Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

Öz Öz Öz

29 Mayıs 2013 Çarşamba

 Bir bilgeye sormuşlar: Dünyada en çok kimi seversin? Terzimi severim, diye cevap vermiş. Soruyu soranlar şaşırmış. Dünyada sevilecek o kadar çok kimse varken neden terzi? Diye sormuşlar. Bilge bu soruya şöyle cevap vermiş: Ben terzimi severim çünkü ona her gittiğimde, benim ölçümü yeniden alır. Ama ötekiler öyle değildir. Bir kez benim hakkımda karar verirler. Beni hep o kalıpla ve aynı gözle görürler.

 Terzi bir arkadaşım var benim. Önyargısı olmayan, peşin hükümde bulunmayan, kin gütmeyen, inat etmeyen… Fırsatını buldum laf sokayım demez, zeytinyağı gibi üste çıkayım diye düşünmez. İstilâ insanı değildir. Eski defterleri sürekli karıştırmaz, olay ve olgulara sadece kendi penceresinden bakmaz. Bir terzi arkadaşım var benim, özünü görebildiğim, özümü görebilen…

 Sıkıntılı bir zaman diliminde tanıştım onunla. T9 uyuzluğu içerisinde Le Hayat yaşan kişiler beni bunaltmıştı. Düz yürüyen yengeçlerle uğraşıyordum. Mavi ve beyaza çalıştırıp siyahtan soranlar, sözlerinin arkasında değil yüz metre yakınında bile durmayanlar ve daha niceleri… Kısa ve uzun aralıklarla hasbihal ediyorduk terzi arkadaşımla. Aradan bir süre geçti. Terzi arkadaşımda bir farklılık sezdim. Bir şeyleri doğru yapma konusunda veya doğru bir şeyler yapma konusunda endişesi yoktu. O bunları içinden gelerek yapıyordu.

 İyi olmak, düzgün durmak veya prensipli yaşamak. İsteyince olur, deneme yanılma yoluyla doğrusu bulunur, yaptığın hatayı telafi edebilirsin de. Öte yandan çift kat sürünce güzel duran ojeler var. Tıpkı alışınca yadırgamadığımız insanlar gibi… Fakat terzi arkadaşım başka. Onu diğerlerinden ayıran, farklı yapan, terzi yapan büyük bir meziyeti var: Adil olmak.

 O adil bir insan.

 Kişilerin söz ve hareketlerini tarafsız bir şekilde değerlendirir. Bunun yaparken ben doğrucuyum diyerek kusur bulmaya çalışmaz. İnsanların dezavantajlı özelliklerini dikkate alır. Suçlu kendi ise tatlandırıcı katmadan dile getirir. Ruhu asil bir insan terzi arkadaşım. Onun hayat penceresini gördükten sonra birçok sefer kendimi sorguladım. Beslendiğim hayat pınarlarının kurnalarını ve  oluklarını tekrar etüt ettim.

 Bazı olaylar yaşandı, istemeden kırdım terzi arkadaşımı. Otobüsün üzerinde giderken kafası köprüye çarpan adam gibi oldum. Nasıl böyle bir hata yaptım neden zamanında eğilmedim bilemiyorum. Oysaki ben helikoptere binerken eğilinmesi gerektiğini bile bilen bir insandım…  Kırıldı, incindi ama ''Vay sen şöylesin, vay sen böylesin'' diye başıma kakmadı. Yapıcı üslubunu muhafaza etmesini bildi. İçinden çıktığı sütü temiz bırakan bir kaşık. Evet, terzi arkadaşımı en kapsamlı ifade eden tanım bu.

 Teşekkür ediyorum arkadaşım. Ben seninle karanlığı hiç yaşamadım.

kok.jpg

 Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 2352 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri