Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

TAŞTAN DEFTER İMALİ

13 Şubat 2013 Çarşamba

 Ufak tefek ihtiyaçları almak için bir kitap-kırtasiye mağazasına gittim. Mağazadaki huzurlu ortam beni mavi önlüklü günlerime götürdü. Ne güzel günlerdi… O günleri yad ettikten sonra alacağım gereçleri aramaya koyuldum. Ambalaj lastiği aldım, plastik kart koruyucu aldım, daksil aldım. Sıra defter almaya gelince kararsızlık katsayım arttı. Defterleri albenisi yüksek, hangisini alacağına karar vermek zor…

 Nerede o eski defterler, nerede bugünkü defterler? Eskiden defterlerin yanında naylon kaplık satılırdı. Mağazada sağa sola baktım kaplık yok, çünkü defterlerin hepsi telli. Şimdiki çocuklar şanslı, defter kaplama dertleri yok! Raflardaki defterleri incelerken gözüme kahverengi bir defter ilişti. Üzerinde su geçirmez taş kağıt yazıyor. Defterde bir anormallik var mı diye elime alıp sayfalarını karıştırdım. İlk sayfasında açıklayıcı bilgilere yer verilmiş:

 Bu defterde kullanılan kağıt tamamen doğal taş ve kayalardan üretilmiştir. Bu kağıdın üretimi için hiç ağaç kesilmemiştir.

 Yenilikleri takip eden biri olarak daha önce taştan defter üretildiğini hiç duymamıştım. Şaşırakaldım... Bildiğimiz defter fakat içeriğinde selüloz yok. Fiyatına baktım, diğer defterler ile hemen hemen aynı. Taş ve kayalardan nasıl defter üretilir? sorusu zihnimi kemirmeye başladı. Taştan defterin ve diğer gereçlerin ücretini ödeyip mağazadan ayrıldım. Akşam internette taştan defterler ile ilgili mini bir araştırma yapınca sevindirici sonuçlara ulaştım.

 Ülkemizde taştan defter imalinin bir yıllık bir geçmişi var. Yeni bir teknoloji… Taştan kağıtlar hem çevre dostu, hem su geçirmez, hem dayanıklı. Ayrıca taştan kağıtların geri dönüşümü daha kolay ve üretiminde asit kullanılmadığı için sağlığa zararsız. Taştan kağıtların kendine has ve hoş bir kokusu da var...

 Peki bütün bunlar nasıl oluyor? Taştan kağıt üretimi ile selülozdan kağıt üretimi arasında çok ciddi biçim farklılıkları var. Varılan nokta aynı fakat güzergah farklı.

 Selülozdan bir ton kağıt üretebilmek için 17 büyük ağaç kesiliyor, 4 bin kilowatt elektrik harcanıyor ve 30 ton su tüketiliyor. Ayrıca doğaya zehirli gazlar salınıyor. Taştan bir ton kağıt üretebilmek için ise doğal taş taş ve kayalar öğütülerek toz haline getiriliyor. Bu toza özel katkı maddeleri ilave edilerek kağıt üretilmiş oluyor.

 İkisinin de maliyeti hemen hemen aynı. Birinde 17 ağaç kesiliyor, birinde hiç ağaç kesilmiyor. Hangi yoldan kağıt üretmek daha mantıklı? Akıl ve mantık taştan kağıt üretmeyi ve kullanmayı emrediyor. Baltaları eline alan, uzun ipleri beline takan soluğu ormanda alıyor. Ağaç dikip büyüten yok, kesen çok... Ülkelerin akciğerleri olan ormanlar giderek azalıyor.

 Taştan kağıt üretimini destekliyor ve yaygınlaşmasını diliyorum. Hiç ağaç kesilmeden kağıt üretiliyor. Bundan daha güzel birşey olabilir mi? Ağaçların görevi kariyerlerine kağıt olarak devam etmek değil, on yıllar boyu havayı temizlemek olmalı. Gelecekte temiz hava soluyabilmek için taştan deftere geçiş yapmalıyız...

defter1.jpg

 Not: Taştan üretilen bir kağıt suyla temas ederse kuruyunca eski haline dönüyor. Bu nedenle su geçirmez kağıt olarak anılıyor.

 * * * * *

 Her türlü soru görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 11596 defa okunmuştur
Rica ederim
Rıdvan Palabıyık
Bilgi kar topu gibidir, yuvarlandıkça büyür.
13 Şubat 2013 Çarşamba 22:26
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Teşekkür
Songül E.
Taştan kağıt üretildiğini ilk sizden duyuyorum.Bana yeni ve faydalı bir bilgi öğrettiğiniz için teşekkürler.Çalışmalarınızda başarılar.vesselam
13 Şubat 2013 Çarşamba 20:04
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Teşekkür ediyorum
Rıdvan Palabıyık
Ekonomik nedenlerden dolayı üretici firma yeteri kadar reklam yapamamış ama dağıtım ağı iyi. Talep arttıkça taştan defterlerin arzı da artacaktır.
13 Şubat 2013 Çarşamba 19:55
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Çok ilginç..
Gülsen Nurdoğan
Çok ilginç. Ben de güzel defterleri çok severim. İlk fırsatta kitapçıma bunu soracağım. Faydalı bir yazı. Elinize sağlık..
13 Şubat 2013 Çarşamba 18:11
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri