Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

REYHANLI’YA OLAN MERAK

14 Mayıs 2013 Salı

 Facebook ve Twitter’da kuyruklu bir iddia dolaşıyor. ‘’Reyhanlı’daki gerçekler gizleniyormuş. İki yüze yakın kişi ölmüş. Muhabirlerin bilgi aktarması engelleniyormuş. Televizyon kanalları Reyhanlı’nın hâlini yeteri kadar yansıtmıyormuş.’’ Bu iddiayla ilgili yazı ve fotoğraflar Facebook ve Twitter’da sıkça paylaşılıyor. Facebook ve Twitter kullanıcıları sert yorumlar yaparak farkında olmadan alet oluyorlar.

 Lise çağındaki bir genç bu iddiaya inandığını belirtse yadırgamam. Kolay kanabilen ve kolay yönlendirilebilen bir yaş grubu... Yetişkin insanların bu iddiaya kanması ise üzücü bir durum. Nasıl bu kadar sığ bakabiliyorlar anlam veremiyorum. Reyhanlı’daki tabloyu merak edenlere soruyorum. Neyi görmek istiyorsunuz? Kömüre dönmüş naaşları mı? Parçalanan kafatasını mı? Kopan kol ve bacakları bir araya getiren görevlileri mi? Ölen akrabasının başında bekleyen insanları mı?

 Hatay’ın Reyhanlı ilçesine yüz tane fotoğrafçı gönderelim. Onları serbest bırakalım. Her biri bin tane fotoğraf çeksin. Ertesi gün bu fotoğraflar gazetelerde boy boy yayınlansın. Manşetleri ''Reyhanlı’daki Acı Tablo'' süslesin. Gazeteyi eline alanlar; sağ gözü çıkmış, sol yanağı kopmuş bir insan fotoğrafıyla karşılaşsın. Hatta şöyle yapalım. Fotoğrafçılar morglara ve adli tıpa da gitsin, orada da fotoğraflar çeksinler.

İstediğiniz bu mu?

 Patlamalarda ölen insanların fotoğrafları basın kuruluşlarında yayınlansa, uluslararası ajanslar bu fotoğrafları tüm dünyaya servis etse kimin eline ne geçecek? Sizin merakınız gidecek. Peki başka? Bombayı patlatanlara kahkaha attırmış olacaksınız. Aptallığınıza gülecekler. ''Vay be bu kadar ses getireceğini tahmin etmemiştik'' diyecekler.

 Tersten düşünelim. Alışveriş yapmaya gidiyordunuz, tam bu sırada bir patlama oldu, parçalanarak öldünüz. Fotoğrafınızın çekilmesini, bunun gazetede ve internette yayınlanmasını ister misiniz? Birileri merak ediyor çünkü. Onların merakının giderilmesi lazım. Gerçekler gizlenmemeli. Sizin naşınızın ne durumda olduğunu bilmek istiyorlar. Yakınlarınız görüyor ve biliyor ama yetmez, milyonlara ulaşmalı.

 Böyle bir durumda olsanız hangisini seçerdiniz? Haberlerde görüntü olarak yer almayı mı yoksa bir an önce cenaze töreni yapılıp gömülmeyi mi?

 İki tane büyük patlama oldu ve patlama bölgesinde bina kolonları dışında sağlam bir şey kalmadı. Daha neyi merak ediyorsunuz? Hangi parça eksik? Aklınıza yatmayan nedir? Patlamalar gerçekleşti. Büyük bir kalabalık toplandı. Olay yerine polis, ambulans ve itfaiye geldi. Emniyet şeridi çektiler. Yaralıları civardaki hastanelere gönderdiler. Ölenler morga kaldırıldı. Hastahane kayıtları sırasında sayılar belirlendi ve bu sayılar toplandı. 50 ölü 200 yaralı...

 Ölen veya yaralanan bir kişiyi düşünelim. Bu kişinin yüzlerce akrabası var. Akrabaları her yerde bu kişiyi arayacak. Öldüyse defin işlemi yapacaklar, yaralandıysa hastahanede başında bekleyecekler. Son açıklanan bilgiye göre 50 vatandaşımız hayatını kaybetti. Facebook ve Twitter’da dolaşan kuyruklu iddiaya göre ise 177 kişi ölmüş. Aradaki fark 127! Nereye gitti bu 127 kişinin naaşı? Kepçeyle çukur kazıp topluca gömdüler mi? Kafanız alıyor mu hiç? Kaç kişi öldüyse kimlik tespiti yapılır. Ailelerine haber verilir. Zaman kaybetmeden cenaze töreni yapılır. Ölen vatandaşları saklamaya kimse teşebbüs etmez. 2013 yılında yaşıyoruz....

 11 Eylül’de Dünya Ticaret Merkezi’ne yapılan uçak saldırısını hatırlayalım. Çok uzaktan çekilmiş bir kamera görüntüsü dışında görüntü var mı? Yok. Asya ve Avrupa ülkelerinde de zaman zaman patlamalar oluyor. O ülkenin haber ajansının çektiği yirmi saniyelik görüntü dışında görüntü var mı? Yok. O görüntülerden de hiçbir şey anlaşılmaz. Ambulansı, ağaçları filan çekerler... O ülkelerde yaşayan vatandaşların kamerası, fotoğraf makinesi, cep telefonu yok mu? O ülkelerde muhabir ve kameraman yok mu? Bol miktarda var. Peki neden patlama sonrası görüntüler bize ulaşmıyor?

 Çünkü bilinçlendirilmişler!

 Bomba patlatarak halkı öldürenlerin hedefi ''kaos'' meydana getirmektir. Bu sağlamanın en kolay yolu, patlama sonrası yaşanan can pazarının geniş kitlelere ulaşmasını sağlamaktır. O can pazarını gören kişiler korkar, güveni azalır ve endişeye kapılır. Bunu engellemenin, bomba patlatanları sevindirmemenin yolu akıl süzgecidir. Uzak plan, detayı olmayan görüntüler yayınlanır.

 Alışmışız üçüncü sayfa haberlerine... Para için onurunu satan basın mensuplarına... Her şeyi tüm çıplaklığıyla görmek istiyoruz. Artık bu kafanın değişmesi lazım!

reyhanli.jpg

 Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 4230 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri