Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

Üniversiteye Gideceklere 19 Tavsiye

25 Mart 2014 Salı

 Zaman ne çabuk geçiyor. Yükseköğretime Geçiş Sınavı yapıldı. 1996 doğumlu 600 bin genç, seneye üniversiteli olacak. Ne olduğunu kestiremedikleri bir macera onları bekliyor. Binaenaleyh üniversiteye giden birçok genç bocalama evresi yaşıyor. Başarılı ve aktif bir üniversite hayatı için bazı gerçeklerin önceden bilinmesi lazım. Üniversiteye gidecek gençlere bazı tavsiyelerde bulunmak istiyorum.

 * Üniversitedeki güvenlik görevlisine, temizlik görevlisine veya kantin görevlisine soru sormaktan çekinmeyin. Onlar, yıllardır öğrencilerle iç içe oldukları için kibar ve mantıklı yanıt verirler.

 * Derse geç kalmışsanız Girebilir miyim diye sormayın. Kapıyı çalın, kafa selamı verin ve en yakın boş yere oturun. Akademisyen derse girmenizi istemiyorsa sizi uyarır zaten. Girebilir miyim deyip dersin akışını bozmayın.

 * Akademisyenler kendini ifade eden öğrenciyi severler. Yanlış bile olsa öğrenciden fikir duymak isterler. Devrik cümle kullanmayın ve kısık sesle konuşmayın. Cümleniz kurallı olsun ve gür bir sesle söyleyin.

 * Profesörlerin dersinde ''ıı'', ''cık'',  ''yoo'' gibi ifadeler kullanmayın. Boş yere gülmeyin. Bu tür şeylere kızarlar.

 * Derste ses kaydı yapmak kesinlikle yasaktır. Hiçbir akademisyen buna izin vermez. Ses kaydı yapmak 20, 30 sene önce serbestti. Çünkü öğrencilerin kitap alacak parası yoktu, derste anlatılanları da tam olarak yazamıyorlardı.

 * Mart ayı gelince havalar ısınır, bazı öğrenciler ince giyinir. Fakat akşam üzeri hava soğur ve bu öğrencilerin büyük bir çoğunluğu ertesi gün hasta olur. Hasta oldukları için vizelere iyi hazırlanamaz ve düşük not alırlar. Siz siz olun güneşe aldanmayın. Mart ayı boyunca kalın giyinin.

 * Arkadaşınızdan fotokopi çektirmişseniz, aslını arkadaşınıza verin. Fark etmez nasıl olsa İkisi de aynı demeyin. Bu çok önemli bir kuraldır. Fotokopinin aslı sahibine verilir.

 * Her akademisyenin haftada iki gün öğrenci görüşme saatleri vardır. Bu saatlerde akademisyenler odalarında olur. Normal zamanda odasında bulamazsınız. Dersinize giren akademisyenlerin öğrenci görüşme saatlerini mutlaka öğrenin.

 * Arkadaşlarınızın varsa şivesiyle kesinlikle alay etmeyin. Bu çok ayıp birşeydir.

 * Liseyi okuduğunuz şehirle ilgili genel bilgileri öğrenin. Valisi kimdir, belediye başkanı kimdir, üniversitesi nasıldır, hangi sanayi kuruluşları vardır, komşu iller nelerdir? Çevrenizden biri aniden sorar, cevaplayamazsanız mahcup olursunuz.

 * Sınavda bulduğunuz sayısal değerin birimini mutlaka yazın. Metre mi, santimetre mi metrekare mi metreküp mü? Ne olduğunu yazın. Aksi takdirde puanınız kırılır.

 * Kantinden ayrılırken masada çöp bırakmayın. Masada çöp bırakmak çok ilkel bir davranıştır, büyük prestij kaybedersiniz.

 * Akademisyen derse gelmeden önce tahtayı silin. Silgi yoksa boş sınıfların birinden silgi bulun. Tahta kirli olursa akademisyenin size karşı hoşgörüsü azalır.

 * Asansör düğmesine parmağıyla basmak yerine dizini vuran üniversite öğrencileri var. Görürseniz şaşırmayın.

 * Bazı sınavlarda tükenmez kalem kullanmanız istenir. Sınava gelirken en az 3 tükenmez kaleminiz olsun. Kalemi alırken iyi yazıyor mu diye kontrol edin. Dışı mavi değil dışı turuncu olan tükenmez kalemleri tercih edin.

 * Dersten kalırsam da kalayım, önemli değil, seneye geçerim diye düşünmeyin. Seneye geçmek daha zordur. Çünkü sınıfta tanıdığınız kimse olmaz, bu da sizi dersten soğutur. Soğuduğunuz bir dersten de başarılı olmanız zordur.

 * Arka sıralara oturan öğrenci akademisyenin gözünde tembel öğrencidir. Arkalara oturursanız dersi iyi anlayamazsınız. Soru sorarsanız akademisyen açıklayıcı cevap vermez.

 * Bütün derslere geldim, dersi iyi dinledim, fazla çalışmama gerek yok yanılgısına kapılmayın. Sınavdan önce oturup çalışmazsanız başarısız olursunuz.

 * Herhangi bir davranışınıza gülebilirler, önemsemeyin. Sizde onların yerinde olsaydınız kendinize gülerdiniz.

9bilgi.jpg

 Not: Bu yazı, Üniversiteyi Kazananlara 37 Tavsiye başlıklı yazımın tamamlayıcısıdır.

 Her türlü soru görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 15040 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri