Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

Üniversiteyi Kazananlara 37 Tavsiye

27 Temmuz 2013 Cumartesi

 LYS yerleştirme sonuçları açıklandı. 672 bin 417 kişi daha üniversiteli oldu. Genel anlamda olumlu bir hava var. Kazandığı bölümden şikayetçi olanı pek görmedim. Kişilerin gelirinin artması, fırsat eşitliğinin daha çok sağlanması ve üniversitelerin kendini iyileştirmesinin yüksek öğretime pozitif katkıları oldu. Aileler ve gençler artık biliyor. Okuduğun üniversitenin adı değil, o üniversiteden alınan verim önemli.

 Üniversiteden verim almak lazım peki ama nasıl?

 İşte bu noktada biraz sıkıntı var.

 Ebeveynleri, lisedeki öğretmenleri, dershanedeki öğretmenleri o gencin üniversiteyi kazanması için elinden geleni yapıyor. Fakat üniversiteyi kazandıktan sonra ne ile karşılaşacağı hakkında bilgi veremiyor. Çünkü üniversitelerin atmosferi çok değişti. Yakın zamanda üniversite okumuş kişiler ise yeni kazananlara bilgi vermekten kaçınıyor. Mahpus hayatını anlatanlar gibi sus pus oluyorlar. O gencin yaşayarak öğrenmesini istiyorlar.

 Bilgi azlığı nedeniyle üniversiteyi kazanan birçok genç bocalama evresi yaşıyor. Bocalama evresini atlatana kadar vasat bir dönem geçiriyor. Başarılı ve aktif bir üniversite hayatı için bazı gerçeklerin önceden bilinmesi lazım. Bu bağlamda üniversiteyi kazananlara bazı tavsiyelerde bulunmak istiyorum. Daha pratik olması için tavsiyeleri üç başlık altında toplamayı tercih ettim.

 Dersler

* Üniversiteye kapağı at gerisi kolay lafı yüzyılın yalanıdır. İnanmayın. Üniversitede derslere çalışmazsanız alacağınız not, yüz üzerinden ikidir.

* Mezun olduğunuz lise, kıyafetinizin markası, yaşadığınız semt, başarı durumunuz vb. kimse bunlarla ilgilenmez. Sizi değerlendirecekleri üç ölçüt vardır: Ahlakınız, üslubunuz ve prestijiniz.

* Siz üniversiteye seçilerek geldiniz ve karşılaşacağınız zorluklara dayanma disiplini göstereceğinizi ispat ettiniz. Kendinize güvenin.

* Rektörün, dekanın ve bölüm başkanının kim olduğunu öğrenin. Üniversitenizin ve fakültenizin tarihçesine göz atın. İlk derse gitmeden önce akademisyenin adını ve unvanını öğrenin.

* İlk hafta birçok öğrenci derslere girmez. Siz bunu yapmayın. İlk hafta derslere gidin, derse ısınmış ve akademisyeni tanımış olursunuz.

* Sizden uymanız gereken temel bir kural istenir: Akademisyen sınıfa girdiğinde sessiz olmak. Uğultu yapıp akademisyeni kızdırırsanız sınavın zorluğu artabilir.

* İlk derslerde akademisyenin elektronik posta adresini mutlaka isteyin. İşiniz düştüğünde başka ulaşma şansınız yoktur. Fakültede bulamazsınız, telefonunu hayatta bulamazsınız.

* Birinci sınıf dersleri kolaydır. İkinci sınıfta dersler aniden zorlaşır. İyi bir ortalama ile mezun olmak istiyorsanız, birinci sınıfta arkadaşlarınızdan daha çok çalışın.

* Derse geç kalmışsanız ve sınıfa girmenize izin verilmişse ses yapmadan en yakın boş yere oturun. Sınıfta gezinirseniz akademisyen tepki gösterir.

* Her bölümün kendine göre zorluğu vardır. Sınıf öğretmenliği bölümü bile zordur, her hafta ödev ve sunum yaparlar. Herkes gibi sizin de ders çalışmanız lazım.

* Dersten geçmek istiyorsanız, vize notunuzun iyi olması lazım. Vizede hem konular az, hem sorular kolaydır. Vize notunuz finali ve bütünlemeyi etkilediğinden, vize notunuz kötüyse geçmeniz zordur.

* Yemekhanede uzun sıralar olur. Saat onbirde başlayan derslerde akademisyene rica edin, teneffüsü erken yapsın, böylecekuyruğa kalmazsınız.

 Sınavlar

* Akademisyenler sınavla ilgili bilgi vermeyi sevmez. Son dersin son dakikalarında kısa bir bilgi verirler. Gürültüden dolayı kimse bir şey anlamaz. Son dersin ortalarında sınavla ilgili bilgi isteyin. Detayları sorun.

* Bazı akademisyenler sınavda yorum soracağım, sizin görüşlerinizi merak ediyorum derler. Sakın kendi görüşünüzü yazmayın. Puan alamazsınız. Kitapta ne varsa onu yazın.

* Okuyarak ve fosforlu kalemle çizerek değil yazarak çalışın. Özet çıkarın. Bir yazma on okumaya bedeldir.

* Ne kadar çalıştığınız değil neye çalıştığınız önemlidir. Sınavda başarılı olmanın yolu doğru bir şekilde çalışmaktır. Akademisyenin soru tarzını öğrenin.

* Facebook’taki bölüm gruplarına katılın. Geçmiş yıllarda çıkan soruları ve sınavın nasıl olduğunu üst sınıflardan öğrenin.

* Sınav günleri kola ve meyve suyu içmeyin. Kola şişkinliğe, meyve suyu hâlsizliğe neden olur. Meyveli maden suyu içip ferahlayın.

* Sınava erken gelin. Sınıfta dolaşın, arkadaşlarınızın çalıştığı konulara göz atın, fikir alışverişinde bulunun.

* En arkadaki iki sıraya oturmayın. Kopya çekeceğiniz şüphesiyle sizi oradan kaldırırlar.

* Sınavın ilk 15 dakikası çıkmak yasaktır, itiraz etmeyin çıkarmazlar.

* Aksilikler oldu, motivasyon kaybı yaşadınız, sınava çalışamadınız. Moral bozmak yok! Üç dört saat önceden gidip, sessiz bir yerde sınav konularına çalışın. Şansınız yaver gider, geçersiniz o dersten.

* İlk ben çıkayım, boş kağıt vereyim havam olsun gibi artistlikler yapmayın. Soruların cevabını bilmiyorsanız, bildiğiniz başka bir şey yazın.

* Hangi notla kaldığınız önemlidir. Genel ortalamanız düşerse 4 yılda mezun olamazsınız.

 Kişiler

* Ağzınızı büzüp, yanağınızı şişirip, gözlerinizi pörtletip fotoğraf çektirmeyin. Bu fotoğrafları sanal ortamda paylaşmayın. Basit insan olduğunuzu düşünürler.

* Bilmiyorum demeyi öğrenin. Kimse sizi bilmediğiniz için yargılamaz. Bilmediğiniz konuda yorum yaparsanız olumsuz sonuçlar doğabilir.

* Nedeni açıklanmış bir hayır, yarım yamalak bir evetten iyidir. Net olun, kesin tutumunuzu sergileyin.

* Üniversite öğrencilerinin zihninde birçok gündem maddesi vardır. Arkadaşınız ondan istediğiniz bir şeyi unutabilir. Mesaj atın, hatırlatın.

* Olumsuz bir durumla karşılaştığınızda sakin olun. Sakin kafayla düşünüp hamlenizi ona göre belirleyin.

* Elinize toplu para geçtiğinde, 5 TL bile olsa sadaka verin. Sadaka belayı defeder, işiniz rast gider.

* Güvenlik görevlileri ile kanka olan öğrenciler vardır. Görürseniz şaşırmayın.

* Üniversite öğrencileri arasında tek bir üstünlük aracı vardır. Kitap okumak. Kitap okuyan öğrencinin zihni genişler kısa sürede farkını hissettirir.

* Sevgili bulmak gibi bir derdiniz olmasın. Mutsuz sonla biten her ilişki psikolojiye hasar verir.

* Bu bölümü nasıl kazanmış dediğiniz kişiler olacaktır. Size yanlış gelen davranışları olabilir. O kişileri küçümsemeyin. Her şeyiniz farklı olabilir ama zekanız eşit.

* Ailenize fakültedeki işleyiş hakkında bilgi verin. Lise gibi kolay olmadığını anlasınlar.

* SMS biterse hayat damarlarınızdan biri kopar. Para ayırıp büyük SMS paketi yapın.

 Ve son olarak, sürekli yer bildirimi yapıp nerede ve kimlerle kahve içtiğinizi anlatmayın.

kitaplik.jpg

 Her türlü soru görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 11026 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri