Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

TETKİK VE ÇİLEK

29 Ağustos 2013 Perşembe

 Hastahanede tetkik için kan almak istediler. Kolumu uzatıp beklemeye başladım. Hemşire hanım büyük bir dikkatle iğneyi hazırladı ve dirseğime yakın bir damardan kan aldı. Daha sonra da kan alınan yere bastırmam için küçük bir bant verdi. Bantı bastırırken kolumdaki damarlar dikkatimi çekti. Düşündüm… Damarlarımız renkli ve belirgin olmasaydı ne olurdu? Derinin ve etin altındaki damarlar nasıl görünüyor?

 Nasıl göründüğünü bilmiyorum ama iyi ki görünüyor. Damarlarımız renkli ve belirgin olmasaydı kan vermek acı bir işlem olacaktı. Hemşireler kan alırken hastaların canı çok yanacak ve uzun işlemler sonucunda kan alınabilecekti. Petrol arama çalışmaları gibi olacaktı bir nevi... Bazı hastalar kan vermek istemeyecek ve sağlık birimlerinde tartışmalar yaşanacaktı. Çok basit bir işlem olan kan almak eziyete dönüşecekti.

 Kolumu iyice sıktım, kolumdaki damarların neden patlamadığını düşündüm. Kılcal damarlar incecik, bu baskıya nasıl dayanıyor? Damarlarımız bu kadar dayanıklı olmasaydı, sürekli iç kanama ve ölüm tehlikesiyle yaşıyor olacaktık. Kolumuzu, boğazımızı veya herhangi bir uzvumuzu sıkan biri, bizi kolayca ölüme sürükleyebilecekti. Damarlar patladığı için dakikalar içinde can verecektik. Cinayetler acayip artacaktı.

Baş parmağımı bileğime bastırdım, damardaki nabzı hissettim. Nabız küçüklüğümden beri merak ettiğim bir konudur. Kalbin atışı damarlarda nasıl hissediliyor? Kalp küçük, damarlar uzak ve ince... Elin hissetmesi için büyük bir etki lazım. O etki, hücrelere zarar vermeden nasıl gerçekleşiyor? Baygın yatan bir insanın yaşayıp yaşamadığını anlamanın en pratik yolu, nabzına bakmak. Nabız hissedilmeseydi neye bakılacaktı?

 Damar, dolaşım sisteminin sakin ve uslu bir organı... Üzerine pek kafa yorulmaz, yazıya konu olmaz. Hortum veya kablo gibi düşünülür. Oysaki gerçek daha farklı. Allah’ın büyüklüğünü kolumuzdaki damarlara bakıp kavramak mümkün. Allahu Teala damarlarımızı öyle bir yaratmış ki hayran kalmamak elde değil. Kavrayabilmek ve hayran kalabilmek için önce görebilmek lazım.

 Sevdiğim bir laftır: Gören göz olsaydı rüya görüyor olmazdık.

 Çileğe bakıp çekirdeğini görmeyenler var. Çileğe bakıp çekirdeğini görmeyenler dünyayı boşa yaşayanlardır. Çileğe bakıp kırmızı rengi nasıl aldığını düşünenler ise dünyayı dolu yaşayanlardır. Çileğin kökleri ağaç gibi derinde değildir. Küçük bir bitkidir çilek. Toprakta kırmızı madde yoktur. Peki çilek kırmızı rengi nereden alır? Hem de parlak kımızı...

 Bu sorunun yanıtını bulunca birçok kapı aralanmaya başlıyor. O zaman dünya daha net gözüküyor.

damar.jpg

 Her türlü soru görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 3264 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri