Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

ŞEHZADE MUSTAFA VE HAYAT

14 Şubat 2014 Cuma

 Haftalardır tanıtımı yapılıyordu. Diziseverlerin merakla beklediği sahne sonunda gerçekleşti. Nahcivan Seferi için orduya katılan Şehzade Mustafa çadırda boğduruldu. Bu sahne bazı izleyiciler üzerinde büyük etki bırakmış. İnternet aracılığıyla cahilce veya kasıtlı yorumlar yapıldı. Osmanlı tarihinin en büyük trajedisi. Bu nasıl vicdan? İktidar hırsı evlat katili yaptı. Yürek dağlayan ölüm. Mustafa’ya kıydılar…

 Dikkatimi çekti. Bu yorumları yapanların çoğunun tarih ve bilimle alakası yok. Sorsak, Şehzade Mustafa’nın hangi yüzyılda yaşadığını bilmezler. Bu kafayla, Kanuni Sultan Süleyman’ı eleştiriyorlar.

 Buluştukları ortak nokta, bir baba oğluna bunu nasıl yapar?

Osmanlı Devleti gibi gelişmiş bir medeniyet dar ve duygusal açıdan bakarak algılanamaz. Şehzade Mustafa olayının aslını ve astarını soru cevap yoluyla aktarmak istiyorum.

* Şehzade Mustafa öldürülen ilk Osmanlı şehzadesi miydi?

- Hayır. Osmanlı Devleti’nin kuruluşundan itibaren hanedanın erkek mensupları çeşitli nedenlerle öldürülmüştü. Osman Bey amcası Dündar Bey’i, 1. Murat oğlu Savcı Bey’i, Yıldırım Bayezid kardeşi Yakup Bey’i, 1. Mehmet kardeşleri İsa Çelebi ve Musa Çelebi’yi, 2. Murat oğlu Şehzade Alaaddin’i, Yavuz Sultan Selim kardeşleri Şehzade Ahmet ve Şehzade Korkut’u öldürtmüştür.

* Şehzadeler niye öldürülüyordu?

- Her şehzadenin tahta çıkma şansı vardı. Padişahı sevmeyenler şehzade etrafında toplanıyordu. Devletin parçalanıp bölünmesini engellemek için tahta çıkan padişah şehzadeleri öldürtüyordu.

* Madem öldürülecekler, padişahların niye birçok şehzadesi oluyordu?

- Padişahtan ölünce yerine geçecek erkek çocuk olmazsa devlet yok olurdu. Hastalık, suikast, erken ölüm gibi tehlikeler nedeniyle Osmanlı padişahlarının birçok şehzadesi olmuştur.

* Şehzadeler öldürülmese ne olurdu?

- Osmanlı Devleti’ni en çok uğraştıran konulardan biri şehzade isyanlarıdır. Bu isyanların en çok bilinenleri Cem Sultan, Düzmece Mustafa, Savcı Bey ve Orhan Çelebi isyanlarıdır. Bu isyanlar sırasında onbinlerce Osmanlı askeri hayatını kaybetmiş, seferler ve yatırımlar durmuş, devletin gücü zayıflamıştır.

* İlla öldürmek şart mıydı? Başka yolu yok muydu?

- Şehzadeler ileride padişah olma hayaliyle büyütülüyordu. Padişah olamayan bir şehzade devlet için büyük bir tehditti. Çevresindeki kimseler ve dış ülkeler tarafından isyan edip tahta çıkmaları için teşvik ediliyorlardı.

 - Osmanlı Devleti’nden önceki Türk devletleri 80-100 yıl yaşayıp taht kavgaları sonucunda yıkılmıştır. Devlet yıkılınca da savunmasız kalan Türk halkına düşmanlar eziyet etmiştir. Osmanlı Devleti’nde şehzadeler öldürülerek padişaha olan bağlılık artırılıyordu. Yani bir şehzadenin öldürülmesiyle hem devletin yıkılması engelleniyor hem de yüzbinlerce insanın hayatı kurtuluyordu.

* Şehzade Mustafa niye bu kadar çok seviliyordu?

- Zekiydi, kabiliyetliydi, cesurdu, yardımseverdi, vizyonu genişti, olgundu, savaşçıydı. Amerika kıtasının keşfi ve yeni ticaret yollarının bulunmasıyla İpek Yolu ve Baharat Yolu önemini kaybetti. Bu durum Osmanlı Devleti'nin gelirlerini azalttı. Osmanlı Devleti yine güçlüydü fakat halkın cebindeki para azalmıştı. İbrahim Paşa’dan sonra iyi bir sadrazam çıkmadı. Sefere az gidiliyor ve istenilen sonuç alınamıyordu.

 - Ekonomik krizden bunalan halkın tek umudu Şehzade Mustafa'nın tahta çıkmasıydı. Şehzade Mustafa’nın tahta çıkmasıyla doğuya batıya müthiş seferler yapılacak, büyük ganimetler toplanacak ve Osmanlı Devleti eski zenginliğine kavuşacaktı. Halk ve askerler böyle düşünüyordu. Şehzade Mustafa gelecek dertler bitecek…

* Şehzade Mustafa bir an evvel tahta çıkmak istiyor muydu?

- Kanuni Sultan Süleyman’ın saltanatı uzun sürmüştü, yaşlıydı ve hastaydı. Her an ölebileceği düşünülüyordu. Kanuni Sultan Süleyman ölünce Şehzade Mustafanın karşısında durabilecek bir beşeri kuvvet yoktu. Bu nedenle Şehzade Mustafa doğal yoldan tahta çıkacağı günü bekliyordu.

* Şehzade Mustafa’nın öldürülmesinde Hürrem Sultan ve Rüstem Paşa’nın etkisi var mıdır?

- Hiçbir etkileri yoktur. Osmanlı padişahları küçük yaşlardan itibaren  çok disiplinli bir eğitim alır ve ülke yönetecek şekilde yetiştirilirdi. Hürrem Sultan ve Rüstem Paşa, Kanuni Sultan Süleyman’ı ikna edebilecek kapasitede değillerdi.

* Hürrem Sultan ve Rüstem Paşa Şehzade Mustafa aleyhinde entrika çeviriyor muydu?

- Halk ve askerler Şehzade Mustafa’ya büyük saygı duyuyordu. Devletin her kademesinde Şehzade Mustafan’ın sevenleri vardı. Bu kişiler Şehzade Mustafa’ya gelişmeler hakkında bilgi veriyordu. Hürrem Sultan ve Rüstem Paşa’nın Şehzade Mustafa’yı sevmediği doğrudur. Fakat yapabilecekleri pek bir şey yoktu. O dönemde Şehzade Mustafa’yı sevmeyen devlet adamları bulmak zordu.

* Kanuni Sultan Süleyman, Şehzade Mustafa’yı seviyor muydu?

- Şehzade Mustafa yasak olmasına rağmen sakal bırakmış ve kendi adına tuğra çıkartmıştır. Osmanlı Devleti’ndeki valilerle de çeşitli yazışmalar yapıyordu. Bu eylemler Kanuni Sultan Süleyman'ı kızdırmış fakat Şehzade Mustafa’yı cezalandırmamıştır. Çünkü Kanuni Sultan Süleyman Şehzade Mustafa’nın ne kadar yetenekli olduğunu biliyordu ve ölünce yerine onun geçeceğini düşünüyordu.

* Şehzade Mustafa neden öldürüldü?

- Şehzade Mustafa’nın öldürülmesinin nedeni İran ile bağlantısının tespit edilmesdir. Bu tespiti yapan kişi Sokullu Mehmet Paşa’dır. Bir şehzadenin düşman bir devletle bağlantı kurması büyük bir suçtu ve bunun cezası belliydi. İdam…

hayat.jpg

 Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 3902 defa okunmuştur
Kaynak nerede
Hasan KAYNAK
RIDVAN Bey, Biliyorsunuz YAZILARINIZI sürekli takip ediyorum. Bu YAZINIZ da gayet bilgilendirici ancak KAYNAK gosterseydiniz daha iyi olurdu. Selamlar
16 Şubat 2014 Pazar 07:39
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri