Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

SÖNÜK LONDRA

13 Ağustos 2012 Pazartesi

 202 ülkeden 10.490 sporcunun katıldığı 2012 Olimpiyatları’nı geride bıraktık. Dizi tekrarlarının egemen olduğu yaz ekranında olimpiyat müsabakalarını izlemek güzel bir alternatifti. Sporcuların mücadelesi üst düzeydeydi ama Londra Olimpiyatları’nın karnesi kırıklarla dolu. Daha önceki olimpiyatlara göre Londra Olimpiyatları oldukça sönük kaldı.

 Bu yıl 30.’su yapılan modern olimpiyatlar ahbap çavuş ilişkisi nedeniyle bir türlü standarda kavuşamadı. Son yıllarda olimpiyat tertip komitelerinde dolaplar kendini iyiden iyiye hissettiriyor. Olimpiyatların kronik sorunları hala giderilememişken, istikballerini düşünen üyeler nedeniyle yeni sorunlar hayata merhaba demeye başladı.

 2012 Olimpiyat Oyunları’nı düzenlemek için aralarında İstanbul’un da olduğu 9 kent başvuruda bulundu. Bu kentlerden Londra, Paris, Madrid, Moskova ve New York finale kaldı. İngiltere’nin diplomatik gücü nedeniyle (daha önce iki kez olimpiyatlara ev sahipliği yapmış olmasına rağmen) 2012 Olimpiyatları’nın Londra’da yapılmasına karar verildi.

 Çok konuşuldu, nasıl olacağı merakla beklendi, görkemli bir olimpiyat düşüncesi bazı sporseverleri heyecanlandırdı.

Ancak sonuç hüsran!

 Gelişmiş bir ülke olan İngiltere ‘’hiç yoktan iyidir’’ kıvamında bir olimpiyat yaptı. Olimpiyatların tipik bir özelliği olan heyecan ve estetik Londra’da çok arandı fakat bulunamadı.

Londra Olimpiyatları’nın genel bir fotoğrafını çekecek olursak:

 Müsabakaların yapıldığı spor tesisleri soğuk savaş yıllarından kalma gibi, yeterli tanıtım yapılmadığı için çok az seyirci geldi, madalya töreni saatler sonra yapıldı, spor dallarının takvimi bir tuhaf, takım sporları çok gölgede kaldı, olimpiyat oyunlarının logosu ve maskotu çok özensiz, gece yarısı müsabaka yaptırıldı, sporcular medya ile yeteri kadar buluşamadı, katı kurallar nedeniyle sevinçler yarım kaldı, paralimpik oyunlarına gereken önem verilmedi…

 Londra Olimpiyatları ile çıtam yüksek değildi ama bu kadar vasat bir tablo beklemiyordum. 2012 Olimpiyatları İstanbul’da yapılsaydı Türkiye çok daha iyisini yapardı. Londra’da en temel organizasyon eksikleri göze çarptı. Emeksiz yemek olunca sonuç böyle oluyor.

 Türkiye, olimpiyat oyunlarını düzenlemek için yıllardır girişimlerini sürdürüyor. Ancak Türkiye’nin karşısına hep bir duvar var. Türkiye'ye bir türlü verilmeyen olimpiyat düzenleme hakkı Londra’dan sonra Rio de Janeiro’ya verildi. Uyuşturucu çetelerinin cirit attığı Rio de Janeiro’da yapılacak olan 2016 Olimpiyatları bakalım nasıl olacak?

london.jpg

 Not: Türk atlet Merve Aydın'ın aşil tendonundan sakatlanmasına rağmen yarışa devam etmesi Londra Olimpiyatları'ndaki en etkileyici sahneydi. Ülke sevgisi, yapılan işe bağlılık ve özgüven budur.

 * * * * *

 Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 2502 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri