Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

TUZUN VE İSKENDERİN TAHTI

23 Mart 2013 Cumartesi

 Halk arasında İskender Kebap yeme alışkanlığı hızla artıyor. Adana’ya ve Beyti’ye ilgi çok az… Lokantaya giden  vatandaşların bir numaralı tercihi İskender. Dar gelirliler Tavuk İskender yiyor, orta sınıfın tercihi Et İskender. Birçok seçenek varken İskender’de karar kılanları anlamıyorum. Hem kalorisi yüksek hem de tok tutmayan bir gıda. Yoğurt, kola ve İskender sosu mideyi acayip bir şey yapıyor.

 Bir öğle vakti lokantada yemeğimi yiyorum. İçerisi kalabalık. Mavi yakalı, beyaz yakalı, öğrenci, yolcu her zümreden insan var. Gözüm çapraz masadaki bir kişiye ilişti. Derinlere dalmış bir şekilde siparişinin gelmesini bekliyor. Belli ki bir derdi var... Siparişi gelince mutluluk katsayısı biraz arttı. Lezzetli bir yemek, mutluluk hormonu demek. O kişinin pide sipariş ettiğini görünce sevindim. İskender akımına kendini kaptırmadığı için. Ancak sevincim yarım kaldı. O kişi tuzluğu eline aldı ve başladı pideyi tuzlamaya, yağmur gibi tuz yağıyor. Bir süre sonra yağış kesildi ve o kişi tuzlu pideyi tüketti.

 Dil büyük bir tat aldı. Peki diğer organlar mutlu mu? Kesinlikle hayır.

 Sadece o kişide değil hemen herkeste tuz bağımlılığı var. Adı konulmamış, kimsenin bahsetmek istemediği bir bağımlılık bu. Herkes tuz sevdiği için tuzun zararları görmezden geliniyor, tuz kullanımını azaltmaya yönelik çalışmalar yapılmıyor. Sofralarda en değerli şey tuzluk, elden ele dolaşıyor. Atalarımızın güzel bir sözü var: Alışmış kudurmuştan beterdir demişler. Tuza öyle bir alışmışız ki tuz atmak yaşam biçimi haline gelmiş. Yemeğin tadına bakmadan tuz atan bireyler var. Domates salatalık tuzsuz yenmez, ona bir itirazım yok. Ancak her yemeğe her gıdaya da tuz atılmamalı.

 Çünkü tuz masum bir şey değil!

 Türkiye’de kişi başına tüketilen tuz miktarı dünya ortalamasının 4 katı. Fazla tuz tüketiminin zararları ise saymakla bitmiyor. Kalp rahatsızlığı, mide rahatsızlığı, kanser, beyin kanaması, kemik erimesi, böbrek hastalıkları, şeker hastalığı ve en kötüsü felç... Fazla tuz tüketen bireylerin bu hastalıklara yakalanma riski 3 kat artıyor.

 Tuz kullanımını azaltmak için zihinlere kazınması gereken bazı gerçekler var:

 Tuz bir baharat değildir. Vatandaşlar tuzu karabiber ve pulbiberle aynı kefeye koyuyor. Halbuki çok yanlış. Tuz kimyasal bir maddedir. Amonyağın ve kezzapın amcasının oğludur. Tuzun bileşiminde sodyum ve klor vardır. Sodyum da klor da tehlikeli maddelerdir. Bitkinin kurutulmasıyla elde edilen karabibere ve pulbibere benzemez. Tuzu sadece ihtiyacımız olduğunda ve az miktarda kullanmalıyız. Tuz bir ilaçtır. Allahu Teala tuzu ''insanlar metabolizmasını dengeleyip sağlığını korusun'' diye yaratmış. Tuz olmasaydı birçok insan erken yaşta hayatını kaybederdi. Tükettiğimiz besinler aracılığıyla almamız gereken tuzu alıyoruz. Yemeği hazırlayan kişi zaten tuz atar. Bir de bizim fazladan tuz atmamıza gerek yok!

 Tuzluğu elimize aldığımızda 2 kere düşünelim. Tuz bir eroin değildir, insanı kısa sürede hayattan koparmaz. Fazla kullanılan tuz insanı süründürür... Tuzun neden olduğu hastalıkları tekrar göz atalım: Kalp rahatsızlığı, mide rahatsızlığı, kanser, kemik erimesi, beyin kanaması, böbrek hastalıkları, şeker hastalığı ve felç!

 Her insanın hayali kimseye muhtaç olmadan ölmektir. Üç gün yatak dördüncü gün toprak... Fazla kullanılan tuz, insanı hastahane köşelerine soğuk yataklara mahkum eder. Makedonya Kralı Büyük İskender'in gücünde olsanız bile sağlığınızı kaybedince yapacak hiçbir şeyiniz yoktur. Bir köşede aylarca ölümü beklersiniz.

 Tuzluğu her salladığımızda sağlığımıza bir kırbaç vurmaktayız. Acısını bir gün toptan çekmek üzere.

 tuz.jpg

 Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için

Twitter hesabım: https://twitter.com/ridvan_pala

Elektronik posta adresim: ridvan.palabiyik@hotmail.com

Facebook sayfam: https://www.facebook.com/GazeteciYazarRidvanPalabiyik

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 3022 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri