Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

Plastik Fabrikasında Çalışmak

03 Haziran 2015 Çarşamba

 Ağır işler denilince hepimizin aklına aşağı yukarı aynı şeyler gelir. Kömür ocağında çalışmak, inşaatta çalışmak, çimento fabrikasında çalışmak, tarlada ırgatlık, depo işi, demir işi vb. Bu işlerde çalışmak kas gücü ve sabır gerektiriyor. Sırtın, omzun ve iradenin güçlü olması gerekiyor. Plastik fabrikasında çalışmak da ağır işler sınıfına giriyor. Ancak bu durum az kişi tarafından biliniyor.

 Plastik ürünler vatandaşlar tarafından genellikle hakir görülür. Çok kolay üretilen, çok değersiz bir ürün gibi algılanır.

 Halbuki gerçek hiç öyle değil.

* Plastik fabrikasında çalışmak, beş kişinin yapacağı işin iki kişiye yaptırılmasıdır.

* Plastik fabrikasında çalışmak, dolu çuvalları 4 metre yüksekliğindeki kamyon damperinin içine fırlatmaktır.

* Plastik fabrikasında çalışmak keski ile kanka olmaktır. Zaman içerisinde sizin bir uzvunuz haline gelir. Birçok işe yarar ve herkese lazımdır.

* Plastik fabrikasında çalışmak, öğlen olup yemekhaneye giderken zihninizde şampiyonlar ligi müziği çalmasıdır.

* Plastik fabrikasında çalışmak, beyazı değil siyahı sevmektir. Evet, dünyanın her yerinde beyaz sevilir fakat plastik fabrikalarında siyah sevilir. Beyaz plastik serttir ve kötü kokar. Siyah plastik yumuşaktır ve kokusu azdır.

* Plastik fabrikasında çalışmak, yağmur yağarken çatının hışırtısını dinleyip yüreğini ferahlatmaktır.

* Plastik fabrikasında çalışmak sabah işe giderken zihninizde ada konseyi müziği çalmasıdır. Plastik fabrikaları sürprizlerle doludur ve o gün ne ile karşılaşacağınızı bilemezsiniz.

* Plastik fabrikasında çalışmak, aktamar ve marka içen tiryakilerle karşılaşmaktır.

* Plastik fabrikasında çalışmak, bir saniyenin ne kadar uzun olduğunu anlamaktır. Hele o son bir satt geçmek bilmez. Yelkovan ölmüştür sanki.

* Plastik fabrikasında çalışmak, cüzdanı çıkarıp aile bireylerinin fotoğrafına bakmaktır.

* Plastik fabrikalarında yangın söndürme tüpleri formalite icabı değil gerçekten vardır. Çok sayıda ve büyük yangın söndürme tüpü bulunur.

* Plastik fabrikalarının en önemli özelliği kokudur. Zihne etki eden bu koku, kişiyi sakinleştirir, refleksleri azaltır. Plastik fabrikalarında gerilim tartışma olmaz.

* Plastik fabrikasında çalışmak, öğlen küçük ve lezzetli bir börek yemektir.

* Plastik fabrikasında çalışmak, el kaslarının güçlenmesidir. Bir ay sonra maaşı avuca almak için, çalışırken avuçların yanmasıdır.

* Plastik fabrikasında çalışmak, bahçeye çıkınca yeniden doğmuş gibi olmaktır. Temiz hava plastik fabrikasında çalışanların azmini artırır.

* Plastik fabrikalarında en çok dinlenilen şarkıcılar Orhan Esen ve Cavit Karabey’dir.

* Plastik fabrikasında çalışmak, mutsuzlukları hayal kırıklıklarını kırmaya yani geri dönüşüme götürüp umut elde etmektir.

* Plastik fabrikasında çalışmak, Kadir Savun gibi akil, tecrübeli, merhametli insanlar ile birlikte çalışmaktır. Fakat bir iki tane Hayati Hamzaoğlu vardır.

 İşte böyle.

 İster mandal, ister yoğurt kovası, ister sandalye, ister boru… Plastik bir ürün görürseniz, akşama kadar durmadan çalışan, çalışırken dili damağı kuruyan işçilerin emeği olduğunu bilin.

plasd.jpg

 Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 4990 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri