Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

Psikolog Olsaydım

07 Aralık 2013 Cumartesi

 Arkadaşlarım soruyor: ‘’Nasıl bu kadar sakinsin? Nasıl bu kadar insancılsın? Nasıl bu kadar sabırlısın? Nasıl bu kadar bakış açın geniş?’’ Cevap veriyorum: ‘’Ben yüksek vasıflı insanların arasında büyüdüm. Güzel ahlakı onlardan öğrendim.’’ Riyakar, inatçı ve çıkarcı hiç olmadığım için birçok arkadaşım şaşırır. ‘’Sen psikolog olmalıymıştın’’ derler.

 Psikolog olsaydım bazı insan türlerini incelemek isterdim. Elde edeceğim sonuçlar merak katsayımı asgari düzeye çekerdi.

 * Bazen sigara içenler

 Bunlarda nasıl bir irade var cidden merak ediyorum. İki gün sigara içer, beş gün içmez. Üç ay az içer,  dört ay çok içer. Sigarayı ücretsiz bulursa içer, bulamazsa içmez. Bazen sigara içenleri gördükten sonra, sigarayı bırakmanın zor olmadığını düşünüyorum. Sigara etraftaki kişilere mesaj verme aracı olmuş. Kişiler bir sigara yakarak ''Bak benim derdim var ama havam da var'' demek istiyor.

 * Counter oynayan liseliler

 Bunlara internet kafelerde sıkça rastlarım. Koşarak geliyor ve büyük bir motivasyonla counter oynuyorlar. Yakın arkadaşlar birbirine ağır küfürler ediyor, rakip takım oyuncularına lakap takıyorlar.  Artniyetli olarak yapmıyorlar tamamen profesyonel. Oyun bitince herşey normale dönüyor, mutlu bir şekilde ayrılıyorlar internet kafeden. Stresten kurtulmanın en pratik yolunu bulmuşlar.

 * Suçlulara olumlu bakanlar

 Bunlarda vicdan var mı çok merak ediyorum. Suçluların tutuksuz yargılanmasını, az ceza almasını, hapishanelerin otel konforunda olmasını istiyorlar. Savundukları canlılar, suçlu değil kader mahkumuymuş. Herşey bir anda olup bitmiş, ne olduğunu anlayamamış canlı. Hoşgörülü olunmalıymış! İnsanın aklını kullanaması, hatalardan ders çıkaramaması üzücü bir durum.

 * Güzel kızları aldatan erkekler

 Bunlara ne denilmeli bilmiyorum. Daha önce sevgilisi olan ve güzel olarak nitelendirilen kızların birçoğu aldatılmış. Kızların kalbi kırık, güven duygusu komada… Erkek güzel kızla sevgili olmak için birçok emek sarf ediyor. Fakat daha sonra onu vasat bir kızla aldatıyor. Bu nasıl bir kafa yapısıdır çözemiyorum. Hangi savunma mekanizmalarını kullandıklarını merak ediyorum.

 * Çay manyakları

 Çay manyaklığı, çay tiryakiliğinin bir sonraki aşaması. Bir insan niye çay tiryakisi olur anlarım. Fakat çay insanların psikolojisini nasıl bu kadar etkileyebiliyor anlam veremiyorum. Çay manyakları hayatın merkezinde çay olduğunu düşünüyor. Tüm zorlukların üstesinden çay içerek gelinebileceği fikrindeler. Çayın sadece bir içecek olduğunu nasıl unuttular merak ediyorum.

o-an3.jpg

 Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 4410 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri