Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

TANTUNİ VE KORYKOS

26 Eylül 2014 Cuma

 Eski çağlarda Mersin diye bir kent yoktu, Tarsus vardı. 7 bin yıllık bir geçmişi olan Tarsus, Roma İmparatorluğu zamanında dünyanın en gelişmiş kentlerinden biriydi. Malikhaneleri, mektepleri, kanalizasyonlu caddeleri, hamamları ve dev kütüphanesiyle büyük bir bilim ve kültür merkeziydi. Geçmişten gelen bu miras sayesinde Tarsus önemini yüzyıllar boyunca muhafaza etti.

 20. yüzyılın 2. yarısında ise değişik bir şey oldu. İnsanlar Tarsus’u es geçip, Akdeniz kıyısına akın etmeye başladılar. Türkiye’nin 39 vilayetinden gelen vatandaşlar yeni bir kent oluşturdu. Bu yeni kente bölgede yaygın olan bir ağaçtan esinlenerek Mersin adını verdiler. Mozaik kelimesinin sosyolojideki karşılığı Mersin’dir. Kısa sürede ve büyük bir uyum içerisinde oluşmuş, her köşesinde harman desenler bulunan bir kenttir.

 Değişik vilayetlerden gelip Mersin’e yerleşen insanların ortak paydası ise tantuni. Bilmeyenler olabilir. Tantuni, kavurmanın ince kıyılmışı. Sinirleri ve yağları alınmış et ince ince kıyıldıktan sonra haşlanıyor. Tavada baharatlar ile birlikte kavruluyor. Maydonoz ve domates katıldıktan sonra lavaşa sarılıyor, limon ve turşu biberle servis ediliyor.

 Tantuni öyle bir şey ki Mersin’de herkes tarafından seviliyor. Kentin her tarafında tantuniciler var. Sokaklar tantuni kokuyor. Genci yaşlısı, zengini fakiri, okumuşu cahili, havalısı sakini bütün Mersinliler, vakit ve nakit buldukça tantuni tüketiyor. Tantuni öyle bir gıda ki, diyet yapan da yiyebiliyor, kilo almak isteyen de yiyebiliyor. Her keseye ve her damağa uygun bir lezzet. 

 Fakat tantuninin şöyle bir özelliği var! Döner, hamburger veya kebap gibi bir standardı yok. Tantuninin tadı, ustadan ustaya büyük farklılık gösteriyor. Yani tantuni yapmayı sonradan öğrenmek zor. Çekirdekten yetişmeniz lazım. Tantuni pişirirken saniyelerin bile önemi var. Ete uygun baharat seçmek seçmek, tavanın kızgınlığını ayarlamak büyük maharet istiyor.

 Mersin dışında en güzel tantuni yapan yer ise Ankara’daki Korykos Tantuni. Beşevler semtinde Degol Caddesi üzerinde bulunan Korykos Tantuni küçük ama meşhur bir lokanta. Üniversite öğrencilerinin, beyaz gömleklilerin ve yürüyüş yapanların uğrak yeri. Gece saat üçe kadar açık. Sıcak bir ortam ve fiyatları çok uygun. Tantuni gözünüzün önünde hazırlanıyor ve tava başındaki ustanın şovu büyük bir görsel şölen oluşturuyor. Tantuniden sonra taze çay ikramı var. Dilerseniz biraz kalıp arkadaşınızla sohbet edebilirsiniz.

 Hani böyle ne aç ne toksunuzdur, ne mutlu ne mutsuzsunuzdur, ne hasta ne sağlıklısınızdır. Canınız değişik birşey yapmak ister. İşte böyle anlarda yapılabilecek en güzel şey tantuni yemek. Mersin'e veya Ankara’ya yolunuz düşerse mutlaka tavsiye ederim. Mutluluk hormonlarınızı tam kapasite çalıştıracaktır.

tant.jpg

 Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 6362 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri