Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

ŞAMPOLYON VE SÜRE

04 Mayıs 2015 Pazartesi

  Mısır’daki piramitler ve ilginç özelliklerini hepimiz biliriz, duymuşuzdur. İçindeki odaya yılda iki kez güneş giriyormuş, içine konan süt yoğurt oluyormuş, içinde cihaz çalışmıyormuş vb. Bilmediğimiz şey ise piramitlerin nasıl yapıldığı. En hafifi 2.5 ton olan 2.5 milyon taşın nasıl taşındığı, düzgün bir şekilde nasıl üst üste yığıldığı, 150 metre yükseğe nasıl çıkarıldığı mantıklı bir şekilde açıklanamıyor.

 Piramitlerin nasıl yapıldığını düşünmekten çok, piramitleri yapabilen bir uygarlığın niye yıkıldığını düşünmek gerekiyor bence. 2015 yılında gelişmiş ülkelerin aynısını yapamayacağı piramitleri yapan bir uygarlık niye yıkılmış olabilir? Evet. Bugün yapılamayan, nasıl yapıldığı bile anlaşılamayan piramitleri bundan 5 bin yıl önce yapan uygarlık yıkıldı.

 M.Ö. 30 yılında Roma İmparatorluğu Mısır’ı ele geçirdi. Roma egemenliğindeki 600 yıl boyunca Mısır halkının dini inancı ve dili değişti. Yeni şehirler kuruldu ve yeni kültürler benimsendi. Mısır uygarlığından geriye ıssızlık kaldı. Issız piramitler, tapınaklar, anıtlar ve heykeller. Bir de ne yazdığı okunamayan hiyeroglifler… İlginçtir, Mısır uygarlığı yıkıldıktan sonra 1830 yıl boyunca piramitler ile kimse ilgilenmemiş.

 1830 yıl boyunca Mısır'da ve civar ülkelerde birçok ünlü hükümdar, bilim adamı, mimar, mühendis yetişmiş. Fakat piramitlerin nasıl ve niçin yapıldığı, içinde ne olduğuyla kimse ilgilenmemiş. Defineciler bile umursamamış. Mısır’daki piramitler özgünlüğünü koruyarak 1800 yılına kadar gelmiş.

 Piramitlerin dünyanın ilgisini çekmesi 1800 yılından sonraya denk geliyor. Fransa İmparatoru Napolyon, 1798-1801 yılları arasında Mısır’ı işgal etti. Bu işgal sırasında Fransız bilginler piramitleri ve diğer mimari eserleri yakından inceledi. Bu incelemelerin sonuçları Avrupa’da büyük yankı uyandırdı ve Mısır piramitlerine yoğun bir ilgi başladı. Seyyar Tayyar’ın deyimiyle Patladı gitti.

 Avrupalı arkeologlar ve defineciler piramitlere hasar verip, tarihi eserleri yağmalamaya başladı.

Herkes, Mısır’da tarihi eser bulup, Avrupa’da satıp para kazanma derdindeyken bir Fransız başka bir şey düşünüyordu:

 Acaba hiyerogliflerde ne yazıyor?

 Hiyeroglif mısır uygarlığının yazısıydı. 5 tonluk taşları, düzgün bir şekilde kesip, harç kullanmadan, arasında milimetrik boşluk olmayacak şekilde üst üste yığıp 150 metrelik piramitleri yapan bir uygarlık, acaba hiyerogliflerde neler anlatıyordu.

 Bunu düşünen Fransız Şampolyon’du. Şampolyon bir tarihçi ve dilbilimciydi. 20 dil biliyordu. Gençlik yıllarından itibaren hiyerogliflere merak sarmıştı.

 Şampolyon’dan önce birkaç dilbilimci hiyeroglifleri çözmeye çalışmış, kısa sürede vazgeçmişler.

 Olayın zorluğunu biraz düşünelim.

 Türkçe’de 29 harf var, etrafımızda herkes Türkçe konuşuyor, bir vatandaş okumayı bir öğretmen sayesinde 4 ayda öğrenebiliyor.

 Eski Mısır dilini 1800 yıldır kimse konuşmuyor. Hiyerogliflerde 700’den fazla işaret var. Bunların kaç tanesi harf, kaç tanesi şekil bilinmiyor. Hiyeroglifler sağdan sola mı soldan sağa mı okunuyor bu bile bilinmiyor.

 Bu nedenle dil bilimciler hiyeroglifleri çözmeyi çok meşakkatli olarak görüp vazgeçmişler.

 Şampolyon hariç.

 Şampolyon hiyeroglifleri okumak için uzun yıllar uğraşmış. Fakat imkanları kısıtlı. Avrupa’da araştırma ve inceleme yapılabilecek yeterli hiyeroglif yok. Hiyerogliflerin yazılı olduğu taşlar Mısır’da, papirüs adı verilen kağıtlar zenginlerin deposunda.

 Fırsat Şampolyon’un ayağına gelmiş.

1800’lü yılların ilk çeyreğinde Mısır’dan Avrupa’ya  hiyeroglif yazılı büyük bir taş getirilmiş. 1 metre uzunluğunda, 760 kilogram ağırlığında…

 Şampolyon bu taşı iki yıl incelemiş. İki yıl sonunda kalp atışları hızlanmış, gözbebekleri büyümüş ve hiyeroglifleri okumaya başlamış.

 4 yıl sonra en büyük hayaline kavuşmuş. Mısır’a gidip 2 yıl boyunca tarihi eserleri inceleyip hiyeroglifleri okumuş.

 Mısır’dan döndükten 18 ay sonra, çalışmalarını tamamlayamadan, beyin kanamasından ölmüş.

 Şampolyon öldü mü öldürüldü mü bilmiyoruz. Okuduklarının yani bildiklerinin yüzde kaçını anlattı bunu da bilmiyoruz. Ondan geriye kitap kalmadı. Belki piramitlerin nasıl yapıldığını öğrendi, belki Mısır hazinelerinin yerini öğrendi. Kimseye anlatmadı.

 Herkes hiyeroglifleri çözemez ama herkesin çözebileceği kendi hiyeroglifi vardır.

 Bu sene bir kişi ile tanıştım. Hiyeroglifleri okuyan Şampolyon’dan daha mutlu oldum.

 Çölün ortasındaki piramitler gibi sağlam ve zarif. Onunla tanışınca Şampolyon'un piramitleri ilk gördüğü an gibi heyecanlandım. Onu tanıdıkça piramitlerin serin ve dar koridorlarında yeni keşifler yapıyor gibi oldum. O bana binlerce yıl uzaktan gelen bir mesaj gibiydi. İnsanların ne olduğunu değil nasıl olması gerektiğini gösteriyordu. Etrafı kum, o ise görkem ve estetik... Kötü yönleri yok mu? Tabi ki var. Kötü yönleri kornetin çikolatalı dibi gibi.

sampo.jpg

  Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 2662 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri