulunmaz. ÇEKAT yönetimindekiler şunu diyebilirdi: ‘’Bu topluluğun başı biziz, geziyi biz düzenliyoruz, kimin gelip kimin gelmeyeceğine biz karar veririz.’’

 Bunu yapmadılar.  Diğer öğrencilerle birlikte kuraya katılıp, yüzde 99 olan şanslarını yüzde 9’a düşürdüler. Bu devirde bu erdem kimde var?

 İcraatiyle, adaletiyle, liyakatiyle ve asaletiyle ÇEKAT örnek bir topluluktur.

 Bahtları açık olsun...

boya.jpg

 Her türlü soru görüş ve gönerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 3394 defa okunmuştur
Tebrikler
Ahmet Medeni
Tek Kelimeyle tebrikler diyorum.
02 Mart 2013 Cumartesi 00:13
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri