Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

UCUZLUK MARKETLERİ

20 Nisan 2014 Pazar

 Etme bulma dünyası derler. Büyük marketler bakkalları bitirdi, ucuzluk marketleri de büyük marketleri bitirecek gibi gözüküyor. Büyük marketlerin müşteri sayısı günden güne erirken, ucuzluk marketlerinin kasalarında kuyruk var. Vatandaştan yoğun ilgi gören ucuzluk marketlerinin şube sayısı on bini geçti. Büyük marketler ise donuk anlayışlarından hala vazgeçmediler.

 2000’li yıllar büyük marketlerin altın yıllarıydı. Her ay bir şube açıyorlar, büyük kazanç elde ediyorlar, basın yayın organlarında poz veriyorlardı. Geliri artan ve harcamayı seven vatandaşlar da büyük marketlerin yolunu tutuyor, poşet poşet erzakla eve dönüyordu. O yıllarda, büyük bir marketten yüksek tutarda alışveriş yapmak prestij göstergesi sayılıyordu. Kısacası alan memnun, satan memnundu...

 Sonra bir şey oldu, ucuzluk marketleri ortaya çıktı. Vatandaş ucuzluk marketlerine başta temkinli yaklaştı. Burası neymiş diye girdi baktı, küçük bir ürün alıp çıktı. Kalitesiz olduğunu düşündüğü ürünleri alıp parasının boşa gitmesini istemiyordu kimse. Fakat gerçek kısa sürede kulaktan kulağa yayıldı. Ucuzluk marketlerinde satılan ürünlerin kalite olarak büyük marketlerden farkı olmadığı ortaya çıktı. Vatandaşlar bu kaliteye ve ucuzluğa daha fazla kayıtsız kalamadı ve ucuzluk marketlerine akın etti.

 Peki tek sebep bu mu? Ürünlerin fiyatı daha ucuz olduğu için mi vatandaşlar ucuz ucuzluk marketlerine gidiyor? Vatandaşın alışverişte tek kriteri fiyat mı?

 Bence değil.

 Seyyar Tayyar'ın deyimiyle ucuzluk marketlerinin patlayıp gitmesinin nedeni büyük marketlerin yaptıkları hatalar.

 Neydi bu hatalar?

 * Müşteriler arasında ayrımcılık yaptılar. 40 TL' lik alışveriş yapan müşterinin ürünlerini kasiyer poşetledi. 4 TL' lik ürün alan müşteriye poşet vermekten çekindiler.

 * Müşterilerden bir poşeti esirgediler. Aldığı erzağı poşetleyen müşteri, kasiyerden 1 tane fazla poşet istedi. Fakat kasiyer olumsuz yanıt verdi. Çünkü kameralar tarafından izleniyordu ve müşterilere fazla poşet vermesi yasaktı.

 * Sucuk firmalarına stand açtırarak müşterileri bunalttılar. Tiz sesli görevlinin sürekli Sucukta indirim var, yüzde yüz dana eti, buyrun tadına bakın demesi büyük marketlerine hanesine eksi olarak yazıldı.

 * Son kullanma tarihi yaklaşan ürünleri kasiyerler aracılığıyla satmaya çalıştılar. Sen görünür bir rafa  koyarsın, almak isteyen alır, ısrara ne gerek var? Kasiyer içinde zor bir durum, 1 TL' ye ılık kola satmaya çalışmak...

 * Müşterilerin hiçbir işine yaramayan indirim kampanyalarıyla kendilerini övdüler. 50 TL' lik alışveriş yaparsan şampuan 5 TL, ayrı ayrı 50 TL' lik alışveriş yaparsan otomobil çekilişi kuponu vb.

 * Zor durumdaki vatandaşın yanında olmadılar. Kasa para dolu olmasına, kasiyerler 100 TL' yi bozmadı. Çünkü sıkı sıkı tembihlenmişti. Hatta kumbarasındaki bozuk paraları getiren müşterinin parasını bile tümletmediler.

 * Bisküvi, çikolata, dondurma ve içecek reyonlarını geliştirmediler. Bir iki markanın belirli ürünlerini sattılar sadece. Genç müşterilerin tüketim alanlarını ve isteklerini önemsemediler.

 Bu listeyi uzatmak mümkün. Sadede gelecek olursak, ucuzluk marketlerinin bu kadar ilgi görmesinin nedeni ucuz olmaları değil şımarık olmamaları.

 Gözümle gördüğüm iki olay:

 Büyük markete gelen bir müşteri, bir litre dondurma almış. Kasada 50 TL uzattı. Kasiyer bozuk olup olmadığını sordu. Müşteri Yok deyince kasiyer mırın kırın etti. Müşteriye paranın üzerini verdi fakat poşet vermedi. Müşteri poşet istedi. Biraz bekledikten sonra kasiyer poşet verdi.

 Ucuzluk marketine gelen bir çocuk, iki ekmek almış. Kasada 100 TL uzattı. Kasiyer paranın üstünü verdi ve çocuğa poşet uzattı.

 Ucuzluk marketlerinin başarısının sırrı işte bu: İnsana saygı.

ucuz.jpg

 Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 3784 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri