Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

Umut Konseri İzlenimlerim

25 Nisan 2013 Perşembe

 Hacettepe’deki umut ve farkındalığa katılmak için dün Beytepe’deydim. Serebral Palsili çocuklar yararına düzenlenen Umut Konseri’ne gittim. Hacettepe’nin dışarıdan mor-beyaz görünen dünyasında diğer renkleri gözlemledim. 230, nizamiye, bam, kukla, o ilk karşılaşma, dik yokuşlar, boş koridorlar, rüzgarın esintisi ve konser alanı… Beytepe’nin bana hissettirdiklerinin etkisini hâlâ üzerimden atamadım.

 Özü canlı canlı gördüğüm güzel ve anlamlı bir gündü.

 Konserden önce Beytepe Yerleşkesi’ni gezme olanağım oldu. Hacettepe’nin sağlık ile ilgili fakülteleri Sıhhiye’de, diğer bütün fakülteleri Beytepe’de bulunuyor. Ankara’nın güneybatısında yer alan Beytepe Yerleşkesi, ağaçlarla kaplı kocaman bir alan üzerine kurulu. Şairler, yazarlar ve sanatçı ruhlu bireyler için Beytepe harika bir ortam. Çok emek harcanmış ama peyzaj ve estetikten yoksun. Her adımda ilginç bir detay yakalıyorsunuz, şaşırtıcı bir durumla karşılaşıyorsunuz.

 Dik bir yamaca yürüyen merdiven yapmışlar. Binanın içinde değil açık alanda. Bu yürüyen merdiven kar veya yağmur yağınca da bozulmuyormuş! Gerekli mi değil mi çözemedim… Beytepe’nin değişik köşelerinde yönetmen koltuğu şeklinde sandalyeler var. Öğrenciler bu sandalyelere oturuyor. Daha önce hiçbir yerleşkede görmemiştim, ilginç geldi… Elli beş derece eğimle su akıtan lavabo musluklarına da ilk kez Beytepe’de rastladım. Bazı nesneler ise saklıda. Çok dikkatli bakınca fark edebiliyorsunuz. Otobüs duraklarındaki çöp kutularını taşla sarmışlar. Otoparkta arz-ı endam eden sarı Vosvos, gece yarısı kimseye aldırış etmeden pistte koşu yapan genç, kovboy şapkasıyla dolaşan öğrenciler, yerlerde hiç çöp olmayışı, sıra beklerken kaynak yapılmaması dikkatimi çeken unsurlarında sadece bir kısmıydı.

 Yerleşke içerisinde midye satılan bir noktaya da rastladım. Son yıllarda Ankara’da midyecilerin satışında artış var. Satan satıyor da müşterileri nasıl alıp yiyor anlamıyorum. Midye denilen canlı, pislikleri emerek denizi temizler. Midyelerin en sevdiği ortam lağım suyudur. Midyenin içinde denizin bütün pislikleri vardır. Aklını kullanmayıp midye yiyenler ölümcül hastalıklara davetiye çıkarıyor.

 Beytepe ayrı bir dünya... Tek tip olan hiçbir şey yok! Yerleşke içerisine inşa edilen yurtlarda çok sayıda öğrenci kalıyor. Günün 20 saati canlılık devam ediyor. Her mıntıkanın belirli kuralları var lakin akrep ilerledikçe serbestlik artıyor. Herkes öğrenci olduğu için kendilerini rahat hissediyorlar. Bazı öğrenciler ise örf ve adetlerden soyutlanmış durumda. Mezun olunca hayata nasıl uyum sağlayacaklar bilemiyorum… Yerleşke içerisinde dolaşırken ‘’Beytepe’de ne eksik?’’ diye düşündüm. Öğrencilerin veya ziyaretçilerin fotoğraf çektirebileceği sembol bir şey yok. Anılarda yer alabilecek, gören insanların ‘’Burası Beytepe’’ diyebileceği sembol bir şey yapılması lazım.

 Sıhhiye’de, Cebeci’de ve Beşevler’de okuyan öğrenciler çimene ve ağaca hasret. Beytepe’deki öğrenciler ise ağaca ve çimene doymuş durumda. Bank veya tahta masa az miktarda var. Herkes çimenlerin üstünde oturuyor. Televizyon kanallarında lanse edilen üniversite ortamını yaşıyorlar. Bende fırsattan istifade, temiz havayı ve bol oksijeni ciğerlerime çektim. Beytepe’deki öğrenciler kışın soğuğu yiyor ama temiz hava solumak çok kıymetli.

 Madalyonun birde diğer yüzü var tabi. Beytepe Yerleşkesi şehre uzak. Trafik nedeniyle otobüsler bir saatte ulaşabiliyor. Geç kalanlar derse alınmadığı için Hacettepeli öğrenciler günün ilk ışıklarıyla uyanıyor. Öğrencilerin dileği Beytepe’ye yeni yurtlar yapılması. Beytepede kız ve öğrenci yurtları var fakat talebi karşılamıyor. Yerleşke geniş, yurt yapacak yer çok. Bazı öğrenciler ‘’Sıfırdan hukuk fakültesi yapmak yerine keşke yeni yurtlar yapılsaydı’’ görüşünde…

 Konser saati yaklaşınca, yerleşkedeki gezimi sonlandırıp Umut Konseri’nin yapılacağı Beytepe Açık Hava Tiyatrosu'na doğru yöneldim. Beklentilerimi yüksek tutmamıştım. Roma sütunlarının arasından geçtikten sonra karşımda led ekranı görünce fikrim yenilendi. Çankaya Belediyesi, Koza Altın İşletmeleri, Yaklaşım Kariyer Merkezi ve Kartallar’ın sponsorluğu Umut Konseri’nin çıtasını yükseltmişti.

 Sahnenin sol tarafına şerit çekilip özel bir alan yapılmış. Serebral Palsili çocuklar ve aileleri için... Umut Konseri’nin erkek gönüllüleri güvenliği ve nizamı sağlarken, bayan gönüllüler Serebral Palsili çocuklar ve aileleriyle ilgilendi. Özellikle Defne, Özge ve Damla isimli gönüllüler çocuklara karşı oldukça sevecendi. Annelerin ve babaların gözlerindeki mutluluğu gördüm. Serebral Palsili çocuğu olan bir anne, fotoğraf makinesini eline aldı. Çocuğunun ve bayan gönüllülerin fotoğrafını çekti. Fotoğraf çektikten sonra sevinç gözyaşlarına engel olamadı. Belki ilk belki son defa böyle bir organizasyona gelmişti. Çocuğu eğlenceli bir ortamın içerisindeydi. Bayan gönüllüler Serebral Palsili çocuklarla konser başlayana kadar ilgilendi. Palyaçolar, balonlar, maskeler ve sevgi sağanağı eşliğinde…

 Konser alanı daha önce az müşahede ettiğim bir mozaikti. Sabit duranlar, sessizce bekleyenler, geyik muhabbeti yapanlar, sevgilisiyle tartışanlar, yere oturup çekirdek çitleyenler, kumsala gelir gibi gelenler, telefonla oynayanlar, fotoğraf çekenler, sahnenin önünde yer tutanlar, sürekli su içenler, kağıt oynayanlar, ‘’Ne var ne yok?’’ diye bir bakmaya gelenler… Dönerciler nedeniyle havadaki yoğun et kokusu da ayrı bir renk katıyordu.

 Sonunda beklenen an geldi ve konser başladı. Umut Konseri’nde sahneye çıkan Zakkum, Fettah Can ve Murat Dalkılıç sevilen şarkılarını seslendirdiler. Efes Antik Kenti baz alınarak yapılan Beytepe Açık Hava Tiyatrosu orta büyüklükte bir yapı. Çukurda yer almasından ve yapılış tarzından dolayı akustiği güzel. Bir ara sahnede Barış Manço’yu hayal ettim. Hayatta olsaydı eminim o da gelirdi. Türkiye’nin yürekten sevdiği dev sanatçı…

 Umut Farkındalık ve Yardım Konseri, tüm aşamalarında gönüllü öğrencilerin görev aldığı ve idare ettiği bir projeydi. Proje sahibi yani bu konser fikrini dile getiren Mücahid Atakul’un gayretiyle önce çekirdek kadro oluştu. Daha sonra da gönüllülerin alın teriyle büyüyüp binlerce kişiye ulaştı. Kolay iş değil! Üç meşhur sanatçıyı ikna etmek, gerekli izinleri almak ve o sahneyi kurmak… Konser duyurusu içeren stant açmak, afiş asmak için bile birçok teamülü yerine getirmek lazım.

 Aklına fikrine sağlık Mücahid Atakul. Emeğinize sağlık Umut Konseri Gönüllüleri. Bizlere Serebral Palsiyi hatırlattığınız ve Serebral Palsili çocukların yüzünü güldürdüğünüz için…

umut2.jpg

 Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 4890 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri